שתף קטע נבחר

חוקרת אמריקנית: פפירוס רומז - ישו היה נשוי

בכתב פפירוס מהמאה הרביעית שנחשף בכנס מומחים ברומא נכתב כי אבי הנצרות התייחס למרים המגדלית כאל "אשתי"

קרן קינג, מומחית להיסטוריה של הנצרות מאוניברסיטת הרווארד היוקרתית בארצות הברית, טענה אתמול (יום ג') כי מצאה חלק ממגילת פפירוס מהמאה הרביעית לספירה, שבה מופיע ציטוט מפורש שבו מציין אבי הנצרות, ישו, כי הוא נשוי.

 

עוד חדשות בעולם :

 

לפי קינג, בדיאלוג המופיע במסמך ההיסטורי, קטע מעותק קופטי של הברית החדשה ביוונית, מתייחס ישו למרים המגדלית כאל "אשתי". החוקרת האמריקנית סייעה לתרגם את קטעי המגילה וחשפה קטע קטן ממנה בכנס של מומחים קופטים שנערך ברומא. היא אמרה כי אין הדבר מוכיח שישו היה נשוי, אולם דיבר על נושאים כמו משפחה ונישואים שעמם התמודדו נוצרים.  

 

בעל פיסת הפפירוס - אספן פרטי שביקש לשמור על אלמוניותו (צילום: AP) (צילום: AP)
בעל פיסת הפפירוס - אספן פרטי שביקש לשמור על אלמוניותו(צילום: AP)

 

ארבע מילים שכתובות בדיו שחורה על גבי פיסת הפפירוס הזעירה מספקות עדות ראשונה לכך שיש נוצרים שהאמינו שישו היה נשוי, אמרה קינג. מילים אלה, שנכתבו בשפה העתיקה של הנוצרים הקופטים, הן: "ישו אמר להם, אשתי". לדברי קינג, בדיאלוג שמתועד בכתב הפפירוס מנהלים דיון בשאלה אם מרי ראויה, וישו אומר "היא יכולה להיות תלמידה שלי".

 

לפי המסורת הנוצרית, ישו היה רווק

המסורת הנוצרית גורסת כי ישו לא היה נשוי אף על פי שאין כל ראיה היסטורית אמינה שתומכת בכך, אמרה החוקרת האמריקנית. לדבריה, הבשורה הנוצרית "מספרת לנו שכל השאלה (אם ישו היה נשוי) התעוררה כחלק מוויכוחים קולניים על סקסואליות ונישואים".

 

"מההתחלה הנוצרים היו חלוקים בשאלה אם זה טוב להתחתן", אמרה קינג. "אבל רק 100 שנה אחרי מותו של ישו הם התחילו להתייחס למצב המשפחתי של ישו כדי לתמוך בעמדותיהם".

 

קינג הציגה את המסמך במהלך כנס של מומחים לכתבים קופטיים שנערך באוניברסיטת לה ספיאנזה ברומא. אף על פי שהעיתון והרדיו של הוותיקן נוהגים לסקר אירועים אקדמיים מסוג זה, התגלית של קינג לא אוזכרה בכלי התקשורת של הכנסייה הקתולית.

 

הבעלים של פיסת הפפירוס הוא אספן פרטי שביקש לשמור על אלמוניותו. הוא יצר השנה קשר עם קינג וביקש ממנה בדואר אלקטרוני לתרגם ולנתח עבורו את הכתב העתיק. איש אינו יודע מתי וכיצד התגלתה פיסת הפפירוס, אבל מקורה הוא ככל הנראה ממצרים, משום שהאקלים היבש בה מאפשר לכתבים עתיקים לשרוד וגם משום שהיא נכתבה בכתב שהיה נהוג בימי קדם באזור, אמרה קינג.

 

התגלית של כתב הפפירוס מרעישה משום שמדובר במסמך העתיק הראשון שמוכר לנו, שמתייחס לישו המדבר על אשתו. בנוסף, מומחים שעברו על המסמך הגיעו למסקנה שלא סביר שמדובר בזיוף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיבר על משפחה. ישו
צילום: ויז'ואל/פוטוס
תגלית מרעישה. קינג
צילום: HARVARD UNIVERSITY/ROSE LINCOLN
מומלצים