שתף קטע נבחר

א-סנע עתר נגד גוגל: חסמו גישה לסרט על מוחמד

"חופש הביטוי לא יכול להתיר למטורף להבעיר את העולם", טען בפני בית המשפט ח"כ טאלב א-סנע, שיחד עם מנהיגים ערבים נוספים עתרו בבקשה להוציא צו מניעה לשידור הסרט בישראל. לטענתם מדובר ב"רמיסת כבודם של מיליוני מאמינים מוסלמים"

הבקשה לחסום את הסרט שהבעיר את העולם המוסלמי מגיעה גם לישראל: קבוצת מנהיגים ערבים ובהם ח"כ טאלב א-סנע, יו"ר סיעת רע"מ, הגישו בצהריים (יום ד') בקשה דחופה לבית המשפט המחוזי בירושלים, כדי שיוציא צו האוסר על גוגל לשדר ברשת "יוטיוב" או בכל אתר אחר את הסרט "תמימות המוסלמים" שעורר מהומות אלימות ברחבי העולם.

 

העולם המוסלמי כמרקחה - דיווחים נוספים ב-ynet:

המחאה באפגניסטן: תמונות אובמה הועלו באש

בשל המהומות: ארה"ב לא תגדיל הסיוע למצרים

התגובה לסרט נגד מוחמד: סרטים נגד הציונות

 

העותרים ביקשו דיון דחוף בנושא וכן צו מניעה זמני שימנע את הפצת הסרט בישראל כיוון שלטענתם מדובר ב"פרץ פוגעני ביותר שמחלל את דמותו של הנביא מוחמד עליו השלום בצורה גזענית ביותר ומציג אותו בצורה שלילית ביותר, תוך רמיסת כבוד הנביא וקדושתו ורמיסת כבודם של מיליוני המאמינים המוסלמים בארץ ובעולם". ח"כ א-סנע הדגיש: "חופש הביטוי איננו חופש בלתי מוגבל להשפיל ולבזות אדם ולפגוע קשות בצלמו ובכבודו". בעתירה ציינו כי הפרסום מהווה פגיעה ברגשותיהם הדתיים של המוסלמים בניגוד לחוק העונשין, יש בו הסתה לגזענות נגד המוסלמים וכן הסבירו כי הפרסום מהווה לשון הרע.

 

א-סנע והעותרים נגד גוגל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
א-סנע והעותרים נגד גוגל(צילום: גיל יוחנן)

 

מפגינים בקלנסוואה בגנות הסרט (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
מפגינים בקלנסוואה בגנות הסרט(צילום: חסן שעלאן)
 

גוגל, הבעלים של "יוטיוב", כבר חסמה את הצפייה בסרטון במצרים, לוב, הודו ואינדונזיה, בעקבות מהומות הדמים בתחומן. עם זאת היא דחתה בקשה מהבית הלבן להסיר מהרשת לחלוטין את הקטע הספציפי שפוגע בכבוד המוסלמים. אמש איימו ברוסיה לחסום את הגישה ל"יוטיוב" אם הנהלת האתר תסרב להסיר את הסרטון מהרשת. לבית המשפט במוסקבה כבר הוגשה תביעה נגד הסרט ותכניו הפוגעניים בנביא מוחמד, וגם סעודיה איימה לנקוט צעד דומה.

 

בבקשה טענו העותרים כי מדובר בסרט פורנו שבו מככב בן דמותו של מוחמד, ולטענתם הסרט מלא רכיבים גזעניים ופוגעניים כיוון שעל פי ההלכה המוסלמית אסור להציג את מוחמד באופן שכזה. אם לא די בכך, בסרט מוצג מוחמד כעבריין אכזרי, כשקרן וכפדופיל. בנוסף נטען כי מוחמד מוצג בסרט כמי שקרא ופעל להרג נוצרים ויהודים וכי משנתו ודרך חייו מוצגות בו באופן מסולף.

 

העותרים ציינו כי המהומות שפרצו בעקבות הסרט נבעו מהפגיעה בקדושת הנביא והקוראן, ולכן יש לאסור את פרסומו. לדידם הסרט מהווה עבירה פלילית של פגיעה ברגשי דת, מהווה פגיעה פלילית של לשון הרע כלפי כל מוסלמי וכי במקרה זה חופש הביטוי לא יכול לגבור על פגיעה ברגשות הדת והאמונה. עוד טענו כי הפצתו פוגעת בעקרון השמירה על הסדר הציבורי.

 

מגישי הבקשה צירפו לבית המשפט גם עותק של הסרט. ח"כ א-סנע אמר בעת הגשת הבקשה: "הסרט הזה מבקש רק להפיץ שנאה ולהביא מהומות. חופש הביטוי לא יכול להתיר למטורף להבעיר את העולם. נדרשת כאן התערבות של בית המשפט לאור המציאות". הוא ציין כי הוא מתנגד לפעילויות אלימות במחאה על הסרט, אך הוא מבין את הזעם שעורר הפרסום הגזעני כלשונו. בהתייחס לפרסום הקריקטורות בצרפת קרא הח"כ למדינות השונות "לחוקק חוקים ולהגן על הסמלים הקדושים, למנוע השתוללות וגזענות. כפי שמדינה רואה חשיבות בסמליה וכמו שנלחמים נגד הכחשת שואה ואנטישמיות, כך יש לעצור בחוק פעולות בזויות אחרות כגון הסרט הזה".

 

עו"ד קייס נאסר שמייצג את העותרים, הסביר כי הוא מאמין שלבקשה יש סיכויים גדולים להתקבל: "משפטית יש ביסוס לתביעה שלנו. הפצת הסרט מהווה עבירה פלילית לפי חוק העונשין וכן בהתאם לגבולות חופש הביטוי כפי שהגדירם בית המשפט העליון".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ טאלב א-סנע
צילום: גיל יוחנן
מתוך הסרט
בקשה לצו מניעה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים