שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הזוכה הגדול בפרסי אופיר: "למלא את החלל"

  יש לנו נציג לאוסקר: "למלא את החלל" של הבמאית רמה בורשטיין זכה בפרס הסרט הטוב בטקס פרסי אופיר, ובשישה פרסים נוספים בהם: במאי, תסריט, שחקנית ושחקנית המשנה

  רמה בורשטיין בדרך לאוסקר: כמדי שנה בסתיו, גם היום (ו') התכנסו יוצרי הסרטים המקומיים בחיפה לרגל טקס פרסי אופיר של האקדמיה הישראלית לקולנוע וטלוויזיה. אולם אין מדובר רק בעניין של יוקרה מקומית, בשנים האחרונות הפך הטקס לכן שיגור לטקס האוסקר האמריקני. השנה מי שינסה להגיע לשם יהיה הסרט "למלא את החלל" שנבחר לסרט הטוב של שנת 2012, ויכנס למירוץ העולמי על פסלון הזהב שיוענק ב-24 בפברואר לסרט הזר.

   

  הסרט, שייצא לאקרנים אחרי החגים, גם זכה בפרס הבמאי והתסריט (רמה בורשטיין), הצילום (אסף סודרי), שחקנית ראשית (הדס ירון) ושחקנית המשנה (עירית שלג) - ובפרס על האיפור (אתי בן נון).

    

  "למלא את החלל" היא דרמה רומנטית בבימויה של בורשטיין, העוסקת ביחסי אהבה וחמלה בתוך המשפחה החרדית. הסרט, שהיה מועמד ל-13 פרסי אופיר, הוקרן במסגרת התחרות הרשמית בפסטיבל ונציה האחרון והכוכבת שלו, הדס ירון, זכתה בפרס השחקנית הטובה באירוע היוקרתי, וגם בפרס אופיר. לצדה מככבים יפתח קליין ועירית שלג שקיבלה את פרס שחקנית המשנה.

   

  "למלא את החלל", הבמאית רמה בורשטיין והשחקנית הדס ירון מתרגשות (צילומים: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
  "למלא את החלל", הבמאית רמה בורשטיין והשחקנית הדס ירון מתרגשות (צילומים: אבישג שאר ישוב)

   

  לסרט "הבלדה לאביב הבוכה" של בני תורתי, הוענקו בטקס ארבעה פרסים מטעם האקדמיה: פרס פס הקול, המוזיקה, העיצוב האמנותי והתלבושות - אחריו "המשגיחים", סרטו הארוך הראשון של מני יעיש - הנוגע גם הוא בדת והמסורת, זכה בשני פרסים יוקרתיים לשחקן הראשי רועי אסף, ושחקן המשנה גל פרידמן. בנוסף, לראשונה זכה השנה תסריטאי בפרס על מפעל חיים - והוא הוענק לאלי תבור.

   

   

  שרת התרבות לימור לבנת עם יוצרי "למלא את החלל". הישגים רבים    (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
  שרת התרבות לימור לבנת עם יוצרי "למלא את החלל". הישגים רבים

   

  "העולם מצחיק" של הבמאי שמי זרחין, הוא המאוכזב הגדול של הטקס. הסרט שזכה להצלחה לא מבוטלת בקופות, הוביל את רשימת המועמדויות עם 15 בסך הכל, הסתפק בסופו של דבר רק בפרס אחד בלבד: פרס הליהוק שהוענק לראשונה השנה, לאורית אזולאי.

   

  כמדי שנה צוינו בטקס גם אנשי הקולנוע שהלכו מאיתנו: עפרון אטקין, ישראל דוד, יובל זמיר, חיים חובה, שמעון לב ארי, אמנון סלומון, משה פלכטר, דוידה קרול, ריצ'רד שילה, שמואל שילה וחיים חפר.

   

  רועי אסף, הזוכה בפרס השחקן על תפקידו ב"המשגיחים" (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
  רועי אסף, הזוכה בפרס השחקן על תפקידו ב"המשגיחים"

    

  בצל הביקורת החריפה שהשמיעו בחודש האחרון איגודי היוצרים ומנהלי הקרנות נגד הצעות התיקונים בתבחיני התמיכה של חוק הקולנוע - פנה מעל במת הטקס איתן אבן, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע, לשורת המכובדים באולם, בהם גם שרת התרבות - לימור לבנת, ואמר: "אני רוצה לומר לגורמים המקצועיים והרשמיים - בואו נחשוב תרבות וכלכלה, ולא רק פוליטיקה. בואו לא ננסה להמציא את הגלגל, אלא למנף את מה שיש". דבריו של אבן התקבלו במחיאות כפיים סוערות.

   

  גם יונה יהב, ראש העיר חיפה המארחת את הטקס ומי שהיה בין הוגי חוק הקולנוע, פנה לגורמים הרשמיים ואמר: "אני מתחנן אליכם, אל תגעו בחוק הקולנוע, רק תטיבו איתו. יש לנו הזדמנות לפרוץ גבוה מאוד. חוק הקולנוע הוא הבסיס לכל זה".

   

  עירית שלג, הזוכה בפרס השחקנית על תפקידה ב"למלא את החלל"    (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
  עירית שלג, הזוכה בפרס השחקנית על תפקידה ב"למלא את החלל"

   

  לבנת, שעלתה אל הבמה להעניק את פרס הסרט הטוב, ענתה לביקורת המרומזת: "אני יודעת שמה שמעסיק את ענף הקולנוע באחרונה הם התיקונים שאנחנו מבקשים להכניס בחוק הקולנועו, שנחקק לפני 11 שנים. לקולנוע הישראלי היו הרבה הישגים בתקופה הזו, אבל צריך לעצור ולראות מה דרוש תיקון ואילו תחומים הוזנחו. השינוי לא ייעשה ללא שיג ושיח בינכם לבין אנשי המועצה".

   

  אסף אמיר, המכהן כיו"ר איגוד המפיקים, שעלה לקבל את הפרס על הסרט הטוב, פנה ישירות אל לבנת ואמר: כבוד השרה, הקולנוע צומח מהשטח, והשטח הוא זה שעושה את הקולנוע ומוכיח בהצלחה רבה שכל גווני החברה הישראלית מקבלים בו ביטוי - ובשל כך אני אומר לך: מה שעובד לא צריך לתקן, והקולנוע הישראלי עובד".

   

  התסריטאי אלי תבור מקבל פרס על מפעל חיים (צילום: אבישג שאר ישוב) (צילום: אבישג שאר ישוב)
  התסריטאי אלי תבור מקבל פרס על מפעל חיים

   

  כתב הטלוויזיה שלומי אלדר, זוכה פרס הסרט התיעודי אשתקד - ומי שהגיש השנה את הפרס אשר מעניקה הרשות השנייה, אמר עם הגשתו: "בימים של משבר עמוק בתחום התקשורת, כשסכנת סגירה מאיימת על העיתון מעריב - לרשות השנייה לטלוויזיה ולקולנוע יש אחריות מוסרית וחברתית לדאוג שאמצעי התקשורת יהיו פתוחים ועצמאיים, מה שישפיע מן ההכרח גם על העשייה הדוקומנטרית הישראלית".

   

  רשימת הזוכים המלאה בקטגוריות השונות:

   

  הסרט הטוב ביותר: "למלא את החלל"

  הסרט התיעודי הטוב ביותר: "הצלמניה"

   

  במאי: רמה בורשטיין ("למלא את החלל")

  תסריט: רמה בורשטיין ("למלא את החלל")

  צילום:  אסף סודרי ("למלא את החלל")

  עריכה:  יצחק צחייק ("רוק בקסבה")

   

  שחקן ראשי:  רועי אסף ("המשגיחים")

  שחקנית ראשית:  הדס ירון ("למלא את החלל")

  שחקן משנה: גל פרידמן ("המשגיחים")

  שחקנית משנה: עירית שלג ("למלא את החלל")

   

  פס קול: גיל תורן ודודו ליס ("הבלדה לאביב הבוכה") 

  מוזיקה: מרק אליהו ("בלדה לאביב הבוכה")

  עיצוב אמנותי:  אייל אלחדד ("בלדה לאביב הבוכה")

  עיצוב תלבושות: דבורה אוחנה ("בלדה לאביב הבוכה")

  איפור:  אתי בן נון ("למלא את החלל")

  ליהוק: אורית אזולאי ("העולם מצחיק")

   

  פרס מפעל חיים: התסריטאי אלי תבור

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  למלא את החלל. הדס ירון, פרס השחקנית
  צילום: Gettyimages
  לאתר ההטבות
  מומלצים