שתף קטע נבחר

בימ"ש בגרמניה: ד"ר מוות הנאצי מת ב-1992

בני משפחתו של אריברט היים, שהואשם ברציחת מאות אסירים בהזרקת דלק או רעל ללבם בזמן השואה, טענו כי מת במצרים לפני 20 שנה. חקירת בית המשפט הגרמני אישרה זאת, ושמה קץ לשאלות שעוררה בריחתו מגרמניה

בית משפט בגרמניה אישר בצהריים (יום ו') לראשונה את דבר מותו של פושע המלחמה הנאצי אריברט היים, ומסר כי הגופה שנמצאה במצרים ב-1992 היא אכן גופתו. היים, שכונה ד"ר מוות, היה רופא במחנה הריכוז מאוטהאוזן והואשם ברציחת מאות אסירים, בעיקר יהודים, באמצעות הזרקת דלק או רעל ללבם.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

הפגנות מוסלמים: מ"מוות לצרפת" ועד מקדונלד'ס

גרמניה על עסקת הצוללות: לישראל אין זכות וטו

 

בחירות בארה"ב 2012  - כל הדיווחים ב-CNN ו-ynet

 

בנוסף למעשי הרצח שבהם היה מעורב, נהג היים להוציא איברים מגופם של קורבנותיו בלי שימוש בחומר הרדמה - מעשים שאותם תיעד. הוא גם נודע כמי ששמר גולגולת של גבר שראשו נערף והשתמש בה כמשקולת לניירות. לפני כחודש דווח כי בית המשפט צפוי לפרסם תוצאות מחקר על אודותיו, על רקע טענת בני משפחתו כי מת במצרים בתחילת שנות ה-90.

 

היים נעלם ב-1962, בטרם החל ההליך המשפטי נגדו, ומאז נמלט מהחוק. אנשי מכון ויזנטל העריכו כי הוא מסתתר בדרום אמריקה באזור הרי האנדים בפטגוניה. הם אף הציעו פרס בסך 450 אלף דולר על ראשו, במסגרת מסע ציבורי להבאתם לדין של פושעי מלחמה נאצים נמלטים כדי שלא ימותו מבלי להיענש על מעשי הזוועה שביצעו. 

 

בשנת 1945 נעצר היים על ידי צבא ארצות הברית, אולם שוחרר כעבור שנתיים וחצי ועבר להתגורר בעיר באדן-באדן, שם עבד כרופא נשים. במשך 15 שנים הוא עבד בעיר המרחצאות הציורית, אך ברח ממנה ב-1962, רגע לפני שהרשויות הגרמניות עמדו לשים עליו את ידיהן.

 

בפברואר 1992, ערוץ הטלוויזיה הציבורי הגרמני ZDF והעיתון האמריקני "ניו יורק טיימס" דיווחו כי היים מת באותה שנה במצרים מסרטן המעי הגס. הדיווחים הסתמכו על דבריהם של בנו של היים ומכריו. עם זאת, כמה חודשים מאוחר יותר דיווח השבועון הגרמני "דר שפיגל" כי חוקרים בגרמניה מאמינים שהדיווחים על מותו של "ד"ר מוות" לא סיפקו כל הוכחה למותו ושהם ממשיכים לחקור "כל כיוון". גם במכון ויזנטל מטילים ספק בדיווחים על מותו של היים.

 

באוגוסט האחרון מסר בית המשפט בבאדן-באדן כי קיבל תוצאות ראשוניות מניתוח של מסמכים ממצרים, שהוא שם את ידו עליהם באביב. בית המשפט מסר בהצהרה כתובה כי בדיקות נוספות, בהן כימיות וביולוגיות, עדיין נערכות לכמה מסמכים שקשורים ל"מותו" של היים. 

 

עם זאת, בית המשפט מסר כי הוא יחליט "אם, על בסיס תוצאות ניתוח המסמכים עד כה, ניתן לקבוע את מותו של האדם המבוקש" ושהחלטה זו תתקבל בחודש ספטמבר או תחילת אוקטובר. 

 

מאות נאצים ביקשו מקלט באמריקה הלטינית לאחר מלחמת העולם השנייה. רבים מהם הגיעו לארגנטינה, אך גם לצ'ילה וברזיל. יוזף מנגלה, "מלאך המוות" מאושוויץ, נמלט אף הוא לארגנטינה וחי בפרגוואי עד שמת בברזיל ב-1979. בעיר ברילוצ'ה, על הגבול בין ארגנטינה לצ'ילה, נלכד פושע מלחמה נאצי אחר - אריך פריבקה - ב-1994.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היים. נמלט מהחוק
צילום: רויטרס
מומלצים