שתף קטע נבחר

"באנו חושך לגרש": מחאה נגד שעון החורף

מרוויחים שעת שינה ומפסידים אור יום: ב-2:00 יוזזו המחוגים שעה אחורה. עשרות מפגינים "גירשו את החושך" בת"א ומול ביתו של שר הפנים. יאיר לפיד: "התעללות מכוערת ברוב אזרחי ישראל". אלי ישי: "הארכת השעון מעוכבת ע"י מרצ"

בצל הוויכוח הנצחי על אורכו של שעון הקיץ , עוברת ישראל הלילה (בין שבת לראשון) לשעון החורף: בשעה 2:00 יוזזו מחוגי השעון שעה אחת לאחור. אמנם הלילה ירוויחו אזרחי ואזרחיות ישראל שעת שינה נוספת, אולם בשבועות הקרובים - חרף מזג האוויר העדיין-קיצי - יתקצרו שעות האור ויחשיך מוקדם יותר. על רקע זה קראו עשרות מפגינים בתל אביב ובירושלים: "אחת שתיים שלוש ארבע, ישי מחשיך את המדינה". במקביל, הצהירה חברה מסחרית אחת - "מנו ספנות" - שתמשיך לפעול על פי שעון הקיץ.

 

מפגינים בכיכר רבין, הערב (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מפגינים בכיכר רבין, הערב(צילום: מוטי קמחי)

 

מפגינים מול ביתו של שר הפנים, הערב בירושלים ()
מפגינים מול ביתו של שר הפנים, הערב בירושלים
 

 

סערת שעון הקיץ - כתבות נוספות ב-ynet:

 

במהלך השנה החולפת (תשע"ב) נמשך שעון הקיץ 177 יום. שר הפנים, אלי ישי, אימץ את המלצות הוועדה 

להארכת משך שעון הקיץ בישראל והחלתו במועדים קבועים מדי שנה, אולם אלה "נתקעו" בוועדת הפנים של הכנסת, שקיימה רק דיון אחד בנושא. זאת למרות שהמלצות אלה היו אמורות, לפי הצהרותיו של ישי, להתגבש לחוק כבר במושב הכנסת האחרון .

 

על רקע זה התקיימו מספר אירועי מחאה נגד מסמוס ההמלצות להארכת שעון הקיץ. עשרות פעילי מרצ הפגינו מול ביתו של השר ישי בירושלים כשהם מצוידים בשעונים מעוררים ובלפידים, תחת הכותרת: "מזיזים את ישי ולא את שעון הקיץ".

 

עידו ארזי מתל אביב אמר כי "באנו לכאן להעיר את עיניו ואוזניו של אלי ישי ולספר לו שזה אבסורד מוחלט שישראל תעבור לשעון חורף בספטמבר, חודשיים לפני שאר העולם. בישראל הולך להיות חשוך דווקא בתקופה שמחירי החשמל כל כך גבוהים, מדובר בנזק לכיס שלנו ובנזק לכלכלה הישראלית".

 

חבר הכנסת לשעבר מוסי רז, שהגיע גם הוא להפגין, הוסיף כי הוא "לא נגד התחשבות בצרכים של אנשים דתיים, אולם כאן אין כל צורך דתי. לשעות האור יש יתרון, כמובן שמספר שעות האור לא משתנה אלא שמעבירים את האור משעה שכולם ערים בה לשעה שכולם ישנים בה. זה מעשה חלם וכפייה של הממסד הדתי. צריך לצעוק די לחושך".

 

 

במקביל הגיעו עשרות פעילי התנועה "ישראל חופשית" להפגנה בכיכר רבין, ונשאו שלטים כגון: "באנו חושך לגרש" ו"אלי ישי מחשיך את המדינה". בדף הפייסבוק של התנועה נכתב: "אנחנו קוראים לכל המשתתפים ובכלל לכל אזרחי ישראל לא להזיז את השעון ולשמור את שעון הקיץ לפחות עד סוף אוקטובר".

 

מנכ"ל התנועה, מיקי גיצין, אמר ל-ynet: "המעבר לשעון חורף בשלב זה של השנה גורם לשלל עוולות כלפי הציבור. יש פחות זמן לבלות עם הילדים והמשפחה כי יש פחות שעות אור והולכים לישון מוקדם. כשחוזרים מהעבודה כבר מחשיך ולכן הנהיגה מסוכנת יותר. מלבד זאת, מדובר בבזבוז חשמל אדיר שגם עולה לנו הרבה מאוד כסף. מדובר בכל כך הרבה עוולות והפתרון להן הוא מאוד פשוט".

 

פליאה קטנר, דוברת התנועה, הסבירה כי "מדובר בבזבוז אדיר של תקציבים פרטיים ושל הציבור כולו. פשוט כי יש יותר שעות חושך. יש גם את נושא הביטחון האישי, שמחשיך מוקדם יותר ונוהגים בחושך שעה יותר. יש כניעה לסחטנות פוליטית של הממשלה, האשמים הם המנהיגים הפוליטיים שבהרבה מגזרים לא מייצגים את מה שהעם חושב".

 

לחץ של חרדים או חוסר הסכמה?

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), חבר הוועדה לבחינת שעון הקיץ, שגם חתום על הצעת חוק פרטית בנושא, טוען שהעובדה שמסקנות הוועדה נזנחו על ידי השר ישי אינה מקרית: "כל ההבטחות וההצהרות על הארכת שעון הקיץ היו עבודה בעיניים. מסע הייסורים של הצעת החוק שלי, כמו גם המסמוס של ההמלצות, מוכיח שהממשלה - בלחץ הסיעות החרדיות - עשתה

הכול כדי למרוח ולעכב את העניין. עכשיו כל היוזמות קבורות בוועדת הפנים של הכנסת".

 

הצעות החוק בנושא הארכת שעון הקיץ הוגשו כבר לפני שלוש שנים. לאחר למעלה משנה של מאבק מול הממשלה, הן עלו להצבעה במליאה באמצע 2011, ומשם עברו לוועדת הפנים של הכנסת בראשות ש"ס. ח"כ הורוביץ: "אבל הוועדה קיימה דיון ראשון ואחרון בנושא רק בפברואר השנה ומאז העניין תקוע שם. אין לי שום ספק שהמבוי הסתום נובע מסיבה אחת ויחידה: התנגדות של עסקנים חרדיים. הגיע הזמן לתקן את חוק הזמן ולשים קץ לפארסה המגוחכת הזו".

 

גם יו"ר תנועת "יש עתיד", יאיר לפיד, תקף את המהלך וכתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "היום בשעה שתיים בלילה תתרחש תופעת טבע נדירה - במקום שהחורף יביא את החושך, החושך יביא את החורף. הקדמת שעון החורף היא התעללות מכוערת ברוב אזרחי ישראל המתרחשת רק מסיבה אחת: כי הם יכולים".

 

"מגרשים את החושך", הערב בכיכר רבין (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"מגרשים את החושך", הערב בכיכר רבין(צילום: מוטי קמחי)
 

בתגובה טוען יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ אמנון כהן (ש"ס), שהסיבה לאי מימוש ההמלצות טמונה בחוסר הסכמה בין הסיעות: "זו לא סוגיה בין חרדים וחילונים. יש פערים בין חברי הכנסת שהגישו הצעות חוק פרטיות לבין ההמלצות שהגישה ועדת המומחים שמינה שר הפנים. אנחנו בוועדה לא חותמת גומי. רצינו להגיע להסכמה בין הצדדים. הקמנו צוותים שעסקו בנושא, אבל מאחר שלא הייתה הסכמה לא היה צורך לכנס את הוועדה שוב. הדיון בוועדה הוא החלק הקל והטכני".

 

על האונייה השעון ללא שינוי

יש גורמים פרטיים שהחליטו להתעלם מהשינוי בשעה: בחברת "מנו ספנות", שמפעילה את אוניות הנופש "גולדן איריס" ו"רויאל איריס", החליטו להמשיך ולפעול לפי שעון הקיץ ולנצל את שעות האור לטובת הנופשים.

 

"התופעה ההזויה הזו, שבאמצע הקיץ כופים על אזרחי ישראל לעבור לשעון חורף, פוגעת בראש ובראשונה בציבור וגורמת נזק כלכלי כבד לכל המשק", אמרו בחברה. "לא ייתכן שבשיא הקיץ, ובעיצומה של עונת תיירות החגים, קהל הנוסעים שלנו נאלץ להפסיק את פעילויות היום בגלל שב-17:30 כבר מתחיל להחשיך".

 

לפיכך הוחלט שאוניות החברה ימשיכו לפעול לפי שעון קיץ עד סוף נובמבר. "אנו קוראים לחברות נוספות במשק להצטרף למאבק שלנו נגד הפעלת שעון חורף באמצע הקיץ ובכך נתרום את חלקנו גם להפחת הנזקים הכבדים לכלכלת ישראל וגם נפעל לרווחת אזרחי המדינה שרוצים ליהנות מעוד שעת אור ושמש במשך היום", הוסיפו.

 

ב"מנו ספנות" מדגישים שמבדיקה שערכו עולה כי ההחלטה זוכה לתמיכה גורפת, גם בקרב ציבור שומרי המסורת.

 

מלשכתו של ישי נמסר כי "שר הפנים הוביל שינוי יסודי במדיניות שעון הקיץ כדי להביא להארכתו ואימץ את המלצות ועדת קהת בנושא, בניגוד לשרי הפנים הקודמים וביניהם השר פורז, שהשאירו את שעון הקיץ הקצר, זאת בתמיכת מרצ ושאר הסיעות. השר ישי הביא את ההמלצות לאישור הממשלה והעבירן בקריאה ראשונה בכנסת, החוק מעוכב בוועדות הכנסת על ידי פוליטיקאים מסיעת מרצ ששעון החול שלהם הולך ואוזל וזהו הקמפיין היחיד שאיתו נותר להם לבוא לבוחר, ולפיכך מטרפדים את הבאת החוק להארכת שעון הקיץ לקריאה שנייה ושלישית". 

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו עומרי אפרים ומורן אזולאי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
הקרב על המחוגים. "זאת פארסה מגוחכת"
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מפגינים נגד שעון החורף, הערב בת"א
צילום: מוטי קמחי
מחאה מול ביתו של ישי, הערב
ח"כ הורוביץ. "עבודה בעיניים"
צילום: גיל יוחנן
ח"כ אמנון כהן. "זו לא סוגייה בין חרדים לחילונים"
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים