שתף קטע נבחר

ניצחון לארדואן: 326 קצינים הורשעו בתכנון הפיכה

הישג חשוב לראש ממשלת טורקיה, שהצליח בשנים האחרונות לצמצם מאוד את כוחו של הצבא בפוליטיקה הטורקית. בין המורשעים: המפקדים לשעבר של חילות האוויר והים

בית משפט בטורקיה הרשיע היום (ו') 326 קציני צבא, כולל מפקדי חילות האוויר והים לשעבר, בתכנון הפיכה שבמסגרתה תודח הממשלה האיסלאמיסטית של המדינה בשנת 2003. בכך הוכרע התיק המשפטי שסייע לראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, לקצץ משמעותית את השפעתו של צבא טורקיה על הפוליטיקה הטורקית.

 

עוד חדשות ב-ynet:

 

השופטים גזרו תחילה מאסר עולם על מפקד חיל האוויר לשעבר איבראהים פירטינה, על מפקד חיל הים לשעבר אוזדן אורנק, ועל מפקד הצבא לשעבר צ'טין דוגאן. עם זאת, בהמשך הם הפחיתו את העונש ל-20 שנות מאסר בשל העובדה שמזימת ההפיכה לכאורה נכשלה.

השלושה הואשמו בתכנון ההפיכה. בית המשפט הרשיע כאמור 323 קצינים בעבר ובהווה במעורבות בתכנון ההפיכה, וחלקם נידונו אף ל-18 שנות מאסר. 36 איש זוכו, והדיון בתיקם של שלושה נאשמים טרם הסתיים. כל המורשעים צפויים לערער על ההכרעה.

 

המשפט המסוקר למדי של הקצינים הבכירים, שלא ניתן היה להעלותו על הדעת רק לפני עשור, סייע משמעותית להטות את מאזן הכוחות בפוליטיקה הטורקית לטובת הממשלה ונגד הצבא. גנרלים טורקים ביצעו שלוש הפיכות מאז שנות ה-60' ואילצו את ממשלת טורקיה לפרוש גם ב-1997, אולם מאז ניסיון ההפיכה לכאורה ב-2003 פחת כוחם משמעותית וארדואן הצליח לבסס יותר ויותר את שלטון

ממשלתו. ארדואן והאיסלאמיסטים עלו לשלטון בטורקיה החילונית ב-2002.

 

ממשלתו של ארדואן שיבחה את המשפט, שהחל בדצמבר 2010, וכן משפטים דומים, והדגישה כי מדובר בשבירת המסורת של חסינות מפני העמדה לדין וצעידה לעבר דמוקרטיה רחבה יותר. ארדואן עצמו אמר כי הוא מקווה שההכרעה במשפט שניתנה היום היא "רק" אחת, אולם סירב להוסיף, לטענתו משום שההליכים נגד קציני הצבא טרם הסתיימו. "אנחנו חייבים לחכות לשלב הערעורים. הנקודה הסופית טרם ניתנה. ההליך נמשך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ממשלת טורקיה ארדואן
צילום: AFP
מומלצים