שתף קטע נבחר

100 מטר מאסון אווירי: תא"לים כמעט התנגשו

תתי האלופים אילן בוגר (בודינגר) וזיו לוי התקרבו בניגוד לנהלים למרחק של 100 מטר בלבד, במהלך תרגול קרב אווירי בדרום. מפקד חיל האוויר הורה על תחקיר, מפקד הטייסת עשוי לקרקע אותם. הבוקר כונסו כל טייסי הקרב ליום עיון בנושאי בטיחות. הסיפור נחשף ב"ידיעות אחרונות"

שני קצינים בכירים כמעט התנגשו במהלך תרגול קרב אווירי: הבוקר (יום א') נחשף כי תת אלוף אילן בוגר (בודינגר), ראש להק כוח אדם ולשעבר מפקד בסיס רמת דוד, ותת אלוף זיו לוי, מפקד בסיס חצרים, התקרבו למרחק אווירי של 100 מטר בלבד, בתרגול שערכו בדרום הארץ. בעקבות המקרה, מתקיימים היום בחיל האוויר כנסי בטיחות לטייסים. העיתונאי יוסי יהושוע חשף היום את התקרית ב"ידיעות אחרונות".

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מחאה אחרי ההצתה: 14 אלף לא לומדים בטייבה

גדר לבד לא תעזור: להעמיק המודיעין לתוך סיני

 

בחירות בארה"ב 2012  - כל הדיווחים מ-CNN ו-ynet

 

שני תתי האלופים טסו במטוסי F-16 מדגם "ברק", השייכים לטייסת שעליה פיקדו שניהם בעבר. במהלך התרגול, הם ביצעו "חליפה קרובה" - טסו זה מול זה, חרטום לעבר חרטום. אלא שבניגוד לנהלים, הם הגיעו עד למרחק של מאה מטרים בלבד זה מזה, מה שמסווג כעבירת בטיחות חמורה. סטייה של אחוזים בודדים נוספים הייתה יכולה להוביל לתאונה אווירית, בגלל המהירות שבה טסים מטוסי הקרב.

 

תא"ל בוגר ואביו, הרצל בודינגר (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
תא"ל בוגר ואביו, הרצל בודינגר(צילום: דובר צה"ל)
 

האירוע שבו היו מעורבים לוי ובוגר, בנו של מפקד חיל האוויר לשעבר הרצל בודינגר, יתוחקר ובסיום התחקיר יוחלט כיצד לנהוג עם השניים. ייתכן שלמרות היותם קצינים בכירים, הם יקורקעו. ההחלטה אם לנקוט נגדם צעדים פיקודיים תתקבל על ידי מפקד הטייסת שלה הם שייכים, ובמסגרתה התאמנו.

 

מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, מתייחס לאירוע בחומרה רבה והנחה את כל מפקדי הטייסות לקיים כבר היום לכלל הטייסים שעתיים של רענון הנחיות בטיחות. בנוסף לרענון ההנחיות, כונסו כל טייסי הקרב של חיל האוויר ליום עיון מרוכז בנושאי בטיחות.

 

בכנסי הבטיחות, שנערכים מהבוקר, מרועננים ומחודדים נוהלי הטיסה בכלל - ונהלים הנוגעים לאימון שבו כמעט התנגשו שני תתי האלופים, בפרט. בהמשך השבוע יכנס האלוף אשל את מפקדי הטייסות בחיל לכנס דומה, על מנת לוודא שאירועים מסוג זה לא יחזרו על עצמם בעתיד.

 

דובר צה"ל אישר את התקרית ומסר כי האירוע מתוחקר ככל אירוע בטיחות. "חיל האוויר נדרש להתאמן באופן הקרוב ככל הניתן למתאר האמת בכל הגזרות, על מנת לשמור על יכולותיו המבצעיות תוך שמירה קפדנית על הבטיחות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
100 מטר בין F-16 אחד למשנהו
צילום: shutterstock
תא"ל זיו לוי. מעורב ב"כמעט תאונה"
צילום: ישראל יוסף
מומלצים