שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

מחזור ynet - תפילת שחרית

מתחילים בברכות השחר ומסיימים ברבי לוי יצחק מברדיצ'ב


שיחות עם לוחמים - שי

ר' יוסי

ואז, כשהמתַּנו שם בביצות מול המטוסים המתפוצצים ונופלים, היה איתנו מנשה מזרחי. הוא היה סמל מחלקה אצלנו. הוא אמר משפט שבשבילי היה מאד מפתיע ומאד חד, דווקא בגלל הסיטואציה המיוחדת שבה הוא נאמר. הוא אמר דבר כזה: "תראו חבר'ה"...

 

צריך עוד פעם להבהיר בדיוק את המצב שבו נמצאנו. אתה רואה סקייהוקים שמגיעים עד לנקודה מסוימת באוויר, ונופלים. והטייסים... אני בכלל לא יודע איך לקרוא לזה, רואים את החברים שלהם, שנופלים לפניהם, ומנסים. מגיעים גם הם עד למטריית הטילים, ומתפוצצים.

 

אז מנשה אמר: "תראו, זה נראה לכם עכשיו שזה קשה ונורא. אבל תדעו לכם, אנחנו נמצאים בתוך מהלך גדול מאוד של גאולת ישראל. אנחנו נמצאים בתוך שלב מסוים בתוך כל המהלך הזה. אנחנו לא רואים את כל התמונה, בגלל זה זה נראה לנו כל-כך נורא ומייאש. צריך לדעת שגם עכשיו עם ישראל נבנה, גם עכשיו. גם בתוך כל זה, ממש עכשיו, אנחנו מתקדמים".

 

כשהוא אמר את זה היו שתי תגובות. מש"ק אחד, קיבוצניק מהצפון, נפל בשל"ג, אמר לו: "מה אתה מדבר?! מה אתה מספר לנו עכשיו סיפורים של גאולה וציונות?". אבל המ"מ, בן-יעקב, היסה אותו: "שתוק! הוא אומר דברים חשובים". ומנשה המשיך בדברים. לי זה נשמע אז כמו דברים מעולם אחר. כאילו מישהו מדבר מגובה של כמה קילומטר, מין הסתכלות בעיניים גדולות.

 

חמש שעות אחרי זה בן-יעקב נהרג ומנשה נפצע ונשאר משותק.

 

 

 


 

רבי לוי יצחק מברדיצ'ב

בפי חסידים

 

רבי לוי-יצחק מברדיצ'וב הלך ברחוב ופגש יהודי, שהיה ידוע כפורק-עול וכחוטא גדול. בירכו

הצדיק לשלום בחביבות רבה, ובין השאר אמר לו: אני מקנא בך.

 

השתומם האיש: מקנא במה?

 

אחז רבי לוי-יצחק בידו של האיש ולחש באוזנו: רבותינו אמרו, כי העושה תשובה מאהבה, זדונות נהפכות לו לזכויות. תאר לעצמך כמה זכויות יהיו לך כשתעשה תשובה, וכל חטאיך ייהפכו למצוות? אין ספק שיהיו רבות יותר משלי, ולכן אני מקנא בך...

 

  • כל הקטעים נאספו ממחזור "ממך אליך", בהוצאת "ידיעות ספרים", ובעריכת יונדב קפלון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גמר חתימה טובה
צילום: shutterstock
צילום: באדיבות ידיעות ספרים
מחזור "ממך אליך"
צילום: באדיבות ידיעות ספרים
מומלצים