שתף קטע נבחר

כוחה של אמונה

חיים גולדנברג, באמצעות טכניקות מעולם הפסיכולוגיה, התיאטרון והקסמים, יוצר הופעה מרשימה וסוחפת שמותירה צופים פעורי פה בכל רחבי העולם

חיים גולדנברג הוא אחד מהמנטליסטים המכובדים ביותר בעולם. זהו תחום הכולל קסמים הקשורים לכח המחשבה, לטלפתיה ולטלקינזיס (הזזה והשפעה על עצמים בעזרת כח המחשבה). הוא הגיע לקנדה לפני שמונה שנים עם אשתו. "הסיפור מאוד מצחיק", אומר חיים. "הגענו להתארח אצל חברים בחגים, ואחרי יום החלטנו שאנחנו נשארים".

 

נפגשתי עם חיים בבית קפה באחר צהריים שטוף שמש. ישב מולי איש גבה קומה המדבר בעדינות, אך יחד עם זאת מלא בנוכחות. הוא לא רק עונה לשאלות שלי, אלא גם מגלה הקשבה נדירה, שקשה למצוא כמותה ביומיום. גם בחיוך שלו יש סוג נינוחות. חיים מדבר על עצמו בענווה ובשקט.

 

איך הכל התחיל?

"נולדתי בנתניה למשפחה רגילה. בגיל שש ראיתי בפעם הראשונה את אורי גלר כשהוא מכופף כפיות. באותה תוכנית, אורי פנה לקהל הצופים ואמר שבכח המחשבה כל אחד יכול לעשות זאת, וזה היה הרגע בו החלה האמונה העצומה שלי שגם אני יכול. במשך שנתיים תמימות בכל בוקר, פתחתי את מגירת המטבח וניסיתי לכופף כפית בעזרת המחשבה, ולא הצלחתי. בוקר אחד, לאחר שנתיים רצופות של מאמצים, הוצאתי כפית מהמגירה במטבח כמידי בוקר, התרכזתי חזק ופתאום הרגשתי משהו שונה. כשפקחתי את עיני ראיתי שהכפית אכן כופפה". מאז גדלה אמונתו. "התחלתי לנסות לקרוא מחשבות של אנשים ולהשפיע על פעולותיהם. לא כל כך הצלחתי, אבל האמונה החזקה שאני יכול לא נעלמה. עם השנים פיתחתי שיטות משלי על מנת ליצור את האשליות הפסיכולוגיות, כמו קריאת שפת גוף".

 

איך אתה מגדיר את עצמך מבחינה מקצועית?

"אני מנטליסט. מגיל שש אני נמצא בתחום הזה. אבל רק לאחר שירותי הצבאי התחלתי להופיע בצורה מקצועית. אני רוצה לציין שכמעט מאחורי כל סיפור הצלחה גדול קיימות שנים של עבודה, של חוסר הצלחה, של משברים, אי בהירות ותהליך של למידה. צריך להבין שהרבה אנשים מאוהבים ב'תרנגולת', אבל צריך לזכור שהתרנגולת הייתה קודם ביצה".

 

אמהות יהודיות חולמות שהבן שלהן יהיה עורך דין או רופא. כיצד הגיבו הוריך על בחירתך?

"הקטע הכי מעניין בסיפור הזה הוא שלפני כמה שנים אימי התוודתה בפניי וסיפרה לי שערב לפני אותו בוקר מופלא בו כופפתי את הכפית הראשונה שלי, היא הלכה למטבח וכופפה את כל הכפיות, רק משום שלא יכלה יותר לראות אותי כל בוקר מנסה. בדיעבד, זה לא שינה מאומה. זה רק חיזק את דעתי שהאמונה היא חזקה מהכל. אמי לימדה אותי שכל אדם צריך לעסוק במקצוע שהוא אוהב ועל ידי כך הוא גם ישקיע יותר והסיפוק שלו יהיה גדול. וזה מה שעשיתי. את האהבה לעשייה שלי אני חייב לאמי. באמת בחרתי במקצוע שאני אוהב וזה נותן לי הרבה מאד סיפוק וכיף, וגם פרנסה לא רעה בכלל. אז או שאמי היא לא 'טיפוס' של אמא יהודיה, או שהיא באמת ראתה את השאיפה שלי להיות מנטליסט כייעודי בחיים ועזרה לי".

 

מה ההבדל בין מנטליסט לקוסם?

"מנטליסט זה מישהו שמשתמש ביכולות טבעיות, להבדיל מכוחות על טבעיים, שאותם אני שולל. מנטליסט משתמש באינטואיציה, קריאת שפת גוף, ומצליח ליצור מצבים שנראים כמו דברים על טבעיים, כמו קריאת מחשבות. המנטליסט משתמש במוח ובטריקים פסיכולוגיים, ולדעתי זה הרבה יותר מאתגר. אולי בגלל זה אני מתעסק בתחום הזה ולא בקסמים. הייתה תקופה בעברי בה עסקתי מעט בקסמים, אבל זה היה חלק מתהליך הלמידה והניסיון. קוסם משתמש בטריקים ובאביזרים שהוא קונה בחנות קסמים ובעזרתם הוא יוצר את האשליה. כל מה שרואים במופעים חיים או בטלוויזיה זה שואו מדוייק לחלוטין".

 

אם לא היית מנטליסט, מה היית היום?

"אני חושב שהייתי נשאר בתחום האמנות. למשל, ההובי שלי הוא גרפיקה וציור. אני מצייר המון בזמני הפנוי. להגיד לך שיש לי המון זמן פנוי? לא. אבל אני משתדל להקצות לזה זמן. אני מצייר בעיקר מודלים אבל גם ציורים מופשטים. האם הייתי זוכה להצלחה כפי שאני זוכה לה בתור מנטליסט? לא יודע. אני רק יודע שאני פרפקציוניסט, וגם אם הייתי גרפיקאי הייתי עושה זאת על הצד הטוב ביותר".

 

ספר על תוכנית הטלוויזיה והמופע שלך לפני הקהל.

"'גולד מיינד' הוא מופע טלוויזיוני שמשודר בכמה ערוצים בקנדה ובארה"ב. התוכנית הייתה מועמדת לשני פרסי 'ג'ימיני', בקטגוריות של הבמאי הטוב ביותר והתוכנית הטובה ביותר. זוהי תוכנית ריאליטי שבה אני מציג את היכולות שלי באספקטים שונים בחיים האמיתיים, אם זה במסגרת של מערכת יחסים זוגית, פחדים ופוביות, התמודדות עם מצבי לחץ ועוד, והכל בצורה כיפית ומשעשעת. חשוב לי להדגיש שאני לא מרפא או מכשף, אלא עוזר לאנשים להאמין בעצמם. המופע עצמו רץ כבר כמה שנים טובות והוא מיועד בעיקר לחברות שונות שמזמינות אותי לכל להופיע בפני העובדים. רוב ההופעות הן מחוץ לטורונטו. החודש הזה למשל אני מופיע בספרד, קיימן איילנד ובקרוב יפן, כל אירופה וארה"ב. כיום אני עובד על תוכנית חדשה עם רשת דיסקברי. התוכנית עדיין בשלבי פיתוח לכן אין לי פרטים מדוייקים עליה".

 

נידמה שרוב הקוסמים המפורסמים - הארי הודיני, אורי גלר, דייויד קופרפילד, ליאור סושרד, דיוויד בליין – הם יהודים. איך אתה מסביר את התופעה הזאת?

"לאורך כל ההיסטוריה, המאמץ של היהודים לשרוד גרם להם לפתח טכניקות מסויימות, שאנשים אחרים לא היו צריכים להשתמש בהן. מאז ומעולם היו יהודים שהדהימו ביכולם להשלות ולאחז עיניהם של אחרים. הם תמיד הפגינו מקוריות וייחוד. ההיסטוריה של העם היהודי עמוסה בשמות של קוסמים ונביאים יודעי דבר, שהשתמשו בטכניקות מתוחכמות כדי להשיג את מטרותיהם. לדוגמא, מספרים על משה רבנו שהיכה על הסלע להוציא מים, וישו, שהיה הולך על המים".

 

מי לדעתך נחשב היום למנטליסט הטוב ביותר בעולם?

"כיום יש אולי 30 מנטליסטים שנחשבים לטובים ביותר בעולם. אגב, הם כולם חברים טובים שלי, ונפגשים כל שנה. לדעתי, ליאור סושרד הוא מנטליסט מעולה וליאור מנור, שהוא המנטור שלי, הוא אחד הטובים אם לא הטוב ביותר, מרק סיילם, יהודי מניו-יורק, אורי גלר ועוד. כולם טובים ומעולים".

 

מה דעתך על דייויד קופרפילד ועל הטריק המפורסם של העלמת פסל החירות?

"אני מאד מעריך את דייויד קופרפילד. אני מכבד את הדרך בה הלך ולאן הגיע. מהיכרות אישית שלי איתו, אני רוצה לציין שהוא בן אדם מאד פרפקציוניסט, וזה מתבטא בהופעות ובטריקים שלו. אני חושב שהיום הוא יכול להתהדר בתואר של הקוסם הטוב ביותר בעולם. הלוואי ובאחד הימים אגיע לעשירית מכישרונו. אבל, צריך להבין, שבמופעים אלה יש הרבה פעלולי טלוויזיה ופעלולי מצלמה. בטלוויזיה אפשר לעשות הכל. הטלוויזיה היא כלי שיכול להעצים כל טריק. לדוגמא, סופרמן עף באוויר, זה טריק מצלמתי. וחד משמעית, אני אומר שכל הקוסמים בעולם משתמשים בטריקים שהם מפתחים או שישנם כבר".

 

אתה משתמש בכישורים שלך ביומיום? האם, למשל, אתה מצליח לנחש מה אשתך חושבת?

"כעיקרון, ביומיום אני לא משתמש בכישוריי. אני מתנהל רגיל מאד. כדי להוציא ממני את הכוחות שלי אני צריך להכנס למוזה ולהיות מוכן לפעולה. כדי להפעיל את הכוחות שלי מול קהל אני צריך להרגיש שהאדם שיושב מולי מעוניין שאקרא את מחשבותיו. אשתי, למשל, היא אחת האנשים שאני פשוט לא מצליח לקרוא. ואיזה מזל - היא הסכימה להתחתן איתי מרצונה. שלא יגידו שאני השפעתי על החלטתה!"

 

משתמש באינטואיציה. חיים גולדנברג ()
משתמש באינטואיציה. חיים גולדנברג

 

איך הילדים מקבלים את עובדת היותך מפורסם ושונה?

"מאד בטבעיות. הם חיים עם המקצוע שלי מהיום הראשון שנולדו. עכשיו הם מאד גאים בי. אולי קצת מתקשים להבין מה ההבדל בין קוסם למנטליסט, כי לגביהם אני קוסם. לפעמים אני משחק איתם ועושה להם כל מיני קסמים וטריקים קטנים. השאלה היחידה שמטרידה אותם היא מדוע אין להם אבא כמו כל האבות, שהולך לעבודה ב-9 וחוזר ב-5. גם הנסיעות הארוכות קצת משפיעות עליהם, אבל הם מבינים שאבא צריך לנסוע למקומות רחוקים כדי להופיע".

 

קרה שנכשלת בניחוש או בקסם?

"במסגרת המופע שאני עושה יש לי 95% הצלחה. זה אומר שב-5% מהמקרים אני נכשל. וזו הסיבה העיקרית שאני לא משתמש בכוחות שלי כדי לעזור לאנשים. מדי יום פונים אלי אנשים, הן בטלפון והן באימיילים, ומבקשים עזרה. אני לא רוצה להגיע למצב שבו העזרה שלי יכולה להזיק לאדם. הספק הקטן הזה של 5% מרתיע אותי, ואני לא מוכן לקחת סיכון על חיי אדם. בגלל זה החלטתי שאני הולך על הצד הבידורי ותו לא".

 

מה דעתך על תוכניות הטלוויזיה בסגנון "היורש של"...?

"לדעתי, תוכניות אלה הן בידור קל לקהל הצופים. הן תוכניות נחמדות. אנשים אוהבים לראות בידור, ובתוכניות כאלה יש בידור למכביר. יש איגודים של מנטליסטים וקוסמים ברמה יחסית נמוכה עם המון פוליטיקה, לצערי כמו בכל מקום. 30 החבר'ה, שחלק מהם הזכרתי, אלה הם המנטליסטים הטובים ביותר בעולם, והם מתפרנסים יפה בלי כל הרעש מסביב ובלי כל התארים של 'היורש של' או 'ממשיך דרכו של'. מנטליסט מעולה לא צריך את ההצגה הזאת. אני אישית לא הייתי מופיע בתכנית כזו. ראשית, אני לא בן אדם תחרותי, ואני נהנה להראות את כישוריי לאנשים לא לשם תחרות".

 

אתה מופיע גם בפני קהל ישראלי, או רק מול קהל ברחבי העולם?

"דווקא בתחילת דרכי הופעתי הרבה בפני הקהילה הישראלית. אבל קהל היעד שלי הוא קהל קנדי. אם תוך כדי הופעותיי לחתך זה יגיע גם הקהל הישראלי להופעות אלה, זה יהיה בונוס אדיר. אני רוצה לציין שבלי שום קשר להופעות בפני הקהל הישראלי, זכיתי בחברים טובים, ויש לי חבר'ה ישראלים שאני מאד נהנה בחברתם".

 

אם תוך כדי קריאת מחשבות של האדם שמולך אתה קולט שמשהו נורא עומד לקרוא לו, האם תגיד לו?

"חד משמעית לא. קרה לי, כמה פעמים, שראיתי דברים רעים חבויים באדם שישב מולי. במקרה כזה אני ישר מסיט את המחשבות שלו ושלי למקומות אחרים. אני מרגיש שזה לא התפקיד שלי להגיד לו מה שאני קולט ממנו וממחשבותיו. אני לא אגיד שום דבר רע לאדם מול קהל, ולא אביך אף אחד. זה לא התפקיד שלי. אבל אם חבר יבוא וישאל את דעתי ויבקש עזרה, אז אני בהחלט אגיד לו. אבל רק אם יבקש את מעורבותי".

 

המופע שלך משעשע ויש בו הרבה רגעי צחוק.

"דרך הצחוק וההומור אני מתחבר לקהל, והחיבור הזה מאד חשוב לי, והוא גם אחד המאפיינים של המופע. כשצוחקים - השרירים נרפים, והקהל הופך לנינוח ונהנה מהמופע. חשוב לי שבסוף השואו יגידו 'איזה כיף היה'. זו המטרה של המופע שלי – לגרום לאנשים לצחוק ולהינות, לקבל השראה ולפתוח את הראש. אם יבואו אלי בסוף המופע אנשים ויגידו לי שהמופע היה יותר מצחיק מאשר מדהים, זו המחמאה הגדולה ביותר עבורי".

 

מה המסר המחזק שאתה רוצה להעביר לכל אדם כמנטליסט?

"תאמינו בעצמכם. אל תאמינו בדברים שאחרים עושים. אם האמונה מספיק חזקה אתם יכולים לעשות את הקסם הכי משמעותי בחיים שלכם. אני מאמין כי כוחה של אמונה יעקור סלעים".

 

איך אפשר לדעת עליך יותר?

"יש לי אתר www.realifemantalist.ca באתר יש מאמרים, קטעי וידיאו ומידע עלי ועל המופע שלי. וגם יש קטעים ביו טיוב. בהזדמנות זו אני רוצה לאחל הצלחה לעיתון החדש, ומאד מקווה שהקהילה הישראלית תתמוך בכל יוזמה חדשה וברוכה. וכן, שנה טובה וחג שמח!"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים