שתף קטע נבחר

הרב סבתו: "בחיים לא התפללתי כמו במלחמה"

שלושה ימי קרבות עקובים מדם חרתו צלקות בנפשו של הרב חיים סבתו, אז שריונר צעיר. 39 שנים אחרי חוזר הרב סבתו אל הטנק, ואל הקרב ההוא: "יום הכיפורים הוא יום קדוש, אבל מאז המלחמה נוסף לו ממד העומק". מסע מצמרר בעקבות הזיכרון

השנים שחלפו מאז מלחמת יום הכיפורים לא מקהים את הכאב או הזיכרונות של הרב חיים סבתו – אז תלמיד ישיבת הסדר צעיר, שנזרק מבית המדרש היישר את התופת. היום, כשהוא ראש ישיבת הסדר בעצמו וסופר מוערך, חוזר הרב סבתו אל הטנק ההוא, בשדה הקרב ההוא, כעת חיה - לפני 39 שנים.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"אני מתפלל שנים רבות, והרבה, אבל תפילה כמו שהתפללתי באותו רגע, מעולם לא התפללתי", אומר הרב סבתו. "זו הייתה תפילה מפולשת מצד לצד, כשהמט"ק צועק לי: 'סבתו, יורים עלינו, תתפלל!', ואני אומר לו: 'תתפלל אתה!' הוא אומר לי: 'אני לא יודע להתפלל'. אמרתי לו, נגיד ביחד 'אנא ה' הושיעה נא' - וירינו פגז... אני לא זוכר עוד רגע כזה בחיי. ובכל יום כיפור, לפני נעילה, אני מספר עליו לתלמידיי".  

 

 

הרב סבתו עומד בראש ישיבת ההסדר "ברכת משה" במעלה אדומים. את "תיאום כוונות", זוכה פרס ספיר היוקרתי, כתב על המלחמה ההיא. כוח של חטיבה 679 בפיקודו של המח"ט אורי אור, מקבל משימה בלתי אפשרית לנוע לרמת הגולן, אל תוך שדה הקרב והטנקים הבוערים - בודדים מול רבים, חיילים צה"ל מעטים מול כוחות עתק סוריים.

 

חיים סבתו, אז חייל צעיר, מאבד בקרבות את חברו הטוב ביותר, דב אינדיג. "המראות האלו לא נשכחים", הוא אומר ל-ynet. "הם מלווים

אותך יום-יום, אך תלוי לאן אתה מוביל את הכוחות האלה. אני החלטתי לתעל את זה לחינוך". 

 

במפגש עם סא"ל רונן תמים, מפקד בית הספר לשריון, אומר תמים: "עשינו קפיצת מדרגה טכנולוגית עצומה, וחיל השריון מאוד מתקדם. אך בלי שאתה יודע ללמד אנשים להפעיל את המערכת הזו, אי אפשר להגיע להכרעה, ואני עדיין טוען שחיל השריון נותר החיל המכריע".

 

"הימים הנוראים", מכנה הרב סבתו את שלושת ימי הלחימה בקרבות הבלימה בגולן, כשהסורים סוגרים עליהם מכל עבר. "כל רגע נלחמת על חייך... יום הכיפורים אצלי הוא יום קדוש, אבל מאז מלחמת יום הכיפורים נוסף הממד של העומק, שאני עומד בעת צרה, מאמין בה', צועק אליו, משווע אליו, מרגיש שאני מגן בגופי על העם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי פרץ
הרב חיים סבתו
צילום: אבי פרץ
צילום: אבי פרץ
סא"ל רונן תמים
צילום: אבי פרץ
מומלצים