שתף קטע נבחר

גרים מעבר לקו הירוק? תשכחו מחוקי עבודה

שרה המתגוררת בביתר עלית פנתה לתמ"ת עקב הפרת זכויותיה על ידי המעסיק. לתדהמתה גילתה, כי אין בסמכות המשרד לאכוף חוקים אלו. התמ"ת בתגובה: בידנו סמכויות אכיפה רק בנושא שכר מינימום, עובדים זרים ובטיחות בעבודה באזור זה

שרה (26), אמא לשני ילדים הגרה בביתר עלית, הגישה באחרונה תלונה למשרד התמ"ת בגין המעסיק שלה לשעבר כיוון שהאחרון, לטענתה, עבר על חוקי העבודה של מדינת ישראל. לתדהמתה גילתה כי אין בסמכותו של המשרד לאכוף חוקים אלו מעבר לקו הירוק. בלית ברירה, הגישה נגד המעסיק תביעה לבית הדין לעבודה, שמתבררת בימים אלה.

 

 

במהלך שלושת החודשים הראשונים עבדה שרה ב"תקופת ניסיון" (על פי המעסיק), בתשלום לפי שעה כשהעסקתה כוללת דמי נסיעה. סך הכל עבדה במקום שישה חודשים.

 

המעסיק, בעלים של משרד פרסום, סירב לטענתה לשלם לה דמי מחלה, חופשה ונסיעות. את דמי הנסיעה הוא הכליל בתוך השכר הגלובלי מבלי שהדבר היה רשום בתלוש המשכורת. שרה טוענת, כי היא חששה להגיש דו"ח ימי מחלה, אפילו כשהבן שלה עבר ניתוח.

 

כשפנתה למינהל הסדרה ואכיפה בתמ"ת נאמר לה, כאמור, כי "אין בסמכות המשרד לאכוף חוק אי תשלום דמי חופשה שנתיים מעבר לקו הירוק". כיום היא תובעת את מעסיקה לשעבר בבית הדין לעבודה על סך של 1,500 בגין אי תשלום נסיעות, ימי מחלה, חופשה ואי הפרשות לפנסיה.

 

 

 

משרד התמ"ת הגיב לפניית ynet בנושא: "מכוח פקודות הצבא, מעבר לקו הירוק נאכפים חוק שכר מינימום וחוק עובדים זרים. יצוין כי משרד התמ"ת עובד בימים אלו, במשותף עם משרד המשפטים והמינהל האזרחי באיו"ש, על תיקון פקודות הצבא החלות באזור, כך שיאפשר חקירה ואכיפה של חוקי עבודה גם בשטחי איו"ש, בין חוקים אלה נבחנת גם אכיפתו של חוק חופשה שנתית".

 

עוד נמסר: "כיום למשרד התמ"ת סמכויות אכיפה רק בנושא חוק שכר מינימום, עובדים זרים ובטיחות בעבודה באזור זה".

 

הידיעה הראשונית הגיעה בדואר האדום

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
איפה החזרי הנסיעות?
צילום: גבי מנשה
מומלצים