שתף קטע נבחר

צילום:  AP

הקו האדום של נתניהו: לעצור את איראן עד הקיץ

באחד מנאומיו החשובים אי פעם, הציג נתניהו באו"ם את הקו האדום נגד פצצה גרעינית של איראן. הוא שלף איור של פצצה עם פתיל, ועליו שלושה שלבים בדרך לנשק הגרעיני. לדבריו עד האביב או לכל המאוחר עד הקיץ, יהיה לאיראן די אורניום לפצצה

הקו האדום לאיראן מעולם לא נראה מוחשי יותר. בעזרת שרטוט של פצצה עם פתיל וטוש אדום, ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (יום ה') בעצרת הכללית של האו"ם את הקו שאותו ישראל אינה מוכנה שאיראן תחצה בדרך לפצצת אטום. נתניהו, שזכה למחיאות כפיים באולם, אמר כי האיראנים שועטים לעבר פצצה גרעינית וכי עד האביב - או לכול המאוחר עד הקיץ - יהיה בידם די אורניום לפצצה גרעינית, ולכן יש לעצור אותם עד אז.

 

בנאומו השיב נתניהו לטענות נשיא ארה"ב ברק אובמה, שסירב עד כה לבקשתו להציב לאיראן קו אדום ברור. ראש הממשלה אמר: "קו אדום אינו מוביל למלחמה, הוא מונע מלחמה". נתניהו הזכיר את התנהלות העולם מול אדולף היטלר, ואמר כי לו היה העולם מציב קו אדום לצורר הנאצי, ניתן היה למנוע את מלחמת העולם השנייה. ראש הממשלה הדגיש כי המדיניות שהנהיגה ארה"ב מול ברית המועצות לא תצלח במקרה האיראני: "לסובייטים לא היו מחבלים מתאבדים, האיראנים הם ג'יהאדיסטים".

 

הכותרות המרכזיות בנאום נתניהו:

עד האביב - לכל המאוחר הקיץ הבא - תעבור איראן לשלב האחרון.

קו אדום אינו מוביל למלחמה, הוא מונע מלחמה.

כמעט עשור מנסה העולם לעצור את איראן עם דיפלומטיה. זה לא עבד.

הסנקציות פגעו בכלכלה, אך לא עצרו את תוכנית הגרעין של איראן.

העם היהודי הצליח לאורך ההיסטוריה לעמוד בפני כל מי שניסה להשמידו.

העולם נכשל בעבר בהצבת קו אדום לגרמניה הנאצית.

איראן גרעינית מסוכנת לעולם. היא תסכן את אירופה ואמריקה.

 

כבר בראשית נאומו השיב נתניהו לדברי נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, שאמר רק השבוע כי לישראל אין שורשים במזרח התיכון וכי היא עתידה להימחק: "לפני שלושת אלפים שנה שלט המלך דוד על המדינה היהודית ובירתנו הנצחית ירושלים. אני אומר זאת לכל אלה הטוענים כי למדינה הישראלית אין שורשים באזור ושבקרוב היא תיעלם. בהיסטוריה שלנו העם היהודי הצליח לעמוד בפני כל הרודנים שניסו להשמיד אותנו. האידיאולוגיות שלהם נמחקו על-ידי ההיסטוריה". הוא קרא מעל הדוכן: "עם ישראל חי".

 

"ישראל רוצה מזרח תיכון של קדמה ושל שלום", אמר נתניהו, "אנחנו רוצים את שלוש הדתות באזור שלנו חיות זו לצד זו בשלום ובכבוד הדדי. אבל אותם כוחות שחורים עתיקים של איסלאם קיצוני, שאותם ראיתם משתלטים על שגרירויות אמריקניות במזרח התיכון, מתנגדים לכך. הם רוצים להרוס את ישראל, אירופה וארה"ב. הכוחות האלה רוצים לכבות את נר החירות".

 

נתניהו מסביר היכן עובר הקו האדום שלו (צילום: רויטרס, AP, AFP) (צילום: רויטרס, AP, AFP)
נתניהו מסביר היכן עובר הקו האדום שלו(צילום: רויטרס, AP, AFP)

 

ראש ממשלת ישראל הזכיר בהקשר זה את שליחי האיסלאם הקיצוני כמו אל-קאעידה, איראן וחיזבאללה. "כולם באים מהקרקע המרירה הזו של חוסר סובלנות, המופנה כלפי כל מי שלא מאמין באמונה שלהם. הם רוצים לגרור את האנושות בחזרה לעידן של סכסוך בלתי נפסק. אני בטוח בדבר אחד: בסופו של דבר הכוחות האלה ייכשלו".

 

איראן זה לא הסובייטים. הם ג'יהאדיסטים

"לפני 70 שנה העולם ראה אידיאולוגיה קיצונית אחרת שרצתה לכבוש את העולם, והיא עלתה בלהבות", אמר נתניהו בהתייחסו לנאצים, "אבל לא לפני שהיא הרגה מיליוני אנשים שהתנגדו אז לקיצוניות הזו. בסוף העולם ניצח, אבל המחיר היה כבד באופן מחריד. אסור לנו לתת לזה לקרות שוב. מה שעומד על כף המאזניים אינו רק עתיד המדינה שלי, אלא עתיד העולם כולו. שום דבר לא יכול לסכן את עולמנו יותר מאשר איראן גרעינית".

 

נתניהו משרטט קו אדום על הפצצה באו"ם (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נתניהו משרטט קו אדום על הפצצה באו"ם(צילום: רויטרס)

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

"כדי להבין איך ייראה העולם עם איראן גרעינית, נסו לחשוב איך הוא ייראה אם בידי אל-קאעידה יהיה נשק גרעיני", אמר נתניהו. הוא הזכיר את הזוועות שבהן מעורבת איראן גם מבלי להיות גרעינית, כמו תמיכה במשטר אסד בסוריה הרוצח

המונים ובפיגועים בביירות. "הם הפכו את לבנון ואת עזה למעוזי טרור, ומכוונים מאה אלף טילים לאזורים מיושבים. אלפי טילים כאלה כבר נורו לעבר יישובים בישראל".

 

ראש הממשלה הוסיף: "בשנה האחרונה הם פיזרו את תאי הטרור ל-24 מדינות שונות ברחבי העולם, לבולגריה, לקניה. הם רצו אפילו לפוצץ מסעדה לא רחוקה מהבית הלבן כדי להרוג דיפלומט. שליטי איראן מכחישים כמובן כל העת את השואה וקוראים להשמיד את ישראל כעניין יומיומי, כפי שעשו השבוע. אז תארו לכם כמה אגרסיביים הם יהיו עם נשק גרעיני, נסו לחשוב על הטילים ארוכי הטווח שלהם עם נשק גרעיני ואת רשתות הטרור שלהם חמושות בנשק גרעיני".

 

"מי יחוש בטוח במזרח התיכון? מי יהיה בטוח באירופה? מי יהיה בטוח בארה"ב? מי יהיה בטוח במקום כלשהו ברחבי העולם", תהה נתניהו. "מי שחושב שאת איראן הגרעינית אפשר להכיל כמו את ברית המועצות, טועה. ג'יהאד קיצוני מתנהג אחרת לגמרי ממרקסיסטים חילונים. לא היו סובייטים מתאבדים, ואילו איראן מספקת עדרים של מתאבדים. בכל פעם שלסובייטים הייתה ברירה בין האידיאולוגיה להישרדות שלהם, הם בחרו בהישרדות. אבל הרתעה לא תעבוד במקרה האיראני".

 

מחובתי להגיד: כבר השעה מאוחרת

נתניהו הדגיש כי עבור האייתוללות השמדה הדדית אינה דבר מרתיע, אלא דבר שהם היו רוצים בו. "הם מאמינים בכך שתהיה מלחמה שתהרוס את העולם ובסופו של דבר הרדיקליות המוסלמית תשלוט בעולם. זה מה שמנחה את הפעולות שלהם", הוא אמר. "למרבה התדהמה יש אנשים המשמיעים את הדעה האבסורדית שאיראן עם נשק גרעיני בעצם תיצור יציבות במזרח התיכון. זה כמו לומר שאל-קאעידה חמוש בגרעין יביא לעולם עידן של שלום".

 

ראש הממשלה אמר כי הוא מדבר על הצורך למנוע מאיראן נשק גרעיני כבר 15 שנה. "דיברתי על כך בכהונתי הראשונה, כשסיימתי את כהונתי, כשזה היה באופנה וכשזה לא היה באופנה. אני מדבר על זה עכשיו כיוון שהשעה כבר מאוחרת. מאוחרת מאוד. אני מדבר על כך עכשיו כיוון שלוח הזמנים האיראני אינו מחכה לאף אחד. אני מדבר על כך כיוון שזה חשוב להישרדות של המדינה שלי, לקיומה. זו לא רק זכותי לדבר, זו חובתי לדבר".

 

השגריר פרושאור שימש כנשיא העצרת וקיבל את ראש הממשלה (צילום: שחר עזרן) (צילום: שחר עזרן)
השגריר פרושאור שימש כנשיא העצרת וקיבל את ראש הממשלה(צילום: שחר עזרן)

 

"אני מאמין שזו חובתו של כל מנהיג אחראי הרוצה לשמר את השלום", אמר ראש הממשלה, "כמעט עשור מנסה הקהילה הבינלאומית לעצור את איראן עם דיפלומטיה. זה לא עבד. איראן מנצלת את השיחות כאמצעי למשוך זמן כדי לקדם את תוכנית הגרעין. במשך יותר משבע שנים מנסה הקהילה הבינלאומית סנקציות. תחת הנהגתו של נשיא ארה"ב אובמה אישרה הקהילה הבינלאומית כמה מהסנקציות החמורות ביותר. אני רוצה גם להודות לנציגות האמריקנית כאן על שהשתתפה במאמץ הזה, ויש השפעה למאמץ הזה. כלכלת איראן ספגה מכה קשה".

 

"אבל אנחנו חייבים להודות באמת. הסנקציות לא עצרו את תוכנית הגרעין של איראן. לפי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, רק בשנה האחרונה הכפילה איראן את מספר הצנטריפוגות. כך שבשעה המאוד מאוחרת הזו יש רק דרך אחת למנוע בדרכי שלום מאיראן להשיג נשק גרעיני - להציב קו אדום ברור לתוכנית הגרעין שלה".

 

קו אדום מונע מלחמה, לא מוביל אליה

"קו אדום לא מוביל למלחמה, קו אדום מונע מלחמה", אמר נתניהו. "באמנת נאט"ו למשל ברור כי תקיפה נגד אחת החברות תגרור תקיפה מצד מדינות אחרות, והדבר עזר למנוע מלחמות. חוסר היכולת לשים קו אדום הוא שמוביל בסופו של דבר למלחמה. אם מדינות אירופה היו מציבות בשנות ה-30' קו אדום, אפשר היה למנוע מלחמה. קווים

אדומים ברורים עבדו גם עם איראן. מוקדם יותר השנה איימה איראן לחסום את מיצרי הורמוז, ואז ארה"ב הציבה לה קו אדום ואיראן נסוגה".

 

"כדי שתהיה אמינות, חייבים קודם כל להציב קו אדום למאמצי איראן להעשיר אורניום", ביקש נתניהו לדייק. הוא הסביר כי בניגוד להעשרת האורניום הממושכת שאחריה ניתן לעקוב, את האמצעי שיפעיל את הפצצה אפשר לפתח מהר ובהיחבא. "המקום היחידי שבו אפשר למנוע מאיראן באמת לפתח נשק גרעיני, הוא למנוע ממנה להעשיר אורניום. אז כמה אורניום אתה צריך עבור פצצה?", שאל נתניהו ואז הציג שרטוט של פצצה, והסביר את השלבים שעל איראן לעבור בדרך לפצצת אטום. הוא שרטט בטוש אדום את הקו שאסור לאפשר לאיראן לחצות.

 

בעזרת השרטוט הסביר נתניהו: "איפה איראן? איראן השלימה את השלב הראשון. לקח לה הרבה שנים, אבל הם השלימו את זה והם ב-70% הדרך לשם. עכשיו הם מתקדמים לעבר השלב השני, ועד האביב הבא - לכל המאוחר הקיץ הבא - הם יסיימו את ההעשרה האמצעית ויעברו לשלב האחרון. משם זה חודשים או שבועות ספורים עד שהם יגיעו לפצצה הראשונה. זה לא מבוסס על מידע סודי. זה לא מבוסס על מודיעין צבאי. זה מבוסס על דו"ח סבא"א".

 

"קו אדום ייתן זמן לעוד דיפלומטיה". נתניהו בעצרת האו"ם (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"קו אדום ייתן זמן לעוד דיפלומטיה". נתניהו בעצרת האו"ם(צילום: EPA)

 

"היכן יש למתוח את הקו האדום? יש למתוח את הקו האדום ממש כאן", המשיך וסימן על התרשים, "לפני שאיראן מצליחה להגיע להעשרת אורניום המספיקה לפצצה. לפני שהיא מגיעה לנקודה שהם מרחק חודשים או שבועות ספורים מהשגת נשק גרעיני. בכל יום השלב הזה קרב, ולכן אני מדבר בכזו תחושת דחיפות".

 

נתניהו הביע הערכה לסוכנויות המודיעין השונות, והזכיר כי הן מנעו מלחמות רבות, אבל ניסה להסביר כי הן אינן יכולות להבטיח דבר. "יותר משנתיים המודיעין לא ידע שאיראן בונה מתקן גרעיני", אמר נתניהו בהתייחס למתקן בפורדו שנחשף ב-2009. "האם אנחנו רוצים לסכן את שלום העולם על ההנחה שנמצא את המעבדה הקטנה, ושם לעצור את תוכנית הגרעין?", שאל נתניהו, "השאלה היא באיזה שלב לא נוכל כבר למנוע מאיראן לייצר פצצה. המפעלים שבהם מעשירים אורניום הם המקום היחידי שבהם אנחנו יכולים לראות מטרה אמינה וברורה. אני חושב שמול קו אדום איראן תיסוג, וזה ייתן עוד זמן לסנקציות ולדיפלומטיה".

 

"לעולם לא ניעקר שוב"

נתניהו הביע הערכה לאובמה על כך שלפני יומיים אמר על אותה הבמה כי לא ניתן להכיל איראן גרעינית. ראש הממשלה אמר כי ישראל מדברת עם ארה"ב על המטרה הזו, וכי הוא בטוח שהשתיים יוכלו לעבוד על כך יחד. נתניהו אמר כי יהודים המשיכו לחיות בארץ ישראל לאורך כל התקופות וכי העם היהודי לא איבד מעולם תקווה לחזור לארץ אבותיו. "אתגרנו את חוקי ההיסטוריה והצלחנו לעשות זאת. חזרנו מהגלות, השבנו לעצמנו את עצמאותנו ובנינו מחדש את חיינו. העם היהודי חזר הביתה, ולעולם לא ניעקר שוב".

 

קודם לכן בנאומו ציין ראש הממשלה כי אתמול חל יום הכיפורים. "יותר מ-3,000 שנה אנחנו מאוחדים ביום הזה של חשבון הנפש, של הכפרה... אנחנו זוכרים את הרדיפות שעברנו ואת הייסורים ומתאבלים על ההשמדה של שישה מיליון יהודים בשואה. אבל בסיומו של יום כיפור אנחנו חוגגים את הלידה מחדש של ישראל, את הגבורה של הצעירים שלנו... אנחנו חוגגים את הפלא הזה של שגשוג המדינה היהודית המודרנית".

 

נתניהו. "קו אדום מונע מלחמה, לא מוביל אליה" (צילום: EPA) (צילום: EPA)
נתניהו. "קו אדום מונע מלחמה, לא מוביל אליה"(צילום: EPA)

 

ראש הממשלה נתניהו ציין את הישגיה של ישראל בתחומי הרפואה, המדע והחקלאות, ואמר כי בישראל העבר והעתיד נפגשים זה עם זה. "לא כך הדברים במדינות אחרות, כיוון שכיום יש קרב אדיר בין העתיק לבין המודרני. הכוחות המודרניים מחפשים עתיד בהיר שבו יש זכויות מוגנות לכולם וארכיון דיגיטלי בכף היד של כל ילד, עולם שבו חייו של כל אדם קדושים". הוא דיבר על גורמים שבארצותיהם מקדשים את המוות ומדכאים נשים. "ישראל ניצבת גאה יחד עם כוחות המודרניות".

 

נתניהו הזכיר את תרומתה של ישראל באזורי אסון כמו האיטי. הוא סיפר על אובדנו של אביו ושל חותנו בשנה החולפת, וסיפר כי במחלקות שבהן טופלו - טופלו גם אזרחים ערבים. "אני מניח שלא תשמעו על הדברים האלה בנאומים אחרים על הבמה הזו", אמר ראש הממשלה.

 

נתניהו: נאומים כמו של אבו מאזן לא יעזרו

זמן קצר לפני נתניהו נאם בעצרת הכללית של האו"ם נשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, שהתקבל במחיאות כפיים סוערות וזכה למחיאות כפיים דומות גם בסיום נאומו. אבו מאזן נשא נאום חריף במיוחד, ואמר כי הפלסטינים "עומדים בפני מציאות יומיומית של טרור מצד מתנחלים". הוא האשים את ישראל בביצוע "טיהור אתני" וקרא לאו"ם למנוע מישראל לבצע נכבה חדשה. "נכבה", שפירושו בערבית "אסון", הוא המונח שבו משתמשים הערבים לתיאור הקמת מדינת ישראל ב-1948.

 

אבו מאזן הערב באו"ם. האשים ב"טיהור אתני" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אבו מאזן הערב באו"ם. האשים ב"טיהור אתני"(צילום: AFP)

 

"התקפות על ידי מליציות טרור של ישראלים הפכו למציאות יומיומית", אמר אבו מאזן בנאומו, "לפחות 535 התקפות מאז תחילת השנה. אנו עומדים בפני התקפות חסרי רחמים על אנשינו, המסגדים, הכנסיות ובתי הספר. הם משלחים את הרעל שלהם בעצים, שדות ורכוש שלנו ואנשינו הפכו מטרות להרג ולהתעללות מצד כוחות הכיבוש וממשלת

ישראל".

 

במהלך נאומו של נתניהו השיב ראש הממשלה לאבו מאזן. הוא הדגיש כי ישראל רוצה לשמר את השלום עם מצרים וירדן ורוצה בשלום גם עם הפלסטינים: "לא נפתור את הסכסוך בעזרת נאומים באו"ם. זו לא הדרך לפתור אותו. לא נפתור את הסכסוך בצעדים חד-צדדיים. עלינו לשבת יחד, לשאת ולתת ולהגיע לפשרות הדדיות שבהן מדינה פלסטינית מפורזת מכירה במדינה היהודית האחת והיחידה".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו ושרטוט הפצצה, הערב בעצרת האו"ם
צילום: רויטרס
צילום: AFP
ראש הממשלה בניו-יורק. "עם ישראל חי"
צילום: AFP
מומלצים