שתף קטע נבחר

אושר: מנוי למכון כושר ללא התחייבות

בתום דיון סוער אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת את התיקון לחוק הגנת הצרכן לפיו מנוי במכון כושר יוכל לבחור להתאמן על בסיס שנתי או חודשי ואף לבטל מנוי שנתי. על הכוונת גם ההתחייבויות לדירות נופש, מנויים למכוני בריאות (ספא), לבריכות שחיה ולשירותי אספקת מים מינרלים

בקרוב נוכל לבחור האם להחזיק במנוי שנתי או חודשי למכון כושר ואף לבטל מנוי כזה באמצע תקופת ההתחייבות: אימונים במכוני כושר לא יחייבו התקשרות בלתי חוזרת על בסיס של מנוי שנתי ולמנויים תינתן אפשרות לבטלו באמצע השנה (בהתראה של 14 יום) או לעבור להתאמן על בסיס חודשי שגם אותו ניתן יהיה לבטל בהתראה דומה.

 

תיקון חוק הגנת הצרכן: קנסות ושחרור צרכנים

התוכנית להוזלת הסלולאריים: היצע הדגמים יגדל

הח"כים: לשחרר בעלי יחידות נופש מכבלי החוזים

 

מתאמן חדש יוכל לבחור בין מנוי שנתי לחודשי. זאת על פי תיקון בחוק הגנת הצרכן שאושר היום (ה') בוועדת הכלכלה לקריאה שנייה ושלישית, וייכנס לתוקף החל ב-1 במרס 2013 אך לא יחול על מנויים קיימים.

 

ההסדר אושר במסגרת הצעת חוק משולבת של הח"כים איתן כבל (עבודה), יואל חסון (קדימה) ואופיר אקוניס (ליכוד) לאפשר לצרכן להשתחרר מעסקאות לתקופות קצובות. תחומים נוספים בהצעת החוק שטרם אושרו הם יחידות של דירות נופש, ומנויים למכוני בריאות (ספא), לבריכות שחיה, ולשירותי אספקת מים מינרלים. הוועדה מאשרת בנפרד כל סעיף בהצעת החוק ותגיש את כולה לאישור סופי במליאת הכנסת אחרי החגים.

 

לאפשר לצרכן לבחור: מנוי שנתי או חודשי

בתום דיון סוער על מכוני הכושר החליטה הוועדה לחייב אותם בחוק להציע לצרכנים שתי צורות של התקשרות, של מנוי חודשי ושנתי, כאשר מחיר המנוי החודשי לא יעלה בחישוב על 10% ממחיר המנוי השנתי. בעל מנוי שנתי יוכל לבטלו לפני תום התקופה בהתראה של 14 יום אבל יידרש לפצות את בעל המכון בתשלום למפרע על כל חודש שבו התאמן לפי המחיר החודשי הגבוה יחסית.

 

חברי הוועדה קבלו את הצעת היו"ר ח"כ כרמל שאמה-הכהן (ליכוד) לאפשר לשר התמ"ת, הממונה על חוק הגנת הצרכן, לשנות את השיעור המכסימלי של התוספת למחיר המנוי החודשי בחישוב שנתי מעל לשיעור של 10% מהמחיר השנתי שנקבע בחוק. כל תיקון יחייב אישור של ועדת הכלכלה.

 

 (צילום: סי די בנק) (צילום: סי די בנק)
(צילום: סי די בנק)

 

הנציגים של מכוני הכושר ושל מועדוני הקנטרי קלאב שמפעילים חדרי כושר טענו בדיון כי ביטול ההתחייבויות עלול להוביל לעליית מחירים שתפגע בעיקר בתושבי הפריפריה, שם אין תחרות בין מספר מכונים. ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) שתמך בהם, טען כי החוק צריך לתת לפחות מענה לתושבים אלה אם ייפגעו מעליית המחירים.

 

ח"כ חסון, יוזם הכללת המכונים בהצעת החוק המשולבת, הצדיק אותה בנימוק שמנויים המאוכזבים ממכון הכושר איתו התקשרו בעסקה בלתי חוזרת ולא יכולים להתנתק, נהפכים עד סוף השנה ל"לקוחות שבויים". היו"ר שאמה-הכהן חיזק את דבריו ואמר שהתיקון חיוני להגברת התחרות, בהמשך למגמה שהחלה בביטול קנסות היציאה למנויי הסלולר "כדי שגם המכונים לא ירגישו שהמתאמנים בכיסם אלא יתחרו על ליבם מדי יום מחדש".

 

בראשית השבוע דנה הוועדה במסגרת הצעת החוק בביטול חוזי ההתקשרות לדירות הנופש, ה"דרקוניים" לפי הגדרת הצרכנים, אבל טרם הכריעה בין החלופות השונות שהציעו חברת "קלאב הוטל" לעומת הצעות משרד המשפטים וחברי הוועדה. ח"כ שאמה-הכהן אמר בהקשר זה כי מדובר ב"עשרות אלפי צרכנים שכבולים בחוזים בעייתיים". המשך הדיון שנקבע להיום נדחה לאחר סוכות מחמת קוצר הזמן.

 

לדעת משרד המשפטים יש לאפשר לבעלי יחידות הנופש להתנתק בהודעה מוקדמת של 6 חודשים תוך ויתור על הסכום ההוני ששולם, כדי לחסוך את דמי הניהול השנתיים היקרים. נציג "קלאב הוטל" עו"ד אלכס הרטמן הציע לשחרר מייד 720 בעלי יחידות שייבחרו לפי "קריטריונים סוציאליים". האחרים ישתחררו בתום 3 שנים מהגשת הבקשה ובתשלום דמי ביטול החוזה בגובה דמי הניהול השנתיים. חברי הוועדה הגדירו הצעה זו כ"הזויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
מתאמנים ללא התחייבות
צילום: shutterstock
מומלצים