שתף קטע נבחר

צילום:  AP

העולם הופתע מהנאום: "נתניהו ופצצת הלוני טונס"

היו שגיחכו, היו שהתרשמו - אבל בעולם לא נשארו אדישים לאיור הפצצה של רה"מ. מבקריו טענו שהפך נושא רציני לבדיחה: "נתניהו דיבר כמורה בכיתת מתקשים, פצצה מצוירת גרועה כמו הכיסא הריק של איסטווד". פוקס אהדה ורמזה לאובמה: Get it?

לא ברור אם זה סוג תשומת הלב שראש הממשלה ביקש להשיג בנאומו אמש (יום ה') בעצרת הכללית של האו"ם, אבל מה שבטוח - עיני כל העולם היו הלילה נשואות אליו. נאום "הקו האדום" של בנימין נתניהו הביא לו את הכותרות הראשיות ברוב כלי התקשורת הנחשבים, ואלה ניסו לנתח במיוחד את החלטתו המפתיעה להדגים היכן בדיוק עובר הקו האדום לאיראן בעזרת שרטוט של פצצה המזוהה עם סרטים מצוירים.

 

במהלך נאומו באו"ם שלף נתניהו ציור של פצצה עם פתיל בקצה, ובתוכה חלוקה בקווים לשלושה שלבים. הוא הסביר שכשאיראן תגיע לאורניום מועשר ברמה של 90%, תהיה זו נקודת האל-חזור, ולכן מתח מתחת לנקודה זו קו בטוש אדום. מיד עם סיום הנאום סערו הרשתות החברתיות באינטרנט, והאיור הפשוט שבו נעזר נתניהו, שרטוט שהזכיר לרבים פצצות מסרטי "לוני טונס", הפך לשיחת השעה. גם כלי התקשורת היוקרתיים בעולם לא יכלו להתעלם.

 

העיתונאי האמריקני הבכיר ג'פרי גולדברג, איש המגזין "אטלנטיק", צייץ בעמוד הטוויטר שלו: "ובכן, עכשיו זה רשמי: לנתניהו אין מושג מה הוא עושה. הרגע הוא הפך נושא רציני לבדיחה". אחר כך צייץ שוב: "בדיוק מפני שתוכנית הגרעין של איראן היא איום גדול כל-כך על ישראל, הבחירה להשתמש בפצצות מצוירות כדי להסביר את הנושא היא רעיון גרוע".

 

כשהישראלי אמר שנתניהו ישרטט קו אדום "הוא לא צחק" (צילום: מתוך הגרדיאן) (צילום: מתוך הגרדיאן)
כשהישראלי אמר שנתניהו ישרטט קו אדום "הוא לא צחק"(צילום: מתוך הגרדיאן)

 

בעיתון הבריטי "גרדיאן" העבירו דיווח חי מנאומו של נתניהו, ואחרי שזה שלף את השרטוט, הזכירו באתר הגרדיאן כי זמן מה לפני הנאום אמר גורם ישראלי רשמי לסוכנות הידיעות רויטרס שנתניהו "ישרטט קו אדום לתוכנית הגרעין של איראן". אנשי העיתון הדגישו בקריצה: "הוא לא צחק". כשציטטו את ההסבר המפורט של נתניהו בעת הצגת השרטוט, הקדישו שורה נפרדת למשפט: "זו פצצה, זה פתיל".

 

כמו מורה בכיתה של מתקשים

בהמשך הועלה באתר מאמר פרשנות פרי עטה של הרייט שרווד. "שרטוט הפצצה של נתניהו מצליח, אבל לא באופן שראש הממשלה קיווה", נכתב בכותרתו, ומתחת לה ההסבר: "העובדה שנתניהו היה ברור לא צפויה לגרום לממשל אובמה לחבב אותו, אבל היא בהחלט דבר בלתי נשכח". בגוף המאמר כתבה שרווד: "הפצצה המצוירת של נתניהו בהחלט משכה תשומת לב, אבל לא בהכרח מהסוג שרצה. אין ספק שהוא התכוון שתהיה זו דרך בולטת וגראפית להציג את איום הגרעין האיראני, אבל רוב התגובות הראשוניות - לפחות בטוויטר, היו מלגלגות".

 

אשת העיתון, הנוהג לבקר בחריפות את ישראל, כתבה כי "נתניהו אימץ בנאומו דמות של מורה למדעים בבית ספר יסודי, המדבר אל כיתה של ילדים מתקשים במיוחד כדי להסביר את תוכנית הגרעין של איראן ואת הנקודה שבה חייבים לעצור אותה". את מאמר הדעה שלה היא ממשיכה בציון העובדה שלא חלה שום התקדמות בנושא הפלסטיני, ומסיימת במשפט: "התוצאה הסופית? נתניהו והפצצה המצוירת שלו מנצחים".

 

"נתניהו ופצצת הלוני טונס". המאמר בוושינגטון פוסט (צילום: וושינגטון פוסט) (צילום: וושינגטון פוסט)
"נתניהו ופצצת הלוני טונס". המאמר בוושינגטון פוסט(צילום: וושינגטון פוסט)

 

לעמוד הדעות באתר העיתון היוקרתי "וושינגטון פוסט" הועלה כשעתיים אחרי הנאום מאמר דעה תחת הכותרת "נתניהו ופצצת הלוני טונס". "בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם על הצורך בקווים אדומים לאיראן, נתניהו שרטט קו אדום ממשי - על פצצה מצוירת ממשית", כתבה שם אלכסנדרה פטרי. "אני אוהבת שהופכים בדיחה מופשטת למשהו מוחשי, מה שמסביר למה בדחנים מלומדים צוחקים עליי, אבל נראה שאנשים הרגישו שהפעם זה היה מעבר לגבול".

 

היא ציינה כי ג'פרי גולדברג עשה בחשבון הטוויטר שלו הקבלה בין הפצצה המצוירת של נתניהו לכיסא הריק שאליו דיבר השחקן קלינט איסטווד בוועידה הרפובליקנית בחודש שעבר. איסטווד העמיד אז פנים כי הוא משוחח עם "אובמה הדמיוני", וגרר תגובות מלגלגות בארה"ב.

 

פצצה מציורי Wingding

במאמר הדעה שלה כתבה פטרי כי יש שתי אפשרויות: האחת - שהייתה זו בחירה עלובה של פצצה מצוירת מופשטת מדי ובעלת מראה מגוחך שנוצרה עשרות שנים לפני המצאת האינטרנט על-ידי אדם שהייתה לו הבנה מוגבלת בפצצות, והשנייה - שהייתה זו בחירה מחושבת של תמונה מופשטת מדי ובעלת מראה מגוחך שנוצרה עשרות שנים לפני המצאת האינטרנט על-ידי אדם שהייתה לו הבנה מוגבלת בפצצות, כדי ליצור תמונה בלתי נשכחת.

 

"אם זה היה בכוונה, זה היה גאוני. אם זה לא היה בכוונה, זה היה טיפשי אם לומר בעדינות, ועלבון לאמני הקומיקס בכל מקום". היא כתבה כי "זה סוג הפצצות שרק גברים עם שפם רשאים לזרוק", והוסיפה בדיחה מעולם המחשבים: "זאת אפילו לא פצצה מציורי Clip Art (סימנים גרפיים מתקדמים יחסית בתוכנות מחשב), זו פצצה מציורי Wingding (סימנים גרפיים פשוטים למדי שניתן להוסיף במעבדי התמלילים)".

 

עמוד השער של אתר "פוקס ניוז" (צילום: אתר פוקס ניוז) (צילום: אתר פוקס ניוז)
עמוד השער של אתר "פוקס ניוז"(צילום: אתר פוקס ניוז)

 

בעמוד השער של אתר רשת החדשות האמריקנית FOX קיבל נתניהו את הכותרת הראשית, ועל תמונתו מותח קו אדום על איור הפצצה התנוסס בגדול כיתוב שהוסיפו העורכים: "Get it?" ("אתם תופסים את זה?"). נראה כי מדובר בשאלה שמפנים עורכי הרשת, הידועה בנטיותיה השמרניות, לממשל אובמה הדמוקרטי על רקע המחלוקות עם ממשלת נתניהו לגבי איראן.

 

"ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו העביר שיעור פשוט באו"ם, וקרא למנהיגי העולם להציב קו אדום ברור כדי לעצור את תוכנית הגרעין של איראן - עכשיו", נכתב בכותרת המשנה האוהדת. בידיעה של רשת "פוקס" תואר נאומו של נתניהו כ"דרמטי".

 

מעשה תיאטרלי

גם ב"דיילי טלגרף" הבריטי הקפידו לציין כי ייתכן שלמרות הרמת הגבה, לשרטוט של נתניהו יכולה להיות השפעה חיובית: "נתניהו השתמש בשרטוט כדי להראות את ההתקדמות שרשמה איראן בדרך לפצצה, ושרטט קו אדום בעזרת מדגיש בנקודה שבה לדבריו חייבים לעצור את איראן. הצעד הזה של נתניהו גרר מיד תגובות מלגלגות באינטרנט, אולם הוא עשוי להתגלות כיעיל בכל הקשור לזיכרון הציבורי".

 

"בסוף, נתניהו והפצצה המצוירת מנצחים" (צילום: אתר גרדיאן) (צילום: אתר גרדיאן)
"בסוף, נתניהו והפצצה המצוירת מנצחים"(צילום: אתר גרדיאן)

 

גם ב"ניו-יורק טיימס" הקדישו לנאום נתניהו את הכותרת הראשית, והדגישו כי בנאומו הודה לאובמה על כך שאמר שלא יאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. "נתניהו אפילו הציג שרטוט של פצצה עם פתיל מהסוג שמופיע בסרטים מצוירים", דיווחו בעיתון לקוראים, "כדי להציג את האופן שבו ישראל רואה את ההתקדמות של איראן בדרך להשגת היכולת לפתח נשק גרעיני. הוא שרטט קו אדום מתחת לרמה שבה לאיראן יהיה די אורניום מועשר כדי לפתח פצצה". ב-CNN דיווחו כי היה זה

"מעשה תיאטרלי" וגם ב-BBC זכה נתניהו לכותרת הראשית.

 

היו מי שהלכו רחוק מאוד כדי למתוח ביקורת על נתניהו, וגילו אף מידת מה של קטנוניות. איש המגזין "דיילי ביסט" עלי רריב הדגיש את הדמיון בין הפצצה לפצצה המוכרת מסדרת לוני טונס שבה זאב הערבות רודף אחר הציפור "רוד-ראנר". "הבעיה עם ההצגה היא מעבר לשרטוט המצחיק", כתב, "נתניהו בעצם הרס את שרטוט הפצצה שלו כשסימן את הקו האדום במקום הלא נכון. הוא הציב את הקו מעל לחלק השרטוט המציין את הקו של 90% אורניום מועשר, הידוע גם כשיעור המספיק לייצור נשק גרעיני. כשהקו נמצא שם, פירוש הדבר שאיראן יכולה להעשיר בבטחה אורניום לרמה של 90%". אם כבר קטנוניות, יצוין כי בבחינה מדוקדקת יותר של התמונה, ניתן לראות כי הקו האדום משורטט מתחת לקו ה-90%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר פוקס ניוז
כותרת האתר של "פוקס ניוז". Get it?
צילום: אתר פוקס ניוז
מומלצים