שתף קטע נבחר

סוריה: נחזיר את הגולן, לפרק את ישראל מהגרעין

בנאום בעצרת הכללית של האו"ם אמר שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם, שמדינתו דבקה בזכותה להחזיר את רמת הגולן והגדיר את ישראל "המעצמה הגרעינית היחידה באזור". הוא האשים מדינות שונות, בהן טורקיה וארה"ב, בסיוע ל"טרור" של המורדים

בעודו טובח בעמו, מתחייב משטרו של בשאר אסד להחזיר לעצמו את רמת הגולן וקורא לפרק את ישראל מהנשק הגרעיני שלה. שר החוץ של סוריה, ווליד אל-מועלם, אמר את הדברים הללו הערב (יום ב') על במת העצרת הכללית של האו"ם. הוא האשים מדינות שונות התומכות ב"טרור" של המורדים, וציין בהן את טורקיה, ארצות הברית, צרפת, קטאר וסעודיה. את הקריאות בעולם לאסד לוותר על כיסאו הוא הגדיר: "התערבות בוטה בענייניה הפנימיים של סוריה".

 

 

העצרת הכללית של האו"ם - נאומי השבוע האחרון:

 

אל-מועלם, היום בעצרת האו"ם. הפלסטינים והגולן הם הנושא המרכזי (צילום: AP) (צילום: AP)
אל-מועלם, היום בעצרת האו"ם. הפלסטינים והגולן הם הנושא המרכזי(צילום: AP)

 

"מה שקורה בארצי אסור שיסיט את המוקד מהנושא המרכזי, שהוא הפלסטינים והגולן", הדגיש אל-מועלם. "על כן, סוריה

מאששת את דבקותה בזכותה הטבעית להשיב את שטחי הגולן הסוריים הכבושים בגבולות יוני 67'. סוריה דוחה את כל האמצעים שנקטה ישראל, הכוח הכובש, לשנות את האספקטים הגיאוגרפיים הטבעיים של הגולן תוך הפרה ברורה של החלטות מועצת הביטחון של האו"ם הרלוונטיות ובפרט אלו מ-1981".

 

אל-מועלם הוסיף שסוריה מחדשת את תמיכתה בקריאה לקהילה הבינלאומית להכיר במדינה פלסטינית עצמאית וחופשית בשטחים שנכבשו ב-1967: "כישלון המאמצים להשיג שלום צודק ומקיף במזרח התיכון על בסיס ההבנות הבינלאומיות שאומצו כבסיס לשלום בין הפלסטינים לישראלים, הוא תוצאה של עמדותיה ופעולותיה החד-צדדיות של ישראל, ובפרט התעקשותה להמשיך במדיניות ההתנחלויות שלה, המפרה את ההבנות הללו".

 

כאן עבר שר החוץ הסורי לנושא הגרעיני וקרא: "אדוני הנשיא, מדינתי מחדשת את הקריאה לקהילה הבינלאומית לפעול לשחרור המזרח התיכון מכל נשק להשמדה המונית. בהקשר זה, אנו מזכירים את היוזמה שהוצגה בסוף 1993 על ידי סוריה, בשלהי כהונתה כנשיאת מועצת הביטחון, ואנו קוראים למועצה לאמצה. סוריה בטוחה שפינוי האזור מכל נשק להשמדה המונית לא יושג בלי לגרום לישראל, המעצמה הגרעינית היחידה באזור, לציית באמצעות הצטרפות לאמנה למניעת הפצת נשק גרעיני והתרת פיקוח סבא"א על מתקני הגרעין שלה".

 

אל-מועלם. "ישראל המעצמה הגרעינית היחידה באזור" (צילום: AP) (צילום: AP)
אל-מועלם. "ישראל המעצמה הגרעינית היחידה באזור"(צילום: AP)

 

כתבות נוספות בערוץ החדשות של ynet:

עצים קרסו והחשמל הופסק במקומות שונים בארץ

12 שנה למהומות אוקטובר: "נעניש את הרוצחים"

הדרת נשים באיקאה: מחקה נשים בקטלוג הסעודי

 

אל-מועלם גם תקף את העיצומים שהוטלו על סוריה ואמר כי הם רק משרתים את ישראל: "איך תמיכה בסנקציות עולה בקנה אחד עם האינטרס של העם הסורי?", תהה.

"זה תירוץ לאלו המחמשים את קבוצות הטרור". לדבריו, הסנקציות נגד סוריה רק "מאפשרות את חיזוק ההגמוניה המערבית במזרח התיכון ומשרתות רק את צורכי ההתרחבות של ישראל". 

 

בדבריו אמנם ניסה שר החוץ הסורי להסיט את העניין לסכסוך הישראלי-ערבי, אבל נאומו מגיע יממה בלבד אחרי שראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, קרא לרוסיה, סין ואיראן להפסיק לתמוך בנשיא הסורי, בשאר אסד. הוא הזהיר כי "ההיסטוריה לא תסלח לאלה שתמכו במשטר האכזרי הזה".

 

כמו כן, העיתון הבריטי "הדיילי טלגרף" פרסם היום שמשטר אסד העביר למודיעין הצרפתי את מספר הטלפון הלווייני של מועמר קדאפי, ובכך סייע לאיתורו בפעולה שבסופה נהרג שליט לוב לפני כשנה. מקורות בלוב מסרו לעיתון כי בתמורה הבטיחו בפריז להקל את הלחץ הפוליטי על המשטר בדמשק.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר החוץ הסורי, ווליד אל-מועלם
צילום: AP
מומלצים