שתף קטע נבחר

הקו האדום של איראן לסוריה: שימוש בנשק כימי

שר החוץ האיראני אמר בכינוס בארה"ב כי כל ממשלה שתשתמש בנשק להשמדה המונית תאבד את הלגיטימיות שלה: "אף אחד לא יכול להצדיק זאת". כמו כן, רמז שישראל טרפדה את המו"מ עם המעצמות על הגרעין של ארצו

איראן מותחת קו אדום - למשטר הסורי. שר החוץ האיראני עלי אכבר סאלחי אמר אמש (יום ב') בכינוס של "המועצה לקשרי חוץ" בניו יורק, אמנם באופן עקיף, כי אם המשטר הסורי ישתמש בנשק כימי נגד אזרחיו הוא יאבד את הלגיטימיות שלו.

 

 • בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet


  סוריה: נחזיר את הגולן, לפרק את ישראל מהגרעין

   

  "אם ממשלה כלשהי, כל ממשלה, משתמשת בנשק להשמדה המונית - זהו הסוף של ההתקפות, של הלגיטימיות של הממשלה הזו. זהו דבר בלתי קביל לחלוטין. אף אחד אינו יכול להצדיק את זה. אף אחד אינו יכול לעמוד לצד מישהו שהיה מעורב בפעולות כל כך לא אנושיות", אמר סאלחי במפגש שאלות ותשובות של מכון המחקר.

   

  סאלחי אף הודה כי משטרו של בשאר אסד "שגה" בכמה מקרים בטיפול בהתקוממות נגדו. "הלוואי שהיו מקבלים גישה טובה יותר (על ידי ממשלת סוריה, יב"ח) עם פרוץ ההפגנות. נעשו כמה משגים, אבל עניין זה אינו מצדיק בשום צורה את ההתערבות החיצונית". לגבי האפשרות שאסד יפרוש, אמר סאלחי שאיראן אינה בעמדה לומר לנשיא הסורי "בבקשה, תפרוש". 

  "פצצת אטום תזמין יותר איומים"

  באופן ברור מאליו במפגש עלתה גם תוכנית הגרעין האיראנית, ובאופן צפוי לא פחות הכחיש שר החוץ האיראני כי ארצו מפתחת פצצת אטום. לדברי סאלחי, הסיבה לכך היא האיום הנשקף לה מצד ארצות הברית. מעבר לכך, הוא השיב בשלילה לשאלה אם פצצה גרעינית איראנית תביא לחוסר יציבות באזור. 


  "אילו איראן בחרה ללכת על נשק גרעיני, היא הייתה מושכת איומים רבים יותר ומזמינה איומים מהצד השני. נניח שהיינו רוצים ללכת לגרעין ולייצר שתי פצצות בסיסיות, מי יהיה בצד השני? לא הודו או פקיסטן. לכאורה אלה איראן וארה"ב". שר החוץ האיראני שאל בעצמו את השאלה אם מדינה "רציונלית", לרבות איראן, תרצה להוות אתגר לארצות הברית, ותשובתו הייתה: "כמובן, לא". 

  סלאחי לא הזכיר את ישראל בשמה, אך האשים אותה בטרפוד חוזר ונשנה של היוזמות הדיפלומטיות בין המעצמות לבין טהרן: "בכל פעם ששני הצדדים התקרבו לסוג של הבנה, הבנה הדדית, מישהו הפריע. צד שלישי דמיוני הפריע לכך, אבל אנחנו לא איבדנו תקווה". 
   
  Read this article in English


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שימוש בנשק כימי - אובדן הלגיטימיות. סאלחי
  צילום:AP
  "נעשו משגים בטיפול בהתקוממות"
  צילום: רויטרס
  מומלצים