שתף קטע נבחר

חסידות מישקולץ שמה את אחמדינג'אד על הכוונת

סוגיית הגרעין האיראני עמדה במרכז שמחת בית השואבה של חסידות מישקולץ בפתח-תקווה. האדמו"ר הצליף באובמה: "מי צריך קו אדום ממנו? לשים עליו פס שחור", והקהל הרב השתתף בטקס להפלת משטרו של אחמדינג'אד: "הוא רע, הוא רע"

חסידות מישקולץ בפתח-תקווה ערכה שלשום את אירוע שמחת בית השואבה המסורתי, שבו כיכבה דווקא האקטואליה. בשיאו של הערב עלה לדוכן הנאומים האדמו"ר הרב שלום ברגר - ושיגר חצים משוננים בעיקר כלפי הנשיא האמריקני ברק אובמה, אך גם לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

 

עוד בערוץ היהדות  - קראו:

 

"אחים יקרים, אנחנו צריכים לצעוק 'אבא' לא 'אובמה'", אמר האדמו"ר, "ראש הממשלה נוסע... קונה לורד אדום ואומר 'עשה לי טובה, תעשה לי קו אדום'. מי צריך את הקו האדום שלך? אם היה מתייעץ איתי, הייתי אומר לו 'קח לורד שחור, שים פס עליהם!'. לנו יש את מלך מלכי המלכים, בורא עולם'.

 

לאחר נאום האדמו"ר התקיים טקס מיוחד להפלת נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, ומשטרו. אלפי הנוכחים התבקשו לכוון במחשבתם על אחמדינג'אד - ואז לזעוק יחיד "הוא רע, הוא רע". יצליח להם?

 

 

מהי שמחת בית השואבה?

בזמן בית המקדש היו חוגגים מדי לילה את שאיבת המים בטקס מיוחד, שנועד להביא לשנת גשמים מבורכת. הרקע לקיומו של הטקס דווקא בחג הסוכות טמון בתפיסת החג כמועד שבו גזר האל על טיבה האקלימי של השנה כולה - האם תהא זו שנת גשמים ברוכה, או, חלילה, שנת בצורת. בטקס היו שואבים את המים מן המעיין, מעלים אותם להר הבית ומנסכים אותם על גבי המזבח.
 
במסכת סוכה מתאר התלמוד בפרטי פרטים את טקס שאיבת המים ואת התהלוכה החגיגית שהייתה מתלוה אליו. כה גדולה היתה שמחה זו, עד שהעידו עליה: "מי שלא ראה שמחת בית השואבה, לא ראה שמחה מימיו"
 
בימינו המנהג חודש בהתכנסות קהל רב בימי חול המועד. נהוג לומר 15 פרקי "שיר המעלות" שבספר תהלים (קכ-קלד) בנעימה מיוחדת, ובין פרק לפרק מכריזים: "ושאבתם מים בששון ממעייני הישועה". אחר כך רוקדים ושרים שעה ארוכה, ויש המהדרים ועורכים אף סעודת מצווה לכבודה של השמחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
האדמו"ר ממישקולץ. יש לו מה לומר
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים