שתף קטע נבחר

צילום: AFP

העימות הנשיאותי הראשון: כלכלה, בריאות וחינוך

כחודש לפני שהאמריקנים יילכו לקלפי, הנשיא המכהן ומתחרהו הציגו עמדותיהם, בעימות הראשון מבין שלושה, שעסק רק בנושאי פנים. אחרי 90 דקות של דיון כלכלי, בדברי הסיכום, ציין רומני כי "ההתפתחויות במזרח התיכון מדאיגות ביותר"

אחד על אחד, בפעם הראשונה מתוך שלוש, רק על נושאי פנים: המועמד הרפובליקני לנשיאות מיט רומני הבטיח במשך חודשים ארוכים: "חכו עד שאעמוד מול הנשיא על במה אחת". הוא סיפק הלילה (ה') את הסחורה בהופעה חדה ומשכנעת מול הנשיא אובמה בעימות הנשיאותי הראשון, שעסק רק בענייני פנים. ynet העביר בשידור חי את הדו-קרב בין הנשיא המכהן למועמד הרפובליקני, שהיה רווי בעקיצות הדדיות.

 

 

רומני תקף את אובמה על אופן ניהול הכלכלה האמריקנית, האשים אותו במצב שהוביל ל-22 מיליון מובטלים, בגידול בממדי העוני וב"ריסוק מעמד הביניים". רומני נכנס לעימות כמועמד מגמגם שמבצע שגיאות ופולט פליטות פה סדרתי, ויצא ממנו מועמד שהצליח לעמוד ראש בראש מול נשיא ארצות הברית ולהביך אותו. "מחיר הדלק הוכפל תחת הנשיא, מחירי החשמל עלו, מחירי המזון עלו, עלויות ביטוח הבריאות עלו ב-2,500 דולר למשפחה. משפחות ממעמד הביניים נמחצו", האשים רומני והזהיר כי "אי אפשר להמשיך להמשיך בסטטוס קוו".

 

הנשיא אובמה נראה במגננה לאורך מרבית העימות. הוא הזכיר את המצב הכלכלי החמור שקיבל בירושה מהנשיא בוש הבן עם כניסתו לבית הלבן, וציין את הזרמות הכספים שלו להמרצת המשק שהצילו את תעשיית הרכב והחזירו לחיים את המשק האמריקני שהיה על סף חורבן. "כשנכנסתי לבית הלבן מצאתי קבלת פנים בדמות גירעון של טריליון דולר. אנחנו יודעים מהיכן הוא הגיע: משתי מלחמות ששולמו בכרטיס אשראי, שני קיצוצים במסים שלא כוסו ושורת תוכניות שלא שולמו ואז המשבר הכלכלי המסיבי. זה חייב אותנו לנקוט צעדי חירום להבטיח שלא נגלוש לשפל גדול".

 

מחייכים ומתחבקים בתחילת העימות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחייכים ומתחבקים בתחילת העימות(צילום: רויטרס)

 

לקראת עימות: אובמה ורומני מחזרים

לקראת העימות: מה אובמה ורומני חושבים?

 

העימות הראשון הוקדש לנושאי פנים בלבד והנחה אותו איש הטלוויזיה הוותיק ג'ים לרר. בהטלת מטבע נקבע שרומני יהיה הדובר האחרון ואילו אובמה יפתח את האירוע. לרר שאל את השניים שאלה שעליה ענה בתחילה כל מועמד בתורו במשך שתי דקות. משם המשיך הדיון ללא מגבלות זמן על הדוברים, ולרר היה האחראי למנוע מהם לגלוש לנאומים אינסופיים. עשרות מיליונים צפו בעימות, שנמשך 90 דקות בסך הכול.

 

אחרי החיוכים בהתחלה: התנגשות כלכלית

הנשיא אובמה פתח את העימות בברכת יום נישואין שמח לאשתו, מישל, ואמר כי "הדבר החשוב הוא שלפני 20 שנה זכיתי להיות הגבר בר המזל ביותר בעולם כי מישל אובמה הסכימה להתחתן איתי. מישל, יום נישואין שמח! אני מבטיח שבשנה הבאה לא נחגוג לעיני 40 מיליון איש". רומני הגיב בהיתוליות ובירך את הנשיא לרגל יום הנישואין שלו: "מזל טוב, אני בטוח שזה המקום הרומנטי ביותר לחגוג, פה, איתי". 

 

לאחר הפתיחה החמימה, שני המתמודדים פתחו בחילופי דברים חריפים ביותר בנושא הכלכלה האמריקנית, ובמהלכם האשימו זה את זה באמונה בשיטה כלכלית שפשטה את הרגל. במהלך הדיון חזר רומני כמה וכמה פעמים כי אין בכוונתו לקצץ באופן מוחלט במסים לעשירים, אלא להקל את עול המסים על מעמד הביניים. לעומתו, חזר הנשיא אובמה כמה וכמה פעמים כי "עלינו לחזור לכלכלה שהוביל ביל קלינטון".

 

"דווקא אוהב את הכינוי ObamaCare"

המנחה, ג'ים לרר, ציין כמה פעמים בפני המועמדים כי הם חורגים מזמן התשובות שהוקצב להם בנושא הכלכלי. עם זאת, השניים המשיכו בחילופי המהלומות המילוליים וחזרו על ססמאות שונות בנושאים הכלכליים המטרידים את האמריקנים, מהאבטלה, החוב הלאומי והגירעון, המסים, הרפורמה בוול סטריט ותוכניות החילוץ לגופים הכלכליים הגדולים שקרסו בשנת 2008 והובילו למשבר הכלכלי העולמי.

 

בהמשך הדיון עברו הנשיא הדמוקרטי והמועמד הרפובליקני לדון ברפורמת ביטוח הבריאות שהעביר הנשיא אובמה וזכתה לכינוי "ObamaCare". הנשיא ציין כי למד לחבב את הכינוי שהצמידו רפובליקנים רבים לרפורמה, ועקץ את יריבו באומרו כי "רומני עשה דבר טוב כמושל מסצ'וסטס: הוא בנה את המודל לתוכנית הבריאות שלי". רומני לא איבד את העשתונות וטען כי "התוכנית של אובמה יקרה מדי. הנשיא למעשה חתך בתקציב הבריאות. אהבתי את התוכנית שלי במסצ'וסטס, אבל לא העליתי מסים כמו הנשיא". 

 

המפגש ראש בראש התנהל על רקע הסקרים שמראים כי הפערים בין אובמה לרומני צומצמו מאוד. לפי הסקרים האחרונים, הנשיא המכהן מוביל ב-3% בלבד בקרב המשתתפים שהעידו כי הם עתידים להצביע. העימותים הבאים ייערכו ב-16 באוקטובר וב-22 באוקטובר.

 

לפני העימות, ערך אובמה אימונים אחרונים עם עוזריו בנבאדה והגיע לאולם באוניברסיטת דנבר כדי להתרגל לבמה ולאווירה במקום. את הזמן הפנוי מהכנות הקדישו שני המועמדים לקמפיין. נשיא ארצות הברית ביקר בפעם הראשונה בחייו בסכר הובר הענקי, כדי להמחיש במראה עיניים לציבור האמריקני שמיזמים לאומיים מסוג זה יכולים להתממש רק במימון ציבורי של הממשל הפדרלי. רומני, שצריך לחזר אחרי הקול ההיספני שברובו מצביע לאובמה, דאג להיכנס לאכול במזללה מכסיקנית עממית, "צ'יפוטלה", והזמין בוריטו. 

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 04/10/2012 02:43

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
פנים אל מול פנים. רומני ואובמה
צילום: EPA
מומלצים