שתף קטע נבחר

צילום: AFP

סקר CNN: מיט רומני ניצח את אובמה בעימות ה-1

הנשיא ברק אובמה נראה חיוור והאריך בדבריו, מיט רומני דיבר קצר ולעניין והתוצאות לא איחרו לבוא. בסקר שערכה רשת CNN, סבורים 67% מהנשאלים שרומני ניצח. רק 25% העניקו ניצחון לנשיא המכהן. גם הפרשנים בעיתונים סבורים שרומני ניצח. "וושינגטון פוסט": "רומני אילץ את אובמה להגן על הרקורד שלו"

המועמד הרפובליקני, מיט רומני, ניצח את הנשיא הדמוקרטי, ברק אובמה, בפער גדול בעימות הראשון שנערך הלילה (יום ה') באוניברסיטת דנבר - כך עולה מסקר טלפוני שביצעה רשת CNN מיד עם תום העימות שארך 90 דקות. לפי הסקר סבורים 67 אחוזים מהנשאלים שרומני ניצח. רק 25 אחוז סבורים שהנשיא אובמה יצא מהעימות כשידו על העליונה. המשאל כלל 430 מבוגרים, המהווים מדגם דל למדי במדינת הענק, אבל הפער הגדול לטובת רומני מבטא גם את דעת המומחים והפרשנים הפוליטיים.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הדיווחים ב-CNN ו-ynet

 

הפרשנים והעיתונים סברו שרומני היה טוב מאובמה. "וושינגטון פוסט" הכתיר את העימות: "רומני יצא להתקפה ואילץ את אובמה להגן על הרקורד שלו". "לוס אנג'לס טיימס" קבע כי "רומני היה חד ואיתן בעימות הנשיאותי הראשון". העיתון כתב כי "לא המועמד הרפובליקני ולא הנשיא אובמה העניקו נוק-אאוט או ביצעו שגיאה משתקת, אבל רומני הציע תשובות חדות יותר מאובמה ונטל את השליטה בכמה שלבים". 

   

גם רשת CNN קבעה כי רומני היה אגרסיבי יותר בעימות הראשון. רשת ABC פסקה בצורה נחרצת כי הוא הגיע נמרץ לעימות ואיתגר את הנשיא אובמה על הרפורמה בבריאות שהנהיג, על ניהול הכלכלה והמיסוי. כפי שסוכם, העימות הזה - הראשון מבין שלושה - עסק ברובו במשבר הכלכלי.

 

הנשיא אובמה פתח את העימות בברכת יום נישואים שמח לאשתו מישל, ואמר כי "הדבר החשוב הוא שלפני 20 שנה זכיתי להיות הגבר בר המזל ביותר בעולם כי מישל אובמה הסכימה להתחתן איתי.

 מישל, יום נישואין שמח! אני מבטיח שבשנה הבאה לא נחגוג לעיני 40 מיליון איש". רומני הגיב בהיתוליות ובירך את הנשיא: "מזל טוב, אני בטוח שזה המקום הרומנטי ביותר לחגוג, פה, איתי". אך לאחר הפתיחה החמימה, שני המתמודדים פתחו בחילופי דברים חריפים ביותר בנושא הכלכלה האמריקנית, במהלכם האשימו זה את זה באמונה בשיטה כלכלית שפשטה את הרגל.

 

במהלך הדיון חזר רומני כמה וכמה פעמים על כך שאין בכוונתו לקצץ באופן מוחלט במסים לעשירים, אלא להקל את עול המסים על מעמד הביניים. לעומתו, הדגיש הנשיא אובמה כמה וכמה פעמים כי "עלינו לחזור לכלכלה שהוביל ביל קלינטון".

 

"רומני הנחית מהלומות"

רומני נכנס בעמדת נחיתות ויצא כמועמד שהצליח לעמוד ראש בראש מול נשיא ארצות הברית ולהביך אותו. "מחיר הדלק הוכפל תחת הנשיא, מחירי החשמל עלו, מחירי המזון עלו, עלויות ביטוח הבריאות עלו ב-2,500 דולר למשפחה. משפחות ממעמד הביניים נמחצו", האשים רומני והזהיר כי "אי אפשר להמשיך בסטטוס קוו". הוא האשים את אובמה על "בזבוז זמנו בבית הלבן בהעברת ביטוח הבריאות על חשבון יצירת מקומות עבודה".

 

רשת CBS ביצעה משאל בזק לפני העימות ואחריו בשאלה "האם למועמד אכפת ממך?". המצב ערב העימות היה 53-30לטובת אובמה. אחרי העימות הצטמק הפער בצורה דרמטית ואובמה מוביל רק 69-63 במה שנחשב, עד לעימות, לנקודת התורפה הגדולה של רומני - חוסר אכפתיות ממעמד הביניים ומהעניים. הכותרת של רשת השידור הייתה ש"רומני הנחית מהלומות נגד אובמה הזהיר".

  

רומני נראה הלילה כמו נשיא. בטוח בעצמו, מפגין שליטה בנושאי כלכלה, מדבר בססמאות קליטות, נזהר לא לצלול עמוק מדי לתוך הנושאים, ומקפיד להישאר מעורפל. נראה כי הפורמט של עימות טלוויזיוני בעייתי עבור אובמה. הנשיא האמריקני אוהב להרצות והאריך בדבריו יתר על המידה. נראה שהמסך המפוצל שהציג את השניים זה לצד זה הועיל למועמד הרפובליקני - אובמה נראה חיוור, ובקטעים מסוימים ראשו של הנשיא היה מושפל והוא נזהר שלא לתקוף את רומני, גם כאשר הדבר התבקש. רומני לא חס על הנשיא ותקף אותו כמה פעמים.

 

אובמה: בוש יצא למלחמות ויצר גירעון

רומני הרגיש בטוח בעימות. הוא תקף נשיא מכהן וביקש מהציבור האמריקני לשלוח אותו הביתה: "העדיפות שלי היא להחזיר אנשים לעבודה. אנשים סובלים. תסתכל על העובדות - 22 מיליון אנשים מחפשים עבודה". אובמה הזכיר שצמח מלמטה, ובנקודה זו בדיוק תקף אותו המועמד הרפובליקני המולטי-מיליונר והאשים אותו שהוא מחסל את מעמד הביניים. בהזדמנות אחרת הזכיר את הגירעון בקופת המדינה: "אנחנו לא רוצים להוריש חוב כזה לבנינו", הצהיר רומני, מבלי להסביר כיצד בכוונתו להפחית את הגירעון.

 

רומני נכנס מעמדת נחיתות ויצא ראש בראש  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רומני נכנס מעמדת נחיתות ויצא ראש בראש (צילום: רויטרס)

 

"הגידול בתוצר הלאומי קטן יותר ממה שהיה לפני שנה", העיר רומני. הנשיא אובמה הזכיר במבט מושפל את המשבר הכלכלי שהוא קיבל בירושה מהנשיא בוש, ואת הצעדים שעשה במהלך כהונתו לפתור את המשבר. "כשנכנסתי לבית הלבן מצאתי קבלת פנים בדמות גירעון של טריליון דולר. אנחנו יודעים מהיכן הוא הגיע: משתי מלחמות ששולמו בכרטיס אשראי, שני קיצוצים במסים שלא כוסו ושורת תוכניות שלא שולמו ואז המשבר הכלכלי המסיבי. זה חייב אותנו לנקוט צעדי חירום להבטיח שלא נגלוש לשפל גדול".

 

בהתייחס לטיפול הנדרש בתקציב הפדרלי השיבו השניים באופן שונה לחלוטין. התגובה שתיצרב בתודעה ככל הנראה, תהיה זו של רומני שירה באופן חד תשובה מפתיעה בנוגע לרשת הטלוויזיה הציבורית PBS: "לצערי, בכוונתי להפסיק לסבסד את הרשת, כמו שבכוונתי להפסיק לתקצב דברים אחרים. אני אוהב את PBS, אני אוהב את ציפורת (דמות הציפור הגדולה מרחוב סומסום), למעשה, אני אוהב גם אותך", אמר למנחה העימות. "אך אין בכוונתי להמשיך את בזבוז כספי הציבור ובה בעת ללוות כסף מסין כדי לממן זאת".

 

אובמה, לעומתו, לא התייחס ישירות לרשת הציבורית, אך אמר שבכוונתו לצמצם בהוצאות הממשל בהקשר לרפורמת הבריאות המקיפה שיזם, וטען כי במקביל צמצם את ההוצאות ב-50 מיליארד דולר. "יחד עם הדמוקרטים והרפובליקנים עבדנו כדי לקצץ מיליארדי דולרים בתקציב הפנים. מדובר בקיצוץ הרחב ביותר בתחום זה מאז ימי אייזנהאואר".

 

תוכנית "ObamaCare" הייתה הנושא ביותר מרבע מזמן העימות, אך ספק אם הצופים הבינו מה בדיוק רצה כל אחד מהם להגיד. "אני לא חושב שמי שראה את אובמה ורומני מקבל מושג לגבי מה התוכנית לעתיד, או מה יהיו ההשלכות", אמר ד"ר ארתור קלרמן, מומחה למדיניות בריאות בתאגיד "ראנד".

 

הגברים עם רומני, הנשים עם אובמה 

למרות הסקרים הראשונים, מוקדם לקבוע מי ניצח ומי הפסיד בעימות הראשון, שארך 90 דקות. העימות תם אך לא נשלם, למרות הניצחון שהעניקו רוב הפרשנים לרומני, שנתן את הופעת חייו. מיד לאחר שהשניים לחצו ידיים ועזבו את הבימה החל קרב ספינים מתוחכם - העוזרים, היועצים והשליחים של המועמדים פשטו על אולפני הטלוויזיה.

 

רשתות הטלוויזיה והעיתונים הכינו צבא של צוותים לבדיקת אמיתות הדברים שהשמיעו אובמה ורומני, והשקרים וחצאי האמיתות יופיעו הבוקר בכותרות העיתונים ויחלחלו לעיתוני סוף השבוע. כשהספינים של היום ייגמרו, יתפרסמו מחר נתונים על מצב התעסוקה במשק.

 

בסופו של דבר לא הפרשנים קובעים מנצח או מפסיד. ג'ורג' סטפנופולוס, מי שהיה היועץ הפוליטי של הנשיא קלינטון ומאז מכהן כפרשן הפוליטי של רשת ABC, קבע בשעתו שאל גור ניצח את ג'ורג' בוש בכל הפרמטרים בעימות הראשון ביניהם בשנת 2000. הוא רק לא לקח בחשבון גורם אחד: הציבור. מי שחשב אז שגור ניצח, היה צריך להשתיק את הקול במסך הטלוויזיה, שביטא את העליונות המכרעת של גור על בוש, ולהתבונן בתנועות הגוף של השניים. גור הביע שחצנות וזלזל בתשובות של בוש. גור נכנס לעימות הראשון מוביל, ויצא ממנו בפיגור.

 

אובמה ורומני בעימות הראשון (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה ורומני בעימות הראשון(צילום: רויטרס)

 

גם הפעם היה מי שהציע לי לצפות בעימות בלי קול ולעקוב רק אחר תנועות הגוף, וכך עשו בוחרים עצמאיים שלחצו על כפתורים באולפן של רשת CNN כדי לבטא שביעות רצון מהדוברים. התוצאות הוצגו על גרף: קו ירוק לגברים, קו צהוב לנשים. הגברים אהבו את רומני. הנשים את אובמה.

 

כשאובמה או רומני דיברו בעד הטוב ונגד הרע, הגרף טיפס לגבהים. כשהמועמדים צללו לתוך המספרים, הגרף צלל איתם. העימות הזה עבר גבוה גבוה מעל לראשם של הצופים, שלרוב ממש לא הבינו על מה השניים מדברים. הם ירדו לסוף דעתו של רומני, כשזה אמר לנשיא אובמה: "אני בביזנס הזה 25 שנה, ואין לי מושג על מה אתה מדבר".

 

בסערת העימות נעלמה העובדה שבוש קיבל משק אמריקני עם עודף תקציבי והעביר לאובמה גירעון חריף ומשבר כלכלי חסר תקדים. רומני הצליח לייחס לעצמו את מערכת החינוך הנהדרת של מסצ'וסטס שלא הוא יצר.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
ברק אובמה ומיט רומני בעימות הראשון
צילום: EPA
צילום: AP
ציפורת. like מרומני
צילום: AP
מומלצים