שתף קטע נבחר

מחקר: 3 כוסות קפה ביום - עלולות לפגוע בראייה

חוקרים אמריקנים שבדקו כ-120 אלף איש מצאו כי צריכה מוגברת של קפה מעלה את הסיכון לעליית הלחץ התוך-עיני האופיינית למחלת הגלאוקומה, ולסיכון גדול יותר לאובדן הראייה

לא יכולים בלי האספרסו של הבוקר? זהירות: מחקר אמריקני חדש ורחב היקף, שכלל עשרות אלפי אנשים, מצא כי צריכה מוגברת של קפה מעלה את הסיכון ללקות במחלת הגלאוקומה, המאופיינת בלחץ תוך-עיני מוגבר, ובכך את הסיכון לאובדן הראייה.

 

המחקר פורסם בכתב העת Investigative Ophthalmology & Visual Science בגיליונו האחרון.

 

קפה טוב או רע לבריאות?

 

החוקרים מבית חולים לנשים בבוסטון שבארצות הברית בדקו 78,977 נשים ו-41,202 גברים, כולם בריאים ובני 40 ומעלה, בין השנים 2008-1986. הנבדקים נשאלו על צריכת המשקאות היומית שלהם, והחוקרים בדקו את תיקיהם הרפואיים, כולל חשד אפשרי למחלת הגלאוקומה.

 

תוצאות המחקר הראו כי נבדקים ששתו שלוש כוסות קפה או יותר ביום היו בסיכון גדול יותר ללקות בגלאוקומה בהשוואה לאלה שלא שתו קפה כלל.

 

עם זאת, לא נמצא קשר בין צריכת משקאות ומזונות אחרים המכילים קפאין כמו קולה, תה או שוקולד לבין המחלה.

 

החוקרים סבורים כי מרכיבים המצויים בקפה מעלים ככל הנראה את הסיכון לעליית הלחץ התוך-עיני בגלגל העין ולמחלה.

 

כ-2% מהאנשים בישראל לוקים בגלאוקומה (ברקית בעברית), מחלה התוקפת לרוב אנשים בני 40 ומעלה. מעל גיל 50 עולה שכיחות המחלה, ואחד מכל עשרה אנשים עלול לסבול ממנה. המחלה מתאפיינת כאמור בעליית הלחץ התוך-עיני, היא פוגמת בעצבי הראייה ועלולה לגרום לעיוורון.

 

לא ניתן למנוע לחלוטין את מחלת הגלאוקומה, אולם באמצעות אבחון מוקדם בהחלט אפשר למנוע את הנזק הנגרם לעצבי הראייה. רופאי עיניים ממליצים כיום לבני 40 ומעלה לבדוק לחץ תוך-עיני אחת לשנתיים לפחות. אנשים שבמשפחתם חולי גלאוקומה יזדקקו לבדיקה תכופה יותר.

 

במחלה ניתן לטפל במגוון תרופות, טיפות וכדורים. אם הטיפול התרופתי כשל, ניתן להיעזר בטיפולי לייזר שונים, בשאמצעותם מבצעים פתחים זעירים בתעלת ניקוז העין. אם גם הלייזר לא הועיל, מופנה החולה לניתוח.

 

אם גם לאחר ניתוח נותר הלחץ התוך-עיני גבוה, ניתן לבצע השתלת צינור מנקז, שבו מוחדר צינור דק לעין דרך חתך זעיר.  

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
מרכיבים המצויים בקפה מעלים את הסיכון לעליית הלחץ התוך-עיני
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים