שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

בנימין נתניהו הכריז על הקדמת הבחירות

ראש הממשלה הסביר כי יש צורך בתקציב אחראי והזכיר גם את הגרעין האיראני כסיבות להקדמת הבחירות לכנסת ה-19. "למדינת ישראל עדיפה מערכת בחירות קצרה, מאשר מערכת בחירות ארוכה שתפגע קשה במדינת ישראל", הוא אמר. הבחירות יתקיימו בתחילת השנה

עכשיו זה רשמי - הולכים לבחירות בחורף: הבחירות לכנסת ה-19 יתקיימו בתחילת השנה הבאה. כך הודיע הערב (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש הממשלה הסביר כי בשל התקציב הוא נאלץ להקדים את הבחירות והזהיר כי ללא תקציב אחראי, ישראל תגיע למצב כמו של כמה מדינות באירופה. הוא גם הזכיר את הגרעין האיראני. "למדינת ישראל עדיפה מערכת בחירות קצרה, מאשר מערכת בחירות ארוכה שתפגע קשה במדינת ישראל. אחרי ארבע שנים נלך לבחירות". 

 

בחירות 2013 - עדכונים אחרונים ב-ynet

שלי יחימוביץ': רוצה בחירות ב-29 בינואר

ההיסטוריה מלמדת: מי שהקדים בחירות - לא נבחר

 

בפתח דבריו התייחס נתניהו להסלמה האחרונה בעוטף עזה ומיד החל בתעמולת הבחירות, כשפירט את הישגי ממשלתו. "ראשית חיזקנו את הביטחון בתקופה בה מתחוללת סביבנו טלטלה קשה ומסוכנת ושנית - חיזקנו את הכלכלה תוך כדי טלטלה נוספת - משבר כלכלי עולמי מתמשך שהביא לקריסת כלכלות מרכזיות באירופה ואבטלה המונית שם", הוא אמר. "השקענו משאבים גדולים מאוד בחיזוק עוצמתו של צה"ל כמו כיפת ברזל וגדר הביטחון וניהלנו מדיניות כלכלית אחראית. ייצרנו מספר שיא של 330 אלף מקומות עבודה. במדינות אחרות עשו קיצוצי ענק".

 

 (צילום: אלכס קולמויסקי, עופר עמרם, אבישג שאר ישוב, חיים צח, עידו ארז, ירון ברנר, כפיר סיון) (צילום: אלכס קולמויסקי, עופר עמרם, אבישג שאר ישוב, חיים צח, עידו ארז, ירון ברנר, כפיר סיון)
(צילום: אלכס קולמויסקי, עופר עמרם, אבישג שאר ישוב, חיים צח, עידו ארז, ירון ברנר, כפיר סיון)

 

הוא אמר כי הגיע למסקנה כי לא ניתן להעביר תקציב אחראי. "אנו עומדים בפתח שנת בחירות ובשנה כזו קשה למפלגות לשים את האינטרס הלאומי מעל המפלגתי", הוא אמר. "התוצאה עלולה להיות פריצה תקציבית והגדלה מסיבית של הגירעון מה שיכול לדרדר אותנו לכלכלות הקורסות באירופה. אני לא אתן לזה לקרות כאן".

 

"לשים את האינטרס הלאומי מעל הכול". נתניהו, הערב (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
"לשים את האינטרס הלאומי מעל הכול". נתניהו, הערב(צילום: גיל יוחנן)

 

נתניהו אמר כי חובתו כראש הממשלה הוא "לשים את האינטרס הלאומי מעל הכול ולכן החלטתי שטובתה של מדינת ישראל מחייבת הליכה לבחירות עכשיו ומהר ככל האפשר. למדינת ישראל עדיפה מערכת בחירות קצרה של שלושה חודשים על מה שבפועל תהיה מערכת בחירות ארוכה שתימשך שנה ותפגע בכלכלת ישראל", הוא הסביר.

 

ראש הממשלה קיבל את ההחלטה להקדים את הבחירות בזמן שראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, לא החליט עדיין אם להתמודד. כרגע אין לגוש המרכז-שמאל מועמד שיכול להתמודד מול נתניהו ולהוות אלטרנטיבה לראשות הממשלה, פרט לאולמרט.

 

הליך החקיקה יתחיל מחדש

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הודיע הערב ליו"ר ועדת הכנסת ח"כ יריב לוין כי יש לחוקק מחדש את החוק לפיזור הכנסת ולא להסתפק בהשלמת הליך החקיקה שהחל בחודש מאי. לוין ציין כי הוא שותף לעמדה זו ולא יאפשר הליכים זריזים שלא תואמים את הוראות החוק.

 

במקביל, יו"ר הכנסת ראובן ריבלין, השוהה בביקור רשמי במוסקבה, הודיע הערב כי יקדם את יציאת הכנסת לפגרת בחירות סמוך ככל הניתן לפתיחת המושב. לדבריו, "טוב עשה ראש הממשלה בהחלטתו לפזר את הכנסת. על הפרק ישנן הכרעות ברמה הלאומית כמו תקציב, שהכנסת הנוכחית איננה מסוגלת לקבלן וטוב שייעשו לאחר הבחירות".

 

מוקדם יותר נועץ נתניהו עם יו"ר הכנסת בנוגע לסדרי פיזורה של הכנסת. ריבלין הבהיר לנתניהו כי לא יאפשר חקיקה פופוליסטית ובלתי אחראית במהלך הימים עד לפיזור הכנסת בפועל, וכי איננו רואה מניעה לכנס את הכנסת לקידום נושאים דחופים בעלי חשיבות לאומית גם במהלך פגרת בחירות,

 ובלבד שתהיה לגביהן הסכמה רחבה. ריבלין ינחת בישראל ביום ראשון עם תום ביקורו הרשמי ברוסיה.

  

נתניהו קיים בשבוע החולף שיחות עם ראשי סיעות הקואליציה ורמז כי לא ניתן להגיע להבנות בנוגע לאישור התקציב בכנסת. ראש הממשלה נפגש באחרונה עם השרים הבכירים בקואליציה, בהם שר החוץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן ושר הביטחון ויו"ר העצמאות אהוד ברק, ודן עמם בנושא התקציב. ליברמן אמר בתום פגישתו עם ראש הממשלה כי אם נגזר לקיים בחירות - יש לקיימן בהקדם האפשרי.

 

ב-40 השנים האחרונות הצליחה הכנסת רק פעם אחת להשלים כהונה מלאה, ובכל שאר הפעמים הוקדמו הבחירות הכלליות. הכנסת היחידה שהצליחה להשלים כהונה מלאה בתקופה זו, הייתה הכנסת שכיהנה בשנים 1988-1984, תחת ממשלת האחדות של שמעון פרס ויצחק שמיר.

 

Read this article in English

 


פורסם לראשונה 09/10/2012 19:45

 

בהכנת הידיעה השתתף נועם (דביר) דבול
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"תנו לי שוב את המנדט". נתניהו, הערב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים