שתף קטע נבחר

לקח מהמל"ט: הטיסות בנתב"ג הופסקו לזמן קצר

לפנות בוקר הופסקו לכמה דקות ההמראות והנחיתות בשדה התעופה המרכזי בארץ, לאחר שבחיל האוויר זיהו עצם חשוד בשמי הארץ והזניקו מטוסי קרב. "ידיעות אחרונות": הטיל הראשון שנורה למל"ט שיורט ביער יתיר פספס את המטרה

חדירת המל"ט משפיעה גם על התעופה האזרחית: היום (ד'), סמוך לשעה 5:00 בבוקר, הופסקו ההמראות והנחיתות בנמל התעופה בן גוריון למשך כמה דקות, בעקבות זיהוי של עצם חשוד מעל שמי ישראל במרכז הארץ על ידי מערכות הגילוי של מערך הבקרה האווירית בחיל האוויר.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

מיט רומני: הדרך עוד ארוכה לפני תקיפה באיראן

ליבריה: כלות פרס נובל לשלום מסוכסכות

 

לאזור הוזנקו מטוסי קרב, ומשיקולי בטיחות הוחלט לעצור את ההמראות והנחיתות בשדה התעופה המרכזי בארץ. למשך כמה דקות עוכבו המראותיהן של שלוש טיסות. לאחר כמה דקות, הופרך החשד שמדובר בכלי טיס עוין. הידיעה פורסמה לראשונה בגלי צה"ל.

 

מאז חדירת המל"ט לשטח ישראל בשבת האחרונה תוגברה הערנות במערכות הבקרה האווירית, וכמה פעמים הוזנקו מטוסי קרב לעבר עצמים חשודים. כך אירע גם לפני חדירת המל"ט, אך האירוע בנתב"ג נחשב חריג בשל עצירת ההמראות והנחיתות.

 

הבוקר נחשפו בעיתון "ידיעות אחרונות" פרטים חדשים על יירוט המל"ט מעל יער יתיר, לפיהם מטוס ה-F-16I ("סופה") החטיא את הטיל הראשון שירה לעבר כלי הטיס שחדר לישראל. לעבר המל"ט, שככל הנראה הגיע מלבנון, הוזנקו שני מטוסי קרב מסוג זה, וביצעו לידו כמה יעפים. בשלב מסוים שיגר אחד המטוסים טיל מסוג "פנתר", הנחשב לטיל אוויר-אוויר המתקדם ביותר שנמצא ברשות צה"ל, אך החטיא את המטרה. זמן קצר לאחר הפספוס שוגר טיל נוסף, והפעם פגע.

 

ביירוטים הקודמים של המל"טים שחדרו לישראל, לא פספסו המטוסים את המטרה. עם זאת, גורמים בכירים בחיל האוויר אמרו כי החטאה כזו סבירה כאשר המטרה קטנה כל כך. "לא מדובר בכישלון, אין שום צבא אחר בעולם שיש לו מערכת הגנה אווירית טובה כמו בישראל, שהייתה מצליחה למנוע חדירה של כלי טיס כאלה", אמרו.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במסגרת המשימה להגן על שמי המדינה ועל ביטחונה, יירט חיל האוויר את כלי הטיס תוך הפעלת כלל האמצעים הנדרשים לכך. מטבע הדברים לא ניתן לפרט בנוגע להליך המקצועי והמורכב של יירוט כלי טיס בתקשורת. כנהוג בחיל האוויר, יתקיים תחקיר מקצועי לאירוע".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זירת יירוט המל"ט ביער יתיר
צילום: חיים הורנשטיין
נתב"ג. הטיסות הופסקו לזמן קצר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים