שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

פצצה פוליטית: משה כחלון לא ירוץ לכנסת

דרמה במערכת הפוליטית: שר הרווחה והתקשורת שנחשב לאחד ממקורביו הבכירים של ראש הממשלה, הודיע כי הוא "לוקח פסק זמן" ולא יתמודד בפריימריז של הליכוד לקראת הבחירות לכנסת. נתניהו אמר כי יפעל כדי לשכנע את כחלון להישאר

הלם במפלגת השלטון: שלושה חודשים לפני הבחירות לכנסת ה-19, הודיע הערב (יום א') שר הרווחה והתקשורת משה כחלון (הליכוד), כי הוא לוקח פסק זמן מהחיים הפוליטיים ולא יתמודד בפריימריז של הליכוד לכנסת. השר הודיע כי יהיה חלק מצוות 100 הימים של הליכוד. 

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

הולכים לקלפי - דיווחים נוספים ב-ynet:

סופית: ועדה מסדרת במקום פריימריז בקדימה

כמעט סופי: השרים אישרו - בחירות ב-22 בינואר

יעלון על ברק: פעל ממניעים פוליטיים בנושא טהרן 

 

לפי שעה, עדיין לא ידוע מה הוביל את השר כחלון להחלטתו. עד אמש הוא נשמע

נחוש בדעתו להגיע אל המקום הראשון והיה מעורב יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם השר ישראל כץ בהכנה לישיבת המרכז ביום רביעי - ישיבה שבה יאושר התקנון לפריימריז. בשעות האחרונות כיבה כחלון את מכשיר הטלפון הנייד שלו, ודוברו התקשה במשך דקות ארוכות לספק תשובות לשאלה מה יעשה השר. רק לקראת השעה 20:00 הודיעה לשכתו של כחלון כי החליט לא להתמודד, אולם לא סיפקה תשובות לשאלות הכתבים.

 

ראש הממשלה נתניהו אמר בשיחות סגורות כי יפעל לשכנע את כחלון להישאר. נתניהו מעריך מאוד את כחלון ורוצה אותו כשר גם בממשלה הבאה. בלשכת נתניהו אמרו כי כחלון לא ביקש שום תפקיד מראש הממשלה בשיחות האחרונות שלהם.

 

גם בשטח נראה כי המפלגה רועשת וגועשת. פעילים של הליכוד ניסו להבין גם הם מה אירע לכחלון. לפי גורמים שונים, השר השיב לפעילים כי הוא פורש למשך שנתיים וכי הפרישה אינה נוגעת לקבלת תפקיד או הבטחה לתפקיד מצדו של ראש הממשלה נתניהו.

 

השר הפורש לא מסר הסבר להחלטתו. כחלון ונתניהו (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
השר הפורש לא מסר הסבר להחלטתו. כחלון ונתניהו(צילום: טל שחר)

 

כחלון החליט לפרוש כבר לפני יותר משבועיים, אך התכנון היה להודיע על הפרישה לאחר ישיבת המרכז. כך סוכם גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלא שהיום אחר הצהריים השמועות שדלפו סביב הפרישה האפשרית, ושפורסמו בכלי תקשורת חרדיים, חירבו את התוכניות של כחלון לדחות את ההודעה. 

 

כחלון נבחר לכנסת בפעם הראשונה בבחירות לכנסת ה-16, ובפריימריז לקביעת רשימת הליכוד לכנסת ה-17 הוא דורג במקום הראשון. לקראת הבחירות האחרונות הוא הוצב במקום השישי ברשימת התנועה לכנסת.

 

הוביל את מהפכת הסלולר 

עם כינונה של ממשלת נתניהו השנייה, מונה כחלון במרס 2009 לתפקיד שר התקשורת, ובינואר 2011 הוא קיבל לרשותו גם את תיק הרווחה, במקומו של ח"כ יצחק הרצוג. לאחר כניסתו לתפקיד שר התקשורת, הוביל כחלון את הרפורמה בשוק הסלולר, שהביאה בעקבות כך לכניסה של כמה מפעילים חדשים ולהוזלה משמעותית בעלויות החודשיות של מנויי הסלולר.

 

ביולי האחרון השר כחלון היה היחיד משרי הליכוד שהתנגד לשורת הקיצוצים והגזירות שאישרה הממשלה. כחלון החליט על הצעד שנקט משום שדרש תוספת עבור הקשישים ועבור נכים ומקבלי הבטחת הכנסה.

 

לאחר ההצבעה אמר כחלון כי "לא יכולתי להצביע בעד הקיצוץ הזה. הלב פשוט לא נתן לי להצביע בעד, כאשר אני יודע שיש אנשים שמרוויחים 2,100 שקל, ומורידים להם 70 שקלים - שהם כסף לירקות ולעוף".

 

כחלון הוסיף אז כי "אי אפשר להצביע בעד דבר כזה, והסברתי את זה גם לראש הממשלה. לא זאת בלבד שאסור לקצץ לאנשים האלה - צריך להוסיף להם. אלה השכבות החלשות, ואי אפשר לפגוע בהן, אלא צריך לחזק אותן ולסייע להן. צריך לסייע לנכים, לקשישים ולמקבלי הבטחת הכנסה. האנשים האלה הם ממש בתחתית. לפחות לקבוצה הזו מגיעה תוספת, ובוודאי שאסור לקצץ להם".

 

ביוני 2011 השתמש ראש הממשלה נתניהו בעשייה של כחלון כדי לנסות ולהשפיע על הצעדים שאותם נקטו שריו. בהתייחסות הראשונה אז למחאה על מחירי הקוטג' אמר נתניהו כי "כחלון עשה דברים גדולים, תהיו כחלונים ותמצאו פתרונות".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסק זמן. כחלון
צילום: אבי חיון
מומלצים