שתף קטע נבחר

צילום: AFP

אובמה מול רומני, טייק 2: גם ישראל תעלה לבמה

בדיוק שלושה שבועות לפני ההליכה לקלפיות, יתייצבו הלילה נשיא ארה"ב והמועמד הרפובליקני לעימות השני. אובמה עבר מחנה אימונים בווירג'יניה, במחנה רומני בטוחים: "המומנטום שלנו". הפעם הקהל ישאל שאלות, הסקרים: יתרון דחוק לאובמה

שבועיים בדיוק אחרי העימות הכושל של נשיא ארה"ב ברק אובמה מול מיט רומני, שהחזיר את המועמד הרפובליקני משום-מקום למרוץ לנשיאות, ייפגשו השניים בלילה הקרוב - בין יום ג' ליום ד' - לעימות השני מתוך שלושה, הנחשב למשמעותי במיוחד. העימות בניו-יורק, שיעסוק הן בנושאי פנים והן בנושאי חוץ, ייערך שלושה שבועות בדיוק לפני ההליכה לקלפיות, ולמועמד שיפסיד בו יישאר מעט מאוד זמן לתקן את הנזק. גם העימות הלילה, שייערך בשעה 03:00 שעון ישראל, יועבר בשידור ישיר ב-ynet.

 

בחירות בארה"ב 2012 - כל הכתבות של CNN ו-ynet

 

שלושה שבועות לבחירות לנשיאות ארה"ב:

 

אובמה ורומני פינו את רוב סדר יומם בתחילת השבוע, והקדישו את עיקר זמנם בימים האחרונים להכנות לעימות הזה. אובמה נכנס ל"מחנה אימונים" שנמשך שלושה ימים בוויליאמסבורג, וירג'יניה. "זה הולך מצוין", אמר שלשום על הכנותיו כשלקח הפסקה קצרה מההכנה כדי לברך פעילים בקמפיין שלו במשרד סמוך. רומני מצדו התאמן אתמול ליד ביתו במסצ'וסטס. "העימות היה אדיר", אמרה רעייתו אן בראיון לתחנת רדיו בפילדלפיה, ודיברה על הקהל הגדול שבעלה מושך מאז העימות המדובר לפני שבועיים: "זה מה שנקרא מומנטום".

 

סקר שפרסמו אמש סוכנות הידיעות רויטרס ומכון הסקרים Ipsos קובע כי אובמה נהנה מיתרון דחוק של כשני אחוזים בקרב

המצביעים הפוטנציאליים ברחבי ארה"ב כולה, אולם חשובה יותר העובדה שהוא עדיין נהנה מיתרון - גם אם קטן - ברוב המדינות ה"מתנדנדות" שיכריעו את גורל הבחירות. ההצבעה המוקדמת בבחירות כבר החלה ב-43 מתוך 50 מדינות ארה"ב, ושני המועמדים פועלים ללא לאות בניסיון לגרוף את כל הקופה בתשע המדינות שבהן המרוץ הוא הצמוד ביותר: קולורדו, פלורידה, איווה, ויסקונסין, ניו המפשייר, צפון קרוליינה, אוהיו, וירג'יניה ונבאדה. רומני מקווה להמשיך לנגוס ביתרון הדמוקרטי.

 

אתמול פרסם קמפיין אובמה כמה תשדירי תעמולה חדשים בחלק מהמדינות האלה. הוא מתמקד בהם בכלכלה, הנושא העיקרי מבחינת הבוחרים השנה. אומה ניסה להתמקד בירידה באבטלה, שהגיעה לשיעורה הנמוך ביותר מאז תחילת כהונתו. בסרטון אחר, שפורסם באוהיו, נראה האסטרונאוט ג'ון גלן משבח את אובמה ואת ההישגים הכלכליים שלו.

 

מדברים מהשטח

יועציו של רומני, מנגד, רמזו הלילה כי המועמד הרפובליקני ימשיך למתן את המסר שלו, אם לא בתוכן - אז לפחות בטון, כפי שעשה בעימות הראשון. בימים האחרונים הבטיח רומני שתוכנית המסים שלו לא תהיה לטובת העשירים, הדגיש את עבודתו עם הדמוקרטים כשכיהן כמושל מסצ'וסטס וניסה למזער את התוכניות לחזק את חוקי ההפלות של ארה"ב. לדבריו, הוא לא יקדם חקיקה הקשורה להפלות אם ייבחר.

 

המועמד הרפובליקני לסגן הנשיא, פול ראיין, תקף אתמול בנאום במדינת ויסקונסין את הטיפול של אובמה במשבר הכלכלי.

הוא הודה כי אובמה ירש "מצב קשה" כשנכנס לבית הלבן, אבל טען שהנשיא רק החמיר אותו במרוצת השנים. ראיין עצמו הופיע בשבוע שעבר בעימות היחיד בין המועמדים לתפקיד סגן הנשיא, וההתמודדות שלו מול ג'ו ביידן הסתיימה ללא מנצח ברור.

 

אל העימות בין המועמדים לנשיאות לפני שבועיים, נזכיר, הגיע רומני במצב עגום במיוחד, בפיגור בכל הסקרים, ונראה היה כי פליטות הפה שלו שבהן האשים 47% מהציבור האמריקני כאוכלי חינם חירבו את הקמפיין הרפובליקני. אבל רומני נראה נחוש בעימות, אובמה לא "עלה להתקפה", וסקרים שנערכו לאחר מכן בישרו על ניצחון גורף לרומני. אפילו אובמה עצמו הודה בדיעבד כי היה "מנומס מדי".

 

אובמה ומעריצה. רומני הפך מסופר-שמרן למתון (צילום: AP) (צילום: AP)
אובמה ומעריצה. רומני הפך מסופר-שמרן למתון(צילום: AP)

 

לעימות הלילה צפוי להגיע אובמה אחר. תומכיו של הנשיא טוענים כי רומני נהג בעימות כסוחר ממולח, וסילף נתונים ומספרים, אך יש לזכור שמה שקרה לאובמה באותו עימות קרה בעבר גם לנשיאים אחרים מול המועמדים שהתייצבו מולם. כשהנשיאים יושבים בבית הלבן הם נמצאים למעשה בתוך בועה ומוקפים באומרי הן חנפנים. בדיקת ההיסטוריה הקרובה של העימותים מעלה שנשיאים מכהנים מפסידים בעימותים לעתים קרובות למועמדים שמולם, המגיעים טריים מהשטח: כך היה כשפורד הפסיד לקרטר, קרטר לרייגן, בוש האב לקלינטון ובוש הבן לקרי. במקרה של האחרון, הוא הצליח לנצח בבחירות בכל זאת.

 

ישראל עולה על הבמה

יש הבדלים בין העימותים הללו, אבל המכנה המשותף לכולם הוא נשיא מבודד הניזון מתקצירים שמכינים עבורו עוזרים, מתדרוכים של יועצים וממפגשים עם הסובבים אותו, שכולם - גם הקרובים ביותר - אינם אומרים לנשיא שלהם את האמת כולה. "היית נהדר מיסטר פרזידנט" הוא משפט המפתח. לברק אובמה קרה דבר נוסף: הוא העביר את כל הקדנציה שלו כנשיא בקריאת נאומים מטלפרומפטר, מה שהפך אותו לתלותי.

 

ברט אודונל, מאמן לעימותים פוליטיים שהכין את בוש לעימות ב-2004, את המועמד הרפובליקני ג'ון מקיין ב-2008 ואת רומני כעת, אמר בראיון טלוויזיוני כי המועמד צריך שלושה דברים: לשלוט בחומר, להכין אסטרטגיה לעימות ולהתכונן אליו מנטלית. לדבריו, אובמה הגיע שולט בחומר, אבל הוא לא הוכן נפשית לעימות ולא הגיע עם אסטרטגיה. אובמה ההמום והמופתע העביר כמעט את כל 90 הדקות בהגנה.

 

מיט רומני. מגיע טרי מהשטח (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מיט רומני. מגיע טרי מהשטח(צילום: AFP)

 

הלילה, כאמור, עומד להיות שונה: אובמה מבטיח להיות אגרסיבי. למעשה, לקח לו 14 שעות אחרי העימות הראשון להתחיל לתקוף את רומני ולומר שהמועמד הרפובליקני שניצב על בימת העימות ההוא לא היה אותו רומני שמדבר במשך שנה כמו סופר-שמרן שעקף את כל היריבים הרפובליקנים מימין.

 

העימות הלילה, באוניברסיטת הופסטרה בלונד-איילנד, יהיה שונה מהראשון. תנחה אותו קנדי קראולי מ-CNN, אבל את חלק מהשאלות ישאלו אזרחים שנבחרו על-ידי מכון הסקרים הוותיק גאלופ מתוך בוחרים מתלבטים שאינם נמנים עם הדמוקרטים או הרפובליקנים. המועמדים יצטרכו להשיב בתוך שתי דקות לשאלת האזרח, והמנחה תוכל לשאול שאלת המשך בנושאי

פנים וחוץ.

 

בעימות הקודם בין אובמה לרומני לא הוזכרה ישראל כלל, אבל הפעם סביר להניח שהיא כן תעמוד על סדר היום, יחד עם נושאי חוץ נוספים כמו המתקפה על הקונסוליה האמריקנית בבנגזי שבלוב, מלחמת האזרחים בסוריה ונושא הגרעין האיראני. בעימות השלישי והאחרון, שיתקיים באמצע השבוע הבא ויוקדש כולו לנושאי חוץ, יעמדו במוקד ישראל, איראן, ההתפתחויות במזרח התיכון והמלחמה האמריקנית באפגניסטן. העימות הזה ייערך בעיר בוקה רטון שבפלורידה, ואובמה ורומני יתעמתו בו גם על שאלת "הקו האדום" לאיראן ועל התחזקות סין.

 

בהכנת הידיעה השתתפה סוכנות הידיעות AP
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אובמה ורומני בעימות הראשון. בסוף, רק רומני חייך
צילום: AFP
המועמד הרפובליקני רומני. "לזה קוראים מומנטום"
צילום: AP
הנשיא אובמה. קרב על המדינות המתנדנדות
צילום: MCT
מומלצים