שתף קטע נבחר

המבקר: ועדת המחירים לא הייתה קשובה לציבור

יוסף שפירא השתתף בדיון בוועדה לביקורת המדינה על הדו"ח שתקף את הסרת הפיקוח על מחירי המזון

מבקר המדינה יוסף שפירא השתתף היום בדיון מיוחד בוועדה לביקורת המדינה על הדו"ח שלו שתקף את הסרת הפיקוח על מחירי המזון ועל אי תפקודה של ועדת המחירים.

 

 

שפירא דרש לקיים את הדיון בוועדה כשאסר על שרי הממשלה לאשר את העלאת מחיר החלב לרפתנים לפני שהכנסת תתייחס לדו"ח שלו.

 

שפירא אמר כי "המחאה החברתית והקריאה לצדק חברתי הוכיחו שהציבור הישראלי אינו אדיש ודורש מנבחריו לפעול למענו". צבי ורטיקובסקי, המשנה למנכ"ל משרד המבקר, שגם כתב את הדו"ח על מחיר מוצרי החלב, אמר כי "המחירים עלו אבל במקביל רמת החיים ירדה בשיעור כפול".

 

לדבריו, ועדת המחירים לא הייתה קשובה לתלונות הציבור ולא ביצעה בדיקה מעמיקה ומסודרת. היא לא בדקה את היקף המחירים ורווחיות היצרנים ורשתות-השיווק שקרובה ל-30 אחוז. הוא ציין כי תפקוד הוועדה היה כושל מה שפגע קשות באינטרס הצרכנים, בהעדר מנגנון שיאפשר להם לפחות להשמיע את קולם. "חייבים להבטיח קיום בסיסי בכבוד לאוכלוסייה ולשכבות החלשות במיוחד, ואין מנוס מפיקוח על סל מוצרים מוגדר", אמר המשנה למנכ"ל המבקר.

 

אורי צוק-בר, המפקח על המחירים במשרד החקלאות הבטיח כי בעקבות דו"ח המבקר תיבדק רווחיות היצרנים בפרקי זמן קצרים יותר. עם זאת הוא טען כי הרווחיות לא חרגה מהמקובל ושיעור השינוי במחירי המוצרים-שבפיקוח הוא כמו במוצרים הלא-מפוקחים. לדבריו, מתחרים אמנם נכנסו לשוק אחרי 2007 אבל יתכן שלא די בהם, ולכן יהודק הפיקוח על הרווחיות.

 

אלון אטקין, מאגף התקציבים באוצר שכיהן כממלא מקום יו"ר ועדת המחירים, טען כי דו"ח המבקר "התפרץ לדלת פתוחה", כי גם האוצר נמצא בעיצומם של תהליכי בדיקת מרווחי השיווק, מעמד הקמעונאים, ועד כמה הרווחיות מוגזמת. עם זאת הוא טען כי "פיקוח על המחירים איננו הפתרון המוצלח ביותר לאזרח. אנחנו מעדיפים תחרות". לדבריו "גם עלינו יש ביקורת שאנחנו לא מאשרים מחיר ביחס להוצאות היצרן".

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) לחץ עליו להזמין נציגי ציבור לשימוש בוועדת המחירים, אבל נציג האוצר סירב להתחייב על כך. אריאל אמר שהכנסת תאלץ לחייב בחוק את שיתופם של הצרכנים בהליכי קביעת המחירים, אם משרדי האוצר והחקלאות לא יעשו זאת ביוזמתם. עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, חיזק את דרישתו בקריאה להקים לפחות ועדת מעקב ציבורית אחר מחירי המזון, ולעגן בחוק הפיקוח על המחירים את כללי הפיקוח או הסרתו.

היו"ר אריאל סיכם בקריאה לראש הממשלה להתערב אישית כדי לעצור את ההתייקרות הצפויה של מוצרי החלב.

 

המבקר אמר כי יפרסם מחרתיים (ד') דו"ח ביקורת על מחירי החשמל לצרכן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים