שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אוהד נהרין ייסד קרן תמיכה בבת שבע

  מלחמת ההישרדות של להקת בת שבע הובילה את מנהלה האמנותי אוהד נהרין, לצעד יוצא דופן: כחלק מחגיגות יום הולדתו ה-60 החליט לייסד קרן תמיכה בפעילותה. את 250 אלף השקלים הראשונים תרם מכיסו: "אין לנו ברירה אלא לעזור לעצמנו"

  מול ההצלחה האדירה של להקת המחול בת שבע והמעמד אליו הגיעה בכישרון ובמאמץ רב, עומד היומיום הסיזיפי של מוסד תרבות ישראלי מוביל אשר נלחם על חייו. בשנים האחרונות הצליחה הלהקה להחזיק את הראש מעל למים ולשמור על הרף האמנותי הגבוה שקבעה. מי שמוביל את מאבק ההישרדות של הלהקה הוא מנהלה האמנותי אוהד נהרין שהכריז על יסודה של קרן מיוחדת לתמיכה בפעילות הלהקה במציאות כלכלית לא פשוטה. 

   

  נהרין. מתעקש לשמור על הרף הגבוה של הלהקה שבנה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  נהרין. מתעקש לשמור על הרף הגבוה של הלהקה שבנה(צילום: ירון ברנר)
   

   

  זה התחיל איפשהו סביב יום הולדתו ה-60 של נהרין. הודעה על קיצוץ של 250 אלף שקל בתקציבה השנתי של הלהקה, גרם לו לגלגל בראשו פתרון יצירתי: מסיבת יום הולדת בה יכריז על הקמת קרן על שמה של הרקדנית מארי קאג'יווארה, רעייתו המנוחה שנפטרה ב-2001 ממחלת הסרטן. הקרן תגייס תורמים שיאפשרו ללהקה לצמוח, להתפתח, לשכלל כלים.

   

  אמש במסיבת יום הולדת חמה ומלאת אהבה שנערכה לכבודו בקולנוע לב, (וכללה הקרנה של קטעים ערוכים מתוך "Mister Gaga" - סרט חדש של תומר היימן שמלווה את נהרין והלהקה בשש השנים האחרונות), הודיע נהרין על השקת הקרן. את 250 אלף השקלים הראשונים בקופת הקרן תרם מכיסו.

   

  בשיעור גאגא. שפת תנועה אוניברסאלית (צילום: גדי דגון) (צילום: גדי דגון)
  בשיעור גאגא. שפת תנועה אוניברסאלית(צילום: גדי דגון)
   

   

  "כולם מכירים בהצלחה האמנותית של הלהקה, אבל אני רוצה לדבר על התכנים שמעבר לזה ועל בת שבע כדגם משוכלל שמציע פתרונות חדשים לעולם טוב יותר", אמר נהרין.

   

  "אני רוצה לדבר על בת שבע כדגם שדוחף לחזית העשייה ערכים כמו חריצות, דיוק, נדיבות, נאמנות ומחשבה חופשית. בת שבע כדגם שהדלק שלו הם קודים ואתיקה אוניברסלית שבאים לפני מה שטוב רק לנו ומתחשב במה שטוב לכולם. בת שבע כדגם שבו דת, גזע, לאום או מיקום גיאוגרפי הם במשקל נוצה לעומת ערכים הומאניים בסיסיים. בת שבע כדגם שמפיק אנרגיה ירוקה בהתגלמותה - זמינה, זולה, מדויקת".

   

  עם הרקדנים. כוח הדמיון נותן טעם לחיים (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  עם הרקדנים. כוח הדמיון נותן טעם לחיים(צילום: מוטי קמחי)

   

  נהרין דיבר על מה שכינה כמשבר תקציבי כרוני ואמר: "תקציבה של בת שבע המפוארת אינו מאפשר לה הצטיידות בציוד הראוי והקצאת משאבים ראויים להפקה ומצויה במצב מתמשך של לחץ מיותר. הגענו לשלב שבו השחיקה בתמיכה כל כך גדולה ובשעה שהכל מסביב מתייקר, הפערים בין מה שיש למה שצריך רק הולכים וגדלים והאוזניים ערלות. עולם הערכים שונה, סדרי העדיפויות לא קשורים לאתיקה או לערכים בסיסיים של ניהול עולם טוב יותר, אז חשבתי שהדרך הטובה ביותר היא לחפש עזרה גם בערוצים אחרים".

   

  כהכנה לאירוע ערך בשבועות האחרונים שיחות עם קולגות בעולם, מנהלי להקות מובילות בסדר גודל של בת שבע, אותם שאל על היקף התקציב, התמיכה הממשלתית וההכנסות העצמיות שלהם. "למדתי שתקציבי הלהקות הללו בין כפול לפי 8 מהתקציב של בת שבע על אף שההכנסות מהמופעים זהות או פחותות משלנו.

  זה פער בלתי נתפש שיוצר מצב בלתי אפשרי".

   

  כשלהקתו של וויליאם פורסיית, שפועלת בפרנקפורט, זוכה לתמיכה של 75 אחוז מתקציבה הכולל, קשה שלא לתהות מה משאיר את נהרין בישראל. "זה המקום שלי אבל פה במקום להתקיים, אנחנו שורדים", הוא אומר ומדגיש, "בלי תורמים שמלווים אותנו לאורך כל השנים, לא היינו יכולים להתקיים. למי שמציע לקצץ צריך להיות ברור שאין מאיפה. קיצוץ יהיה פעולה הרסנית. כמה קל להרוס. כמה מאתגר ומורכב לבנות. אני כאן בשביל לבנות".

   

  10 מיליון שקל זה היעד שנהרין הציב לעצמו לגייס בשנים הקרובות. רק השבוע גייס לטובת העניין שני תורמים משמעותיים. "יש אנשים טובים", הוא אומר, "אנשים שמבינים שאיכשהו צריך לפתור את המצב הכרוני הזה. הפער בין הצלחת הלהקה לבין ההקצבות בלתי נסבל. הוא יוצר רעש שמפריע ומסית מהעיקר".

   

  הקרן שייסד מבקשת לעזור ללהקה להתמודד עם חוסר של כשני מיליון שקל בשנה. את 250 אלף השקלים הראשונים החליט נהרין לתרום מכיסו. "זה סכום ענק בשבילי, אבל קל לי מאד לוותר עליו מתוך ידיעה עד כמה הוא חשוב ללהקה שנתנה לי כל כך הרבה ב-22 השנים שאני כאן".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אוהד נהרין. מתנה ללהקה
  צילום: עופר עמרם
  לאתר ההטבות
  מומלצים