שתף קטע נבחר

קרב מתנחלים-פלסטינים: מי כרת את עצי הזית?

המתנחלים טוענים כי תיעדו חקלאים פלסטינים כורתים עצי זית ליד אלון מורה, בניסיון לטפול למתנחלים האשמות שווא. כעבור שעות הפלסטינים אכן פרסמו תמונות עצים כרותים, אך הם טוענים: "המתנחלים משקרים, העצים שגזמנו היו בחלקה אחרת"

נתפסו על חם או קרבנות תמימים? חקלאים פלסטינים שהתלוננו אתמול (ב') כי עצי זית שאותם הגיעו למסוק סמוך ליישוב אלון מורה, תועדו קודם לכן על ידי ועד מתיישבי השומרון כשהם כורתים עצי זית בחלקה שבבעלותם. הפלסטינים מודים מצדם כי גזמו עצים השייכים להם, אך טוענים כי העצים שנכרתו ממוקמים בחלקה אחרת שאותה הם מעבדים. החקלאים הפלסטינים הגישו תלונה למינהלת התיאום והקישור שהעבירה את העניין לטיפול המשטרה.

 

עוד חדשות ב-ynet:

ישראל הסכימה: 18 משוחררי עסקת שליט - לגדה

פרס: שהבחירות יהיו סיעור מוחות, לא התנצחות

 

בימים האחרונים, על רקע עונת המסיק הנמצאת בעיצומה, מרבים המתנחלים והפלסטינים להוציא הודעות בנוגע לכריתת עצי זית וגניבת תוצרת חקלאית. החיכוך סביב המטעים בשטחים אף יצר כמה עימותים, בעיקר בחברון ובבנימין, וכל צד מאשים את הצד שמנגד, אך איש אינו מסוגל להוכיח את טענתו.

 

מלחמת הגרסאות הנוכחית החלה אתמול בשעות הצהריים, כשאנשי ועד המתיישבים הבחינו כי הפלסטינים כורתים חלק מהעצים ומיהרו להגיע למקום מצוידים במצלמות. הם הספיקו לתעד כיצד כורתים הפלסטינים מספר עצים בשתי חלקות שונות, והפיצו את התיעוד. כמה שעות לאחר מכן הוציא ארגון "בצלם" הודעה כי בחלקה שלדברי המתנחלים היא אחת משתי החלקות המדוברות, נמצאו 11 עצי זית שנכרתו על ידי אלמונים.

 

המתנחלים, המפעילים לאחרונה פעילים עם מצלמות כדי לתפוס פלסטינים המעוררים פרובוקציות, ראו בדבר הוכחה לכך שהפלסטינים מנסים לטפול להם האשמות שווא בדבר כריתת עצי זית. יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, אמר: "לשמחתנו רק אתמול קראנו לציבור להצטייד במצלמות כדי לתעד פרובוקציות, וכבר היום תועדה פרובוקציה של ביום עקירת עצי זית בזמן אמת".

 

הפלסטינים שצולמו על-ידי המתנחלים (צילום: ועד מתיישבי שומרון) (צילום: ועד מתיישבי שומרון)
הפלסטינים שצולמו על-ידי המתנחלים(צילום: ועד מתיישבי שומרון)

 

גם ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, התייחס לצילומים ואמר: "לא מדובר בעונת המסיק אלא בעונת המסית. לאור פרובוקציות שנעשו בעבר, השקענו משאבים גדולים כדי למנוע מהפלסטינים ומארגוני שמאל לנצל את המסיק למטרותיהם. אני קורא לצה"ל להרחיק מהאזור את פעילי השמאל הקיצוניים המייצרים פרובוקציות".

 

בצד הפלסטיני ובארגון "בצלם" לא התרגשו, וטענו בתגובה כי העצים הנראים בתיעוד המתנחלים אינם העצים שהחקלאים המקומיים טוענים כי נכרתו. איסמעיל, אחד החקלאים המתועדים בסרטון, אמר ל-ynet: "המתנחלים סתם משמיצים, באמת עשינו עבודות גיזום וטיפול בעצים, אבל העצים שכרתו לנו נמצאים בחלקה אחרת מרוחקת יותר. ראינו שמצלמים

אותנו, מדובר בשטח גדול וגם היו איתנו חיילים שבאו לאבטח את המסיק. כיוון שהכריתה הייתה במקום מרוחק הם גם לא הבחינו בזה". איסמעיל אף הצהיר כי הוא מוכן ללוות כל איש שירצה על מנת להראות לו בשטח את העצים שבהם טיפל ואת אלה שלכאורה נכרתו.

 

גם בארגון "בצלם" דחו את הצילום שהציגו המתנחלים ואת הטענות כי הערבים כורתים עצים כדי לייצר עלילה. לפי הארגון, מדובר בחלקות שונות והפלסטינים אף התלוננו בפני החיילים, ולאחר שנתחוור להם כי תועדו כורתים עצים הציעו שמצלמות האבטחה של הצבא ייבדקו על מנת להוכיח את טענתם, אך נאמר להם כי אלו לא פועלות.


פורסם לראשונה 15/10/2012 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עץ כרות שצילמו המתנחלים
צילום: ועד מתיישבי שומרון
מומלצים