שתף קטע נבחר

דרעי חוזר הביתה: בדרך להנהגת ש"ס

לפני 13 שנה הוא נאלץ לעזוב את ש"ס, אבל בבחירות הקרובות ינסה אריה דרעי להחזיר עטרה ליושנה: הוא חוזר למפלגה וישתלב בהנהגתה. המפסיד הגדול עשוי להיות נתניהו. ישי מנסה ללחוץ על הרב עובדיה במטרה להישאר בכס היו"ר

הפרטים עוד לא סוכמו והמאבק האישי מול היו"ר המכהן אלי ישי עדיין לא הוכרע, אבל דבר אחד כבר ברור: 13 שנה אחרי שנאלץ לעזוב את ש"ס, אריה דרעי חוזר למפלגה וצפוי להשתלב בהנהגתה בבחירות הקרובות. הלילה (יום ג') יצאה לדרך באופן רשמי מערכת הבחירות לכנסת ה-19, עם הצבעת הכנסת על פיזורה.

 

 

מאחורי הקלעים מתנהל בשבועות האחרונים קרב של ממש על הנהגת ש"ס בין היריבים דרעי וישי. דרעי נאבק כדי לחזור ולהוביל את המפלגה, שאותה נאלץ לעזוב לאחר הרשעתו בלקיחת שוחד. אנשי דרעי מזכירים בימים אלה את אמירתו של הרב עובדיה יוסף מלפני 13 שנה, לפיה הנהגת המפלגה ניתנה לישי כפיקדון, עד לשובו של דרעי. מנגד, ישי, שבשנותיו כיו"ר התנועה הצליח להוביל אותה להישגים וליצור קשר חם עם הרב עובדיה, נלחם כעת לשמור על מקומו ותפקידו. שניהם הזיעו לא מעט בשבועיים האחרונים, במאמץ לשכנע את אנשי בית הרב ולזכות ביתרון בקרב על ההנהגה.

 

אלי ישי בתפילת שחרית עם הרב יוסף, הבוקר (צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות") (צילום: חיים צח,
אלי ישי בתפילת שחרית עם הרב יוסף, הבוקר(צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות")

 

לחיצת יד קרירה. ישי ודרעי, שלשום (צילום: שוקי לרר) (צילום: שוקי לרר)
לחיצת יד קרירה. ישי ודרעי, שלשום(צילום: שוקי לרר)

 

אתמול, רגע לפני פיזור הכנסת, נסע ישי במיוחד לבני־ברק, כדי לבקר אצל שניים מחברי "מועצת חכמי התורה", הרבנים משה מאיה ושמעון בעדני, שלמוצא פיהם תיתכן חשיבות רבה. כמה ימים לפניו היה זה דרעי שהגיע אל הרבנים,

 וככל הנראה הצליח לגבש את תמיכתם בו. אתמול בצהריים, כך דווח באתר "כיכר השבת", שב ישי מבני־ברק ונכנס לפגישה עם הרב עובדיה, ודיבר איתו על האפשרות של הנהגה משותפת.

 

אתמול הסתמן מתווה שישים קץ לסכסוך. בבית הרב עובדיה מודעים כנראה היטב לסקרים שמנבאים תוצאות טובות יותר למפלגה בראשות דרעי: בבית הרב מתבשל מהלך שבמסגרתו דרעי ישוב למקום הראשון ברשימת המפלגה, אך חלק מסמכויות ההנהגה ייוותרו בידי היו"ר הנוכחי ישי, כמו גם התיק הבכיר יותר. מדובר בהצעה שטרם הובאה בפני הרב עובדיה ועל כן איננה סופית, אך היא זוכה לתמיכה רחבה בבית הרב, ועל כן סיכוייה גבוהים.

 

"יום הבוכה"

התפנית שהטתה את הכף לטובתו של דרעי אירעה אתמול, כשכל הסובבים את הרב, למעט ישי עצמו, התיישרו עם ההחלטה להחזיר את דרעי למפלגה. התומך המרכזי בחזרתו למקום הראשון הוא הרב משה יוסף, בנו של הרב עובדיה. בעבר דווח כי אשתו של משה, יהודית יוסף (לבית סודרי) מתנגדת לכך ותומכת בישי, אולם גורמים בבית הרב אמרו אמש כי בין בני הזוג שוררת אחדות מוחלטת בנושא, וכי שניהם חפצים בפתרון שיביא לשלום במפלגה ולהנהגה משותפת. תומך נוסף במתווה המסתמן הוא השר אריאל אטיאס. לאטיאס השפעה רבה בבית הרב, והוא עסק בסוגיה בשבועות האחרונים.

 

אלי ישי והרב עובדיה. מחכים שיפזר את הערפל (צילום: גיא אסיאג) (צילום: גיא אסיאג)
אלי ישי והרב עובדיה. מחכים שיפזר את הערפל(צילום: גיא אסיאג)

 

פרטיה המדויקים של הפשרה טרם סוכמו, אולם כעת ברור שדרעי יחזור לש"ס וישתלב בהנהגת התנועה. אך מכאן שורר ערפל. בלשכתו של ישי הבהירו אמש כי כרגע הוא עדיין היו"ר המיועד, וכי הרב עובדיה טרם החליט בסוגיה. ייתכן בהחלט כי ישי יצליח לשנות את ההחלטה, או לפחות להטות חלק מפרטי ההצעה לטובתו, כך שהמקום הראשון עדיין אינו מובטח סופית לדרעי. אחרי תפילת שחרית בבית הרב הוא אמור להיכנס לפגישה היומית אצלו. בש"ס יש מי שמגדירים את היום כ"יום הבוכה", על שום הלחצים שישי צפוי להפעיל.

 

בהמשך השבוע ייתכן ששלושת חברי מועצת חכמי התורה, הרבנים מאיה ובעדני והרב שלום כהן, יגיעו אף הם לבית הרב עובדיה כדי להשמיע את דעתם - אולם אלה כנראה תומכים בדרעי, כך שביקור כזה צפוי לשחק לרעתו של ישי. מכל מקום, בבית הרב הדגישו אמש שהפרטים אינם סגורים ועדיין ייתכנו הפתעות. "זה עוד לא הובא בפני הרב", הבהיר אתמול גורם בבית. "בימים הקרובים יובא אליו המידע, והוא עדיין לא אמר את המילה האחרונה".

 

המפסיד הגדול: נתניהו

השינויים בצמרת ש"ס צפויים להשפיע על המפה הפוליטית בכללותה - ובמיוחד עשויים לפגוע משמעותית בסיכויים שמלאכת הרכבת הממשלה הבאה תוטל על יו"ר הליכוד בנימין נתניהו.

 

עד כה נהנה ראש הממשלה מהעובדה שש"ס הונהגה על ידי ישי, המשויך לחוגי הימין, ששמר היטב על "הברית ההיסטורית" בין נתניהו לחרדים. אלא שעם חזרתו של דרעי לצמרת המפלגה, הסיפור שונה לחלוטין. דרעי נחשב להרבה פחות ימני, ובין היתר זוכרים לו בחוגי הימין את ההחלטה להימנע בהצבעה על הסכמי אוסלו. כמו כן, הוא נמצא ביחסים טובים מאוד עם פוליטיקאים רבים מהשמאל.

 

יחסיו של דרעי עם נתניהו, לעומת זאת, אינם טובים. אם עד אתמול בערב יכול היה נתניהו לספור אוטומטית את המנדטים של ש"ס ככאלה שבטוח יעמדו לצדו ברגע ההמלצה לנשיא על זהות מרכיב הממשלה,

 כעת שום דבר כבר לא בטוח - וייתכן בהחלט שדרעי דווקא ימליץ על מועמד אחר, אם יצליח לשכנע את הרב עובדיה לברך על מהלך שכזה.

 

סקר שהוזמן על־ידי דרעי ופורסם בראשית השבוע מאשר את הפגיעה הצפויה לנתניהו מחזרתו של דרעי: לפי הסקר, ש"ס בראשותו זוכה ב־13־14 מנדטים, גורעת 4 מנדטים יקרים מהליכוד ועשויה להביא למפלגת העבודה של שלי יחימוביץ' את הניצחון בפער של מנדט או שניים מנתניהו. המשמעות, לפיכך, היא שבעקבות הקאמבק של היו"ר לשעבר צפויה ש"ס להיות לשון המאזניים בין ימין לשמאל לאחר הבחירות.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרעי שלשום בברית נינו של הרב עובדיה יוסף
צילום: אוהד צויגנברג
אלי ישי מתפלל עם הרב יוסף, הבוקר
צילום: חיים צח, "ידיעות אחרונות"
מומלצים