שתף קטע נבחר

צילום: AFP

הברק חזר: אובמה גבר על רומני בעימות השני

בניגוד לעימות הנשיאותי הראשון, אובמה הגיע הפעם מוכן, לא נשאר חייב למועמד הרפובליקני ולפי סקרי רשתות הטלוויזיה גם ניצח בדו-קרב. הנשיא לקח אחריות לפיגוע בשגרירות בלוב. רומני: "הוא הפריד בינינו לבין ישראל. איראן קרובה יותר לפצצה"

הסיבוב השני החל הלילה (ד') בלחיצות ידיים מנומסות, אבל הכפפות הוסרו מיד ואז החלו המהלומות המילוליות - וזה השתלם לברק אובמה. הנשיא הדמוקרטי ניצח את מיט רומני בעימות השני שנערך בלונג איילנד, על פי הסקרים המיידיים של שתי רשתות שידור. לפי רשת CNN, מבין הצופים בעימות, 46% סבורים שאובמה ניצח, לעומת 39% שסברו שרומני ניצח. בסקר של רשת CBS העניקו 37% את הניצחון לאובמה, ו-30% חשבו שרומני הוא המנצח. גם אם מדובר בניצחון קל על פי הסקרים, הנשיא אובמה הצליח לבלום את המומנטום שהשיג רומני בניצחון המוחץ שלו בעימות הראשון

 

צפו: מנחת העימות שאובמה ורומני פוחדים ממנה

לראשונה: הזוג אובמה הצביע לפני יום הבחירות

צפו: "נערת ראיין" רוצה להיות פיסקלית

 

 זה היה עימות מרתק בין שני מועמדים חדים, שהגיבו מיידית לכל עמדה והאשמה. כל אחד מהם פעל כמעט פיזית להשתלט על מרכז הבמה ועל הזמן, להפגין שליטה וכוח, לנסות לכפות על השני להשיב לשאלות שלו ולגרור אותו לפינה באוניברסיטת הופסטרה שבניו יורק, 40 קילומטרים ממזרח למנהטן. ynet העביר את העימות בשידור חי.

 

הנשיא אובמה של הלילה היה שונה לחלוטין מאובמה האנמי של העימות הראשון בדנבר. הנשיא היה ערני וקופצני, והִרבה להאשים את רומני באי אמירת אמת ובניצול פוליטי של המצב הביטחוני האמריקני.

 

אובמה קיבל בדיון את האחריות המיניסטריאלית לפיגוע הקטלני בשגרירות בבנגזי שבלוב ואמר: "אלו לא רק נציגים של ארצות הברית. הם הנציגים שלי, אני שלחתי אותם לשם. ברגע שגילינו שבנגזי הותקפה העברתי הנחיות להגביר את האבטחה, לא רק בלוב, אלא בכל השגרירויות, לחקור מה קרה ולגלות מי עשה את זה. לרומני הייתה תגובה אחרת לגמרי. כשעדיין התמודדנו עם האיום, רומני יצא לתקשורת וניסה להרוויח נקודות פוליטיות. לא כך צריך המפקד העליון לעבוד".

 

אובמה קטע את רומני ללא הרף (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אובמה קטע את רומני ללא הרף(צילום: רויטרס)

חיבוק נשיאותי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חיבוק נשיאותי(צילום: AFP)

 

בתגובה, רומני האשים את אובמה בכישלון במדיניות שלו כלפי ישראל, איראן והמזרח התיכון. "מה שקורה בסוריה ומצרים, ועכשיו בלוב, מטיל ספק במדיניות של הנשיא במזרח התיכון. הוא יוצר מרחק בינינו לבין ישראל. הנשיא אמר שהוא הולך להפריד בינינו לבין ישראל. איראן קרובה בארבע שנים יותר לפצצת אטום. סוריה היא לא רק טרגדיה של 30 אלף האזרחים שנהרגו על ידי הצבא, אלא גם טרגדיה לתפקיד האסטרטגי של אמריקה. המדיניות של הנשיא במזרח התיכון החלה במסע התנצלות ובאסטרטגיה של הובלה מאחור. האסטרטגיה הזו נפרמת לנגד עינינו". 

 

אובמה האשים את רומני שהגיע להישגיו כמומחה ליצירת מקומות עבודה באמצעות ייצוא חברות ומקומות עבודה לסין. "זה לא האיש שיילחם בסינים", העיר אובמה. רומני שאל בציניות את אובמה "אתה מכיר את הפנסיה שלך?" והנשיא הגיב בעקיצה חדה: "שלי לא גדולה כמו שלך". רומני התכוון לטעון שגם הפנסיה של הנשיא מושקעת בסין, אך זכה למכה כואבת בתגובה.

רומני מרצה לקהל (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
רומני מרצה לקהל(צילום: רויטרס)

 

מחייכים לפני חילופי המהלומות (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מחייכים לפני חילופי המהלומות(צילום: רויטרס)

 

אן רומני ב"אסיפת העם" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אן רומני ב"אסיפת העם"(צילום: רויטרס)

  

רומני האשים את אובמה בכישלון ביצירת מקומות עבודה ובהכפלת הגירעון. "האבטלה הריאלית היא 10.7 אחוז ולא 5.4 אחוז כפי שאובמה הבטיח עם תחילת כהונתו". אובמה לא היסס ואמר: "מה שהמושל אומר אינו נכון. הוא רצה שתעשיית הרכב תפשוט רגל בלי סיכוי לחלץ אותם. לרומני יש תוכנית אחת: לעזור לעשירים, להוציא מקומות עבודה אל מחוץ למדינה ולהרוויח מפשיטות רגל של חברות". 

 

רומני הבטיח לימודים גבוהים בתשלום נמוך ותעסוקה לאחר מכן. "אני רוצה שתהיה לך עבודה. אני יודע איך עושים את זה ואיך מייצרים מקומות עבודה. אם אהיה נשיא אתה תקבל מקום עבודה עד שנת 2014", הבטיח רומני לסטודנט. אובמה האשים את רומני בכך שהוא מסרב להעלות מסים למיליונרים. "רומני משלם 14% מס ואתם צריכים לשלם יותר. אתם לא צריכים לקבל עסקה כזאת", אמר הנשיא.

 

רומני ענה על השאלה הראשונה בעקבות הטלת מטבע. המנחה, הכתבת

הפוליטית קנדי קרולי מ-CNN, לא שקטה בעימות והעמידה את שני המועמדים כמה פעמים במקומם וקטעה אותם בסוף זמנם, ואף תיקנה את רומני כשהעיר הערה לא מדויקת לגבי דבריו של אובמה על הפיגוע הרצחני בשגרירות בבנגזי.

 

קרולי היא שקבעה מי ישאלו את השאלות מקרב 80 מצביעים מתלבטים. אלה נבחרו על ידי מכון הסקרים גאלופ להיות נוכחים בעימות שהתנהל במתכונת "אסיפת העם" (town hall). קרולי הבהירה לפני העימות שהיא לא מתכוונת להיות זבוב על הקיר.

 

Read this article in English


פורסם לראשונה 17/10/2012 02:41

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים