שתף קטע נבחר

הציונות הדתית ברשימה אחת: "נביא 15 מנדטים"

מצד אחד ח"כ כצל'ה ומצד שני השר דניאל הרשקוביץ. מפלגות הבית היהודי-מפד"ל החדשה והאיחוד הלאומי ירוצו ברשימה משותפת בבחירות הקרובות. בחירת היו"ר עדיין רחוקה מהכרעה אבל הצדדים אופטימיים: "נחזיר את הנשמה היהודית"

יש איחוד בימין: מפלגות הבית היהודי-מפד"ל החדשה והאיחוד הלאומי הכריזו בצהריים (יום ה') על ריצה ברשימה משותפת לקראת הבחירות לכנסת ה-19. חברי המפלגות התאספו כדי להכריז על האיחוד, אך למרות החיוכים והאווירה החגיגית הורגשה גם מתיחות רבה בין הצדדים. נכון לעכשיו עדיין יש מחלוקות בנוגע להרכב הרשימה ומי יעמוד בראשה.

 

תמונה משותפת כבר יש, גם מחלוקות. כנס האיחוד, היום (צילום: אלכס קולומיסקי) (צילום: אלכס קולומיסקי)
תמונה משותפת כבר יש, גם מחלוקות. כנס האיחוד, היום(צילום: אלכס קולומיסקי)

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

עוד לפני הכנס הבהירו גורמים בבית היהודי כי עדיין קיימים פרטים רבים שאינם סגורים וכי ההצהרה על ההכרזה בשלב זה היא כללית מאוד. במסיבת עיתונאים שבה הוצג האיחוד הושארו המחלוקות בצד והובאו הטיעונים שמחזקים את הצורך באיחוד. הרב אייתן אייזמן שייצג את הבית היהודי והמפד"ל החדשה והרב זלמן מלמד שייצג את האיחוד הלאומי דנו ביניהם באיחוד כדי לכנס בהתרעה קצרה את המועמדים לצורך החתימה על ההכרזה המשותפת. בנוסף נמסר, כי הח"כים מיכאל בן ארי ואריה אלדד שוקלים להתמודד בנפרד.

 

על שולחן המכובדים התיישבו זה לצד זה המועמדים והרבנים, נתלתה כרזה שעליה שמות המפלגות ובאמצע הופיעו האותיות של הרשימה המשותפת ט"ב. ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) אמר כי רשימה מאוחדת תביא ל-15 מנדטים. לדבריו, "ראש הממשלה קצת חושש, אבל אנחנו נעזור לו להקים חברה בריאה ופוליטיקה בריאה ונהיה עמוד התווך של הממשלה הבאה".

 

"הצורך ברשימה משותפת הכרחי" 

בבית היהודי-מפד"ל החדשה אמנם לא הוכרעה עדיין בחירת היו"ר. הפריימריז יתקיימו רק בשישה בנובמבר, אולם שלושת המועמדים לראשות המפלגה הזדרזו לברך על האיחוד. השר דניאל הרשקוביץ אמר כי "זה שאנחנו לא נמצאים יחד זה פשוט אבסורד. זה הזמן להתעלות מעל שיקולים של פוליטיקה וכיסאולוגיה". ח"כ זבולון אורלב אמר: "הצורך ברשימה משותפת הוא כורח הכרחי, חיוני ואסטרטגי שבלעדיו אנחנו משלמים מחירים כבדים. הציבור לא מבין מדוע אנחנו לא ביחד ומה ההבדלים בינינו. אני מתחייב שאם אבחר לראשות הבית היהודי אלך רק למהלך של אחדות".

 

איפה הנשים? איפה המזרחים?

נפתלי בנט, המועמד השלישי לעמוד בראש הבית היהודי-מפד"ל החדשה, אמר כי "הציונות הדתית הייתה רדומה על סף הכחדה. אנשים הלכו לליכוד, לישראל ביתנו, לש"ס ואנחנו הגענו בסקרים כבר לשני מנדטים. קרה דבר ו-52,000 איש התפקדו. זה מפקד שלא היה כמותו בתולדות ישראל. גם אם אנחנו לא מסכימים על הכול, אנחנו מסכימים על הרוב. יש לנו משימה והיא להחזיר את הנשמה היהודית. כל השטויות האחרות לא מעניינות אף אחד". 

 

לקראת סיום כנס ההכרזה על הריצה המשותפת עלו גם סוגיות נוספות. בשולחן המכובדים אמנם לא ישבה אף אישה. אך נושא ייצוג הנשים עלה שוב ושוב. גילה פינקלשטיין אמרה כי יש לשריין אישה במקום גבוה על-מנת שתיבחר חברת כנסת. שולי מועלם, אשתו של סא"ל משה מועלם שנפל באסון המסוקים בשנת 1997, והודיעה כי היא מתמודדת על מקום ברשימה, אמרה: "הפריימריז בבית היהודי ובמפלגה הדתית המאוחדת הם תחילת חזרתה של הציונות הדתית לעמדת הנהגה. אבל באותה עת המפלגה המאוחדת חייבת לדאוג לנציגות נשית ראוייה בהנהגה. הרי נשים שומרות מצוות נמצאות בכל תחום ותפקיד בחברה הישראלית, מספר המתפקדים הגבוה בפריימריז ו- 44 אחוז נשים מכלל המתפקדים מסמנים את הכמיהה לנציגה דתית לאומית במפלגת הבית היהודי".

 

כמו כן עלתה בכנס הדרישה להכניס ברשימה גם מועמד בולט מעדות המזרח. ח"כ אורלב ציין בהקשר זה כי הוא "מתכוון להמליץ גם על נציג מעדות המזרח. זו סוגיה שאנחנו מדחיקים כי חושבים שהיא למעשה לא קיימת אבל בהחלט ראוי שיהיה נציג".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"עמוד התווך של הממשלה הבאה". ח"כ כץ עם השר הרשקוביץ, היום
צילום: אלכס קולומיסקי
מומלצים