שתף קטע נבחר

התרגיל הגדול יצא לדרך: "ישראל רועדת"

ב-11:00 השתלטו אנשי המשרד להגנת העורף על שידורי הטלוויזיה, אבל ברדיו בקושי שמעו את ההודעה המיוחדת. גם בעלי אייפון לא קיבלו התרעה. העובדים בקריית הממשלה בתל אביב פונו למרחבים מוגנים, אך המבקרים המזדמנים לא נדרשו לכך ותהו: "אנחנו לא בני אדם?"

רעש אדמה בעוצמה של 7.1 בסולם ריכטר באזור החולה ואחר כך גלי צונאמי בחופי ישראל - אלו רק חלק מהתרחישים הכלולים בתרגיל העורף השנתי "נקודת מפנה 6", שנערך היום (א') ובו מתבקשים אזרחי המדינה לקחת חלק פעיל. בבוקר מתורגלים הילדים במוסדות החינוך ובערב המטרה היא לתרגל את המשפחות שבבתים. לפחות ברדיו, התרגיל לא עבר חלק - וההשתלטות על השידור בקושי נשמעה.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:  

הבחירות ברשות הפלסטינית: רק כמחצית הצביעו

העמותה נגד הפלות: לא היינו בקשר עם הנערה

 

 

במהלך התרגיל, שאותו מוביל המשרד להגנת העורף, יתורגלו לראשונה גופי החירום בתרחיש של רעידת אדמה חזקה. בשעה 11:00 "הורגשה" סמוך לאילת בעוצמה בינונית של 5.6 דרגות. כחצי שעה לאחר מכן "יתרחש" רעש אדמה בעוצמה של 7.1 דרגות שהמוקד הוא אזור החולה שבצפון. בשעה 11:50 תתקבל התרעת צונאמי, ובחצות היום "ישטפו" את חופי ישראל גלי ענק שיורגשו בעיקר בשפך הירקון בתל אביב ובאזור פלמחים. בשעה 19:00 יורגש רעש משני, שוב באזור החולה, בעוצמה של 4.2 דרגות.

 

במבנה עיריית תל אביב תרגלו כבאי מחוז דן בפיקודו של טפסר בכיר אורי שובל טיפול בתרחיש רעידת אדמה, שבו עובדי העירייה מתפנים מהבניין ולאחר מכן מחלצים "לכודים" מהקומה השלישית בעזרת חבלי סנפלינג מגג הבניין. לוחמי אש ירדו בחבלים ואספו פצועים והורידו אותם מטה, כולל אלונקה ושימוש במנוף גבהים. גם כוחות מד"א ומשטרה נטלו חלק באירוע.

 

מדמים חילוץ מבניין. עיריית תל אביב (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מדמים חילוץ מבניין. עיריית תל אביב(צילום: ירון ברנר)

שקופית פיקוד העורף במסך הטלוויזיה ()
שקופית פיקוד העורף במסך הטלוויזיה

 

בבניין משרדי הממשלה בתל אביב נשמעה בשעה 11:00 אזעקה לסרוגין, וכרוז הודיע על תחילת התרגיל. "בזמן אמת נפנה את האנשים, עכשיו אין צורך להיכנס לפאניקה" אמר ערן, אחד המאבטחים בבניין. מאבטח נוסף סיפר כי את העובדים במקום אמורים לפנות לשטחים מוגנים בקומות המשרדים ואת המבקרים בבניין לא מפנים כלל. 

 

דליה, אחת העובדות בקומה השנייה, סיפרה כי פינו את כל העובדים לממ"ד: "זה ארך כ-10 דקות, היה קצת מוזר אבל זה לא היה מפחיד. בזמן אמת אני מאמינה שזה ייראה אחרת". היא שיבחה את היוזמה: "כל הכבוד למשרד להגנת העורף אבל עם יד על הלב, גם תרגילים שאמורים לדמות מצב אמיתי לא מתנהלים פה עד הסוף". 

 

הפסיקו את ישיבת הממשלה. נתניהו והשר דיכטר (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ) (צילום: עמוס בן גרשום, לע
הפסיקו את ישיבת הממשלה. נתניהו והשר דיכטר(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

גילי, אחת המזדמנות למקום שעשתה דרכה למשרד הפנים, אמרה: "אני לא מבינה מה ההבדל בין אנשים שעובדים פה לבין אנשים שבאים לזמן קצר, המבקרים הם לא בני אדם?". כעבור כ-10 דקות הכריזו על סיום התרגיל ונראה כי כל העובדים חזרו לשגרה והעבודה נמשכה כרגיל.

 

התרגול יסייע גם במצבים אחרים

ראש אגף מבצעים במשטרה, ניצב ניסים מור, סיפר ל-ynet: "מתחילת השנה עשינו הכנות לתרחיש מורכב שמצריך התגייסות של כל הכוחות - אלפי שוטרים וחיילים, ובמהלכו נתרגל מצב שמדמה פגיעה נרחבת בתשתיות ובדרכי תחבורה". לדברי ניצב מור, "הניסיון בעולם מלמד שבימים הראשונים באירוע כזה, מה שמציל חיים הוא הכוח שנמצא במקום. אנחנו מבינים שיהיה קושי להעביר כוחות ולהגיע למקומות אבל המטרה היא לתרגל כיצד אנחנו מגברים על מצב שהוא במידה רבה כאוטי, עם 7,000 נפגעים ו-14 אלף נעדרים". מור הוסיף כי "התרחיש מתייחס לרעידת אדמה שתפגע באזורים נרחבים אומנם, אבל הוא מאפשר גם תרגול של הכוחות למצבים אחרים כמו מתקפת טילים על העורף הישראלי".

 

התרעה במסרונים? לא לבעלי אייפון

במסגרת התרגיל שולחת מחלקת התקשוב בפיקוד העורף מסרונים לטלפונים הניידים, על בסיס טכנולוגיה הסל-ברודקאסט, אלא שבעוד שבעלי טלפונים מדור 3 וכן בעלי סמארטפונים קיבלו את ההודעה ברובם, מאות אלפי בעלי אייפון נותרו ללא התרעה. הסיבה, לדברי גורמים בפיקוד העורף, היא שחברות הסלולר לא פתחו את האפשרות לתמיכה בטכנולוגיה במכשירי אייפון. בעלי מכשירים אחרים יכולים לקבל את המסרונים על ידי כניסה להגדרות המכשיר והתאמתן לקבלת הודעות.

 

פער נוסף בשידור המסרונים למכשירים ניידים נובע מכך שעדיין לא בכל האנטנות הסלולאריות הותקנו האמצעים המאפשרים את שידור המסרון למכשירים בסביבה. אמצעים אלו הותקנו על ידי חברות הסלולר רק בפריסה חלקית.

 

כמו ב-11:00, גם בשעה 19:00 יפרוץ פיקוד העורף לשידורי הטלוויזיה (בערוצים 1, 2,10, 9, ו-23), ובתחנות הרדיו גלי צה"ל וקול ישראל, ויזהיר את הציבור מפני רעידת האדמה. לפחות בפעם הראשונה, ברדיו בקושי נשמעה ההודעה.

  

ההנחייה העיקרית לאזרחים: צאו החוצה כמה שיותר מהר. אם יש לצדכם מרחב מוגן דירתי (ממ"ד), היכנסו אליו והשאירו את הדלת פתוחה. אם לא ניתן לצאת תוך שניות החוצה או אין בדירה או בקומה ממ"ד, יש לצאת לחדר המדרגות. אם הרעידה מתרחשת כאשר האזרחים בחוץ, עליהם לשהות במרחב הפתוח, הרחק ממבנים וכבלי חשמל. אם האזרח נמצא במכונית, עליו לעצור מיד, ולהישאר במכונית עד שהרעידה תיפסק. במצב שכזה, קוראים בפיקוד העורף, לא לעצור בקרבת גשרים, מחלפים, או תחת מדרון מחשש לקריסתם.

 

עשרות רשויות מקומיות יתרגלו בימים הקרובים את רעידת האדמה, כשמרכז התרגיל במבנה חינוך ישן בחולון. הוא ייהרס במיוחד לטובת תרגול כוחות ההצלה וגדודי פיקוד העורף, שיוזנקו לטפל בנפגעים הרבים. בנוסף, יתורגלו בימים הקרובים פגיעות קשות באתרים מרכזיים של חברת החשמל בתל-אביב ובאשקלון, דליפה חזקה של חומרים מסוכנים במפרץ חיפה, פתיחת תחנת איסוף חללים בנתניה, הרס במוסדות חינוך בירושלים, יקנעם, עכו ובאר שבע וכן הקמה של בית חולים שדה בחיפה כחלופה לבית החולים רמב"ם וכרמל שיינזקו.

 

Read this article in English

 

בהכנת הידיעה השתתפו יואב זיתון, גלעד מורג, שירי הדר ועומרי אפרים
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתרגלים בעיריית תל אביב
צילום: ירון ברנר
מתרגלים. פיקוד העורף
צילום: דובר צה"ל
מדמים רעידת אדמה (ארכיון)
צילום: דובר צה"ל
מומלצים