שתף קטע נבחר

זאבי פרש: "נגמר לי הדרייב, גאה בקריירה שלי"

הג'ודוקא הגדול בתולדות המדינה הודיע על סיום דרכו כספורטאי פעיל: "אחרי לונדון הבנתי שאין לי מטרה לשאוף אליה. איך אפשר להיות מאוכזב אחרי קריירה כזאת?". על הפרק הבא בחייו: "יש רצון להמשיך בג'ודו, אבל אני רוצה לכבוש גם יעדים אחרים בחיים". יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי: "אריק צריך להיות יו"ר הוועד האולימפי הבא"

תלה את חליפת הג'ודו. אריק זאבי (35), אחד הספורטאים הבולטים והמעוטרים של מדינת ישראל, הכריז היום (ב') על סיום הקריירה הספורטיבית העשירה שלו. מסיבת העיתונאים הועברה בשידור ישיר לגולשי ynet ספורט.

 

ים של תקצירים ב-ynet ספורט

 

"באתי מצויד בממחטות", אמר זאבי לקול צחוק הנוכחים במקום. "אם יש משהו שאפשר להתנחם בו בפרישה שלי, זו העובדה שאזיל דמעות מול המצלמות בפעם האחרונה".

 

"החודשיים האחרונים לא היו פשוטים עבורי. למרות שנכשלתי בעבר, כשניסיתי לחשוב למה ההפסד בלונדון כל כך כאב לי, הגעתי לשתי סיבות", נימק זאבי. "האחת - פתאום הבנתי שאין עוד מטרה לשאוף אליה. בעבר, בכל פעם שנכשלתי הצלחתי לצאת מזה, להתרומם ולהציב מטרות חדשות. במקרה הנוכחי, ידעתי שזו האולימפיאדה האחרונה שלי ושאין הלאה. היה לי קשה לקבל את זה".

 

עוד ב-ynet ספורט:

 

"הסיבה השניה הייתה הפער בין הדרך שבה הגעתי מוכן לאולימפיאדה - פיזית ונפשית - למה שקרה בפועל. הכל היה נראה כל כך מדהים ופתאום מצאתי את עצמי על הצד השני של הסקאלה. לרגע אחד אתה מרגיש על גג העולם ופתאום במקום הכי נמוך. הייתי מאוד מבולבל והייתי צריך להחליט מה הלאה".

 

זאבי הודה שהתמיכה שקיבל מהציבור רק הקשתה עליו: "הפוסט שכתבתי בפייסבוק זכה

ללמעלה מחצי מיליון צפיות, קיבלתי אלפי תגובות שעל חלקן אני עדיין משיב וראיתי את האהבה האדירה שקיבלתי, למרות שבפנים בכלל הרגשתי שאני צריך לבקש סליחה".

 

"הייתי צריך לקבל החלטה", המשיך זאבי. "לא הייתה סיבה שלא אמשיך - הרגשתי בכושר הכי טוב בעולם, לפחות מאז 2004, וידעתי שאני עדיין יכול להביא הישגים. במקביל היה כמובן את ההפסד בלונדון, שגרם לי לחשוב שאני לא יכול לסיים כך את הקריירה. נשאר רק לחכות ל'דרייב' הזה להמשיך. חיכיתי שהכאב יעבור ושאתמלא בחזרה באנרגיה תחרותית ובשלב מסוים אמרתי למאמן שלי שאני מוכן לחזור, אבל כמה ימים אח"כ זה דעך".

 

צילום: אורן אהרוני

 

לאחר כל ההקדמה, זאבי הגיע לעיקר: "אחרי קרוב ל-30 שנה שאני מתחרה כספורטאי פעיל, החלטתי שאני תולה את הבגד. זו לא הייתה החלטה כל כך קשה בשבילי. כשהבנתי שזה לא בוער בי, הבנתי שאין דרך להמשיך. אם אני לא שם לגמרי - אז אני לא שם".

 

"כשהבנתי שאני פורש התחלתי לקרוא כתבות עליי ולראות קרבות שלי מהעבר. הידיעה שאין דרך לתקן את מה שקרה כאבה לי מאוד, אך יחד עם זאת פתאום ראיתי את ההישגים שצברתי לאורך כל הקריירה והתמלאתי בגאווה. אני מסתכל על מעצמות ג'ודו ורואה את עצמי עומד עם 9 מדליות באליפויות אירופה ועולם וכמובן שעם מדליה אולימפית - איך אפשר להיות מאוכזב אחרי קריירה כזאת?".

 

מעתה אימרו קואוץ' זאבי. אריק ורעייתו (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מעתה אימרו קואוץ' זאבי. אריק ורעייתו(צילום: אורן אהרוני)

 

"אני גאה בזכות שהייתה לי לייצג את המדינה, להניף את דגל ישראל, לשמוע את ההמנון ולקבל תמיכה מהאזרחים", הוסיף זאבי, שרמז גם על תוכניותיו לעתיד: "מה יהיה לאחר מכן? תשובה חד משמעית אין לי. אני רוצה להמשיך בג'ודו ויש בי את הרצון לתרום. מצד שני, אני גם רוצה לכבוש יעדים אחרים בחיים. אני רוצה לנסות את כוחי גם במקומות אחרים. אולי דלתות ייפתחו בהתחלה בגלל מי שאני, אבל אני אצטרך לחצות בהן. אני מוכן לאתגר". 

 

"אריק זאבי צריך להיות יו"ר הוועד האולימפי"

יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי, הודיע כי הוא מעוניין לראות את זאבי בתור מאמן נבחרת הקדטים של ישראל. לאחר מכן הכריז: "אריק ראוי להיות יותר ממאמן הקדטים, הוא צריך להיות יו"ר הוועד האולימפי בישראל. נוצר ואקום בוועד האולימפי ואם צביקה ורשביאק יחליט לא להתמודד אחרי 16 שנים שבהן שירת אותנו בנאמנות, אנחנו רוצים את אריק".

 

בחור רגיש. זאבי מתפרק במהלך מסיבת העיתונאים (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בחור רגיש. זאבי מתפרק במהלך מסיבת העיתונאים(צילום: אורן אהרוני)

 

"ראשי האיגודים בישראל צריכים להיות ספורטאים ולא עסקנים. אריק, עם האישיות והנשמה שלך,

הניסיון וההבנה שלך את הספורטאים והמאמנים - זה בדיוק מה שאנחנו צריכים. הגיע הזמן שיעמוד בראש הוועד מי שהיה מדליסט אולימפי ואני חושב שאנחנו וכל האיגודים צריכים לתמוך במועמדות שלו. מדובר באדם שהוא לא רק מופת בהישגים ובהתנהגות שלו, אלא גם בעל ידע ויכולת להצליח בתפקיד הזה", המשיך פונטי.

 

כשנשאל זאבי האם יהיה מעוניין לכהן כיו"ר הוועד האולימפי, השיב: "זה מסוג התפקידים שאי אפשר להגיד להם לא ואני מאמין שיש לי המון מה לתרום. אין סיכוי שספורטאי אולימפי שהספורט הישראלי בוער בעורקיו יגיד לא לתפקיד הזה".

 

גילי לוסטיג, יו"ר היחידה לספורט הישגי, גם כן לא חסך בשבחים: "מבחינה אולימפית, אריק היה שווה יותר מההישגים שלו, בטח בלונדון. הקריירה לא נמדדת על אותן 43 שניות, אלא על דרך ותהליך ואני חושב שזו הייחודיות של אריק. הוא מהווה אישיות אחרת בנועם שלו, ברהיטות, בדבקות במטרה, בהתגברות על מכשולים. הוא דוגמא ומופת לספורטאים אחרים".

 

לבנת: "תודה לך אריק, התרגשנו יחד איתך עד דמעות"

שרת התרבות והספורט לימור לבנת פרסמה הודעה בעקבות פרישתו של זאבי ובה נאמר. "תודה לך אריק. על קריירה ארוכה, מפוארת, מרתקת ובעיקר מרגשת. התרגשנו יחד איתך עד דמעות ברגעי השיא וההצלחה וגם ברגעי האכזבה. תודה לך אריק על הלב הענק, ההקרבה, הפייטריות, המנהיגות, ההישגים והכבוד הרב שהבאת לנו בעולם.

אתה ספורטאי ענק, מהגדולים שהיו לנו, דמות מופת למקצוענות ומודל הערצה". 
 

זאבי. צוחק  (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
זאבי. צוחק (צילום: אורן אהרוני)

 

זאבי. ודומע... (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
זאבי. ודומע...(צילום: אורן אהרוני)

 

אריק זאבי - סיפורו של אלוף

מהמקלט השכונתי בפרדס כץ ועד פסגת הקריירה במשחקים האולימפיים באתונה, אריק זאבי עבר כברת דרך ארוכה מאוד. הכל התחיל כשהלך

אריק זאבי - ההישגים הגדולים
שם אריק זאבי
נולד 16 בינואר 1977
אולימפיאדות בהן השתתף סידני 2000 - מקום חמישי, אתונה 2004 - מדליית ארד, בייג'ינג 2008 - הודח בסיבוב השני. לונדון 2012 - הודח בסיבוב הראשון
הישגים גדולים אולימפיאדה - מדליית ארד באתונה 2004, אליפות העולם - מדליית כסף במינכן 2001 (משקל פתוח), אליפות אירופה - 4 מדליות זהב (2001, 2003, 2004, 2012), מדליית כסף (2005), 4 מדליות ארד (1997, 2007, 2008, 2010)

 בעקבות אחיו למועדון הג'ודו הפועל בני-ברק. כבר בגיל 14 זכה באליפות ישראל לבוגרים, ובגיל 19 התהדר במדליה יוקרתית ראשונה בתחרות בינלאומית - זהב באליפות אירופה לנוער.

 

ב-1999 כמעט נגע זאבי במדליה בתחרות יוקרתית בבוגרים, אך סיים חמישי באליפות העולם. עם זאת, כבר באותה שנה עלה על הפודיום באליפות אירופה, כשזכה במדליית הארד בברטיסלאבה.

 

כעבור שנה הגיע זאבי לאולימפיאדת סידני 2000 ככישרון מבטיח, אבל עדיין לא נחשב פוטנציאל למדליה. ובכל זאת, הוא הגיע רחוק מאוד: ביום מרשים במיוחד פילס זאבי את דרכו לרבע הגמר, הפסיד ליפני אינואה שזכה בזהב, וממש נגע

במדליה - אך לבסוף הפסיד בקרב על הארד.

 

שאול גולן

 

כעבור ארבע שנים באתונה הסיטואציה הייתה דומה, אבל איזה הבדל בתוצאה. זאבי הגיע הפעם כתקווה ישראלית גדולה למדליה, ולא איכזב. שוב הוא הפסיד ברבע הגמר, אך הפעם לא נכנע עד שניצח בקרב

על מדליית הארד ועלה על הפודיום, לעיני אלפי ישראלים משולהבים באולם באתונה.

 

הניסיון האולימפי השלישי שלו היה בבייג'ינג 2008. זאבי ניצח בקרב הראשון, אך בסיבוב הבא הפסיד ליריבו המר הנק חרול ההולנדי, ובהמשך הודח מבית הניחומים. לאחר שהיה נראה כי הוא גמר את הסוס, זאבי חזר בענק ובאליפות אירופה שהתקיימה השנה בסוף חודש אפריל (2012) הוא זכה במדליית הזהב, מה שהעלה מחדש את רף הציפיות שלו ושלנו לקראת הניסיון האחרון לזכות במדליה אולימפית שנייה.

 

אולם כל זה התנפץ תוך 43 שניות בלבד. הופעת הפרידה של אריק זאבי מהמשחקים האולימפיים הסתיימה באכזבה אדירה. הג'ודוקא הישראלי נכנע כבר בקרב הראשון שלו על המזרן בלונדון לגרמני דימיטרי פיטרס והודח מהמשך התחרויות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
אריק זאבי
צילום: אורן אהרוני
מומלצים