שתף קטע נבחר

הסקר הגדול: חדרי הנקה בקניונים - איזה הכי שווה?

למרבה השמחה חדרי הנקה הפכו לסטנדרט במרבית הקניונים בארץ, אך ההבדלים ביניהם גדולים מאוד. עינת שגיא-אלפסה, שמניקה בפעם השנייה תאומים, יצאה לבדוק איזה חדר הנקה הכי מפנק - ולאיזה עדיף לא להיכנס

כולם מסכימים שהנקה היא ההזנה הטובה ביותר עבור התינוק. אך למרות זאת, הדיון סביב שאלת ההנקה בפומבי מצית בכל פעם מחדש להבות. כמניקה סדרתית אני מאמינה כי לנשים מניקות הזכות לצאת מהבית ולתינוקות שלהן הזכות לאכול - גם בחוץ. חדרי הנקה בקניונים הם פתרון אידיאלי. מלבד האפשרות להניק באופן אינטימי, בלי גירויים מיותרים לתינוק ולעוברי אורח, חדרי ההנקה מספקים אופציה נוחה להחלפת חיתול ולטיפול בתינוק, שלא בתוך חדר שירותים הומה או בחוץ, מול עוברים ושבים.

 

לפני שש שנים, כשהנקתי בפעם הראשונה, חדרי ההנקה עדיין היו מחזה נדיר. היום, לשמחתי, מלבד קניון אחד, בכל הקניונים בהם ביקרתי במסגרת הבדיקה היו חדרי הנקה – גם בקניונים ותיקים וגם בחדשים. פריחתם של חדרי ההנקה הפכה את הבילוי בקניוים, בעיקר בימים גשומים, לנעימה ומתאימה הרבה יותר לאמהות לתינוקות - בטח לאמהות מניקות - ועל כך יש לברך.

 

מה עוד בדקנו?

מתנות ליולדת: איזה הכי שווה לתת - ולקבל

תיקי ההחתלה הטובים ביותר להורים טריים

משחקי הילדים שמבטיחים שקט במושב האחורי 

איזה ישבנון הכי טוב לגמילה מחיתולים?

 

חשוב לציין כי אין יום חובה להקים חדר הנקה בקניונים (או במוסדות ציבוריים בכלל) ולכן גם אין תקן לבנייה, מה שאומר שלא כל חדרי ההנקה הם ברמה זהה. ישנם חדרי הנקה מפנקים ויפייפיים, שכל אם ותינוק ישמחו לבלות בהם, וישנם אחרים שחושבים פעמיים לפני שנכנסים אליהם.

 

אז מה צריך חדר הנקה להכיל? כורסא נוחה, פינת החתלה, כיור עם מים זורמים, סבון ופח אשפה. על החדר להיות נקי, מאוורר ומרווח דיו לפחות לשתי עגלות, ובטח לעגלת תאומים (איתה הגעתי למקום). כל השאר הם פסיליטיס מפנקים לאם ולתינוק. בחנתי קניונים באזור המרכז והשרון, אך שמחתי לגלות שגם בפריפריה יש התעוררות חיובית בתחום.

 

קניון שרונים, הוד השרון

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: קניון שרונים ממתג את עצמו כמתחם בילוי לכל המשפחה. ככזה, ניכר שמישהו חשב שם היטב גם על האמהות הטריות. חדר ההנקה הוא חדר רחב ידיים ויכולות להיכנס אליו מספר עגלות בו זמנית. כשביקרתי במקום היו בפנים שתי עגלות תאומים ושתי עגלות יחיד.

 

בחדר שתי כורסאות רחבות עם משענות יד וכריות. בפינה כיור עם מים זורמים וסבון, בר מים לשתייה ומיקרוגל לחימום אוכל לתינוקות שאינם יונקים. בנוסף יש שתי נישות משיש ועליו דרגש החתלה, כיור עם מים זורמים וסבון, מראה, פח ומתקן אוטומטי לייבוש ידיים. בכל נישה כורסה נוספת להנקה אינטימית יותר.

 

עיצוב וניקיון: החדר מעוצב בגוונים נקיים של אפור, שחור ולבן. אין בעיצוב אלמנטים ילדותיים, והחדר אסתטי ונעים לעין. אהבתי את העציץ הגדול עם הצמח הפורח (לא פלסטיק!) שניצב בתוך חדר ההנקה.

 

מיקום: חדר ההנקה נמצא בקומה השנייה. הכניסה ממתחם המזון המהיר והמשחקייה. השילוט ברור.

 

טעון שיפור: אין תלונות.

 

בשורה התחתונה: כך חדר הנקה צריך להיות!

 

קניון שבעת הכוכבים, הרצליה

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: קניון שבעת הכוכבים היה מהראשונים בארץ שנבנו מראש עם חדר הנקה ראוי. גם היום חדר ההנקה של שבעת הכוכבים ניצב במקום גבוה ברשימה.

 

החדר מרווח מאוד ונכנסות אליו מספר עגלות בו זמנית. הוא מחולק לשני חלקים, בכל חלק פינת הנקה, שתי כורסאות רחובות ללא משענת יד ושולחן קטן להניח עליו בקבוק שתייה. בנישה פנימית יש פינת החתלה מרופדת עם כיור ומים זורמים, סבון ופח. בחדר ניצב גם מיקרוגל לחימום אוכל לתינוקות שאינם יונקים.

 

עיצוב וניקיון: החדר מעוצב בצורה נעימה ופרקטית בגווני כתום ושחור. זכוכית אטומה משמשת להפרדה בתוך החדר. לוגו חמוד עם ציור של תינוק מלווה את השילוט אל חדר ההנקה ונמצא באופן בולט גם בתוך החדר עצמו. החדר היה נקי בכל פעם שהגעתי, אך לעתים היה מחניק וחם מדי.

 

מיקום: החדר נמצא בסמוך לשירותים בקומה העליונה. ניתן להגיע מכיוון המזון המהיר והג'ימבורי. שילוט נוח.

 

טעון שיפור: נא לדאוג לאוורור ראוי.

 

בשורה התחתונה: נשאר בראש הטבלה למרות הוותק. שאפו!

 

קניון רמת אביב

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: חדר ההנקה החדש בקניון רמת אביב נמצא בסמוך לרעיון חדשני מוצלח: שירותים המיועדים לילדים. החדר אינו גדול במיוחד ויכולות להיכנס לתוכו כשתי עגלות בו זמנית. דלת החדר היא אוטומטית. בתוך החדר שתי כורסאות עור מסתובבות ונוחות מאוד, דרגש הנקה ופח, פינת שיש ובה כיור עם מים זורמים, סבון ומתקן אוטומטי לייבוש ידיים ומראה גדולה. על הקיר מול הכורסאות יש טלוויזיה עם ערוצים שונים.

 

עיצוב וניקיון: חדר מפואר וניכר שהשקיעו הרבה מחשבה בעיצוב. הקירות בצבע קרם והריהוט לבן ונקי.

 

מיקום: לא היה קל למצוא את חדר ההנקה והייתי צריכה לשאול אמהות כדי להגיע אליו. אחסוך לכן את החיפושים: החדר נמצא בקומה השנייה ליד "שילב" וליד שירותי הילדים.

 

טעון שיפור: הרעיון של דלת אוטומטית לא מוצלח. הדלת נפתחה בכל פעם שהזזתי את העגלה או כשמישהו עבר בדרך לשירותים. בנוסף, כדאי לדאוג לשילוט הולם בכל רחבי הקניון.

 

בשורה התחתונה: תחושה של בית מלון משודרג. בכל זאת, רמת אביב...

 

קניון רננים, רעננה

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: חדר ההחתלה בקניון רננים הוא נוח ונעים, וגם האחים הגדולים של היונקים אוהבים להיות בו בזכות העיצוב המזמין. בחדר שתי כורסאות עם משענת יד וביניהן שולחן עגול קטן עליו נוח להניח בקבוק שתייה. בנוסף, יש דרגש החתלה, שיש ובו חור לפח וכן כיור עם מים זורמים, סבון ומראה.

 

עיצוב וניקיון: קירות החדר מחופות קרמיקה בצבע אוף וויט ועליה מדבקות קיר עליזות של פו הדב. השולחן הצבעוני והכורסאות הכתומות מוסיפות חיים ושובבות לחדר.

 

מיקום: יש שני חדרי הנקה, אחד בכל קומה.

 

טעון שיפור: כשיש שתי עגלות בחדר זה מאוד צפוף. כדי שאוכל לצאת עם העגלה היה עליי להוציא קודם את העגלה של האמא שבאה אחריי, בעודה מניקה.

 

בשורה התחתונה: לא מפואר, אבל בהחלט נוח.

 

קניון גבעתיים

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: בקניון גבעתיים, שמותג מראש כקניון נשי, חדר ההנקה מרווח ונעים. שלוש עגלות נכנסו פנימה בנוחות. בחדר שתי כורסאות נוחות עם משענת יד, כיסא נוסף ומראת גוף. בחלק הפנימי שני דרגשי החתלה כולל כיור עם מים זורמים, סבון ופח. בנוסף, יש בתוך חדר ההחתלה שני תאי שירותים המיועדים למניקות.

 

עיצוב וניקיון: בחדר ציור קיר של פו הדב. גם על הקירות וגם על הכורסאות רואים את סימני הזמן בקילופים לא אסתטיים.

 

מיקום: בקומה העליונה, ליד המזון המהיר והקולנוע.

 

טעון שיפור: ניתן לחדש את הציור ואת הכורסאות.

 

בשורה התחתונה: אהבתי את השירותים בתוך חדר ההחתלה, כי גם לאמהות יש פיפי לפעמים.

 

קניון בת ים

 (צילום: אייל קרן ) (צילום: אייל קרן )
(צילום: אייל קרן )
 

 

תיאור: בקניון בת ים שוטטתי במשך דקות ארוכות בחיפוש אחר חדר ההנקה. אם לא הייתי יודעת בוודאות שיש במקום אפילו שניים - הייתי מתייאשת. אחרי ששאלתי כמה אמהות, אחת מהן כיוונה אותי לחדר הנמצא בכניסה הסמוכה לחניון, ליד השומר.

 

בחדר ארבע כורסאות הנקה כולל הדום. בין כל כורסה יש מחיצת זכוכית לשמירה על פרטיות. בקיר ממול יש טלוויזיה, שהייתה כבויה כשהגעתי, מיקרוגל לחימום אוכל, מתקן למים חמים וקרים (ללא כוסות), דלפק שיש ארוך ובו כיור עם ברז מים ומשטח החתלה. בחדר יש גם פח גדול וראי גדול.

 

עיצוב וניקיון: החדר מעוצב בגוונים בהירים עם כתמי צבע נעימים, כמו כורסאות ההנקה בגווני בורדו ותכלת, דלת בצבע תכלת ומתקן מים אדום. על הקירות תלויות תמונות של תינוקות. עם כל ההקפדה על עיצוב, מאוד עיצבנו הפרטים הקטנים: הברז שלא היה מותקן כראוי והעובדה שאין בחדר מתקן לסבון ומתקן לייבוש ידיים.

 

מיקום: כאמור, אין שילוט בתוך הקניון לכיוון חדר ההנקה. בסופו של דבר מצאתי את החדר בקומה הראשונה ביציאה מהקניון בסמוך לשירותים, קרוב למקום ישיבתו של השומר.

 

טעון שיפור: חייבים שילוט והכוונה ברורים, וכמובן לסדר את הברז, ולדאוג שיהיה בחדר גם סבון ומתקן לייבוש ידיים.

 

בשורה התחתונה: רואים שהושקעה מחשבה, אבל למה לא להקפיד עד הסוף?

 

 

קניון ארנה, הרצליה

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: חדר ההנקה מרווח וגדול ובו שלוש כורסאות מסתובבות ולצידן נישה קטנה, שעל פי הכתוב עליה מיועדת לחניית עגלות. בכל הפעמים שהייתי שם לא ראיתי שמישהי השתמשה בחנייה לעגלתה, ולמרות זאת נכנסו שלוש עגלות בנוחות. בנישה אחרת, משטח שיש רחב ונוח עליו ניתן להחליף חיתול לשני תינוקות בו זמנית. בנוסף יש מיקרוגל לחימום אוכל.

 

עיצוב וניקיון: אין ספק שהעיצוב של חדר ההנקה בקניון ארנה הוא המקורי ביותר. על הקירות ישנן מדבקות קיר צבעוניות ועליזות. בפינת ההחתלה מדפים ועליהם צעצועים שונים. למרות ההשקעה, בכל פעם שהייתי שם היה ריח לא נעים.

 

מיקום: בקומה התחתונה ליד חנות "גאפ" ו"הסלון".

 

טעון שיפור: רצוי לפנות לעיתים יותר תכופות את הפח עם החיתולים. הדלת תמיד פתוחה ויש תחושה חשופה, שאינה מתאימה לחדר הנקה.

 

בשורה התחתונה: נחמד.

 

קניון איילון, רמת גן

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: חדר ההנקה קטן וכאשר כבר הייתה עגלה בפנים, לא הצלחתי להכניס את עגלת התאומים שלי. בחדר שתי כורסאות נוחות ושולחן מלבני. על השיש משטח הנקה רך של האגיס, פח קטנטן, כיור עם מים זורמים, כלי לסבון (שהיה ריק כשביקרי במקום), מתקן לייבוש ידיים ומראה.

 

עיצוב ונקיון: האגיס נתנו חסות לחדר ההנקה, שמעוצב בלבן וירוק המזוהה עם המותג. על הקיר טפט שמתקלף בכמה מקומות. החדר לא נראה נקי ואינו מאוורר מספיק, עד כדי כך שהאמא שהניקה כשהגעתי ביקשה שאשאיר את דלת החדר פתוחה.

 

מיקום: ליד מקדונלד'ס.

 

טעון שיפור: נקיון, נקיון, נקיון.

 

בשורה התחתונה: קצת השקעה בנקיון וטיפוח והציון היה משתפר פלאים.

 

קניון G, כפר סבא

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: קניון G הוא קניון חדש יחסית וככזה ציפיתי שישקיע קצת יותר באמהות המבלות בו עם ילדיהן. בחדר ההנקה יש כורסא עגולה ולא מאוד נוחה ושידת החתלה לבנה, עליה משטח רך ולצידה פח. נראה כי החדר מיועד יותר עבור החתלה מאשר עבור הנקה, והדלת בו לרוב פתוחה.

 

עיצוב וניקיון: פמפרס נתנו חסות לחדר ובכל מקום יש פוסטרים ופרסומת למוצרי החברה. החדר לא גדול עם ריהוט לבן ורצפת פרקט לבנה. במספר פעמים בהן ביקרתי בחדר הפח עלה על גדותיו.

 

מיקום: בקומה השנייה ליד המזון המהיר והג'ימבורי. יש חדר הנקה נוסף בשירותים ליד המעלית, אך הוא צפוף מאוד ומחניק. היתרון בו הוא שיש חדר שירותים עבור האם בתוך חדר ההנקה.

 

טעון שיפור: כיור עם מים זורמים חסר מאוד. הכורסה לא נוחה להנקה, החדר לא גדול ואינו מיועד ליותר מעגלה אחת.

 

בשורה התחתונה: מאכזב.

 

 

קניון ערים, כפר סבא

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: במסגרת שיפוצים שנערכו לאחרונה בקניון ערים סוף-סוף נפתח גם חדר הנקה. החדר קטן יחסית ולא נכנסת לשם יותר מעגלה אחת. הדלת צרה ועגלת תאומים עוברת שם בקושי רב (ישנן עגלות שלא ייכנסו).

 

בתוך החדר שני כסאות רחבים ולא נוחים במיוחד עם משענת יד. בנוסף ישנו שיש ללא משטח החתלה או הגבהה ובמרכזו חור לפח, כיור עם מים זורמים, מראה ומתקן ניירות לניגוב ידיים. בחדר מזגן שקירר את החדר יותר מדי. כשהערתי על כך למנקה היא אמרה שכך צריך להיות.

 

עיצוב וניקיון: רואים שהחדר לא יועד מראש להיות חדר הנקה. בכניסה אליו מסדרון צר ולא נוח למעבר עגלות. הקיר המרכזי מעוטר בטפט עם פסים צבעוניים. החדר מעוצב בקווים נקיים, אך נראה שלא חשבו פה על הכל עד הסוף. ישנו מדף קטן מעל השיש שלא ברור ייעודו.

 

מיקום: חדר ההנקה נמצא באגף הצפוני בקומה התחתונה ליד ארומה.

 

טעון שיפור: כורסאות נוחות יותר, מתקן החתלה על השיש, להזיז את החור של הפח שלא יהיה במרכז השיש, להפוך את הדלת כך שהיא תיפתח החוצה ולא פנימה, כדי להגדיל את רוחב הכניסה.

 

בשורה התחתונה: לא מספיק.

 

קניון עיר ימים, נתניה

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: קניון עיר ימים החדש והמיוחצ"ן עורר בי הרבה ציפיות. ייתכן כי חדר ההנקה עדיין לא היה גמור כשהגעתי, כיוון שמצאתי בחדר הגדול והמרווח רק דרגש החתלה, שתי כורסאות אדומות לא נוחות במיוחד ופח הדומה למאפרה.

 

עיצוב וניקיון: בחדר אין שום אלמנט עיצובי. במרכז החדר היה מטאטא, שעורר בי חשד כי המנקה משתמשת בחדר כמקום מנוחה או אחסון.

 

מיקום: החדר נמצא בקומה התחתונה בין המזון המהיר לג'ימבורי.

 

טעון שיפור: הכל: כורסאות נוחות, כיור עם מים זורמים, מראה, פח מתאים, קישוט על הקיר.

 

בשורה התחתונה: ציפינו ליותר

 

 

קניון עזריאלי, תל אביב

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: בתוך שירותי הנכים ישנה פינה סגורה בזכוכית אטומה - וזוהי פינת ההנקה. מדובר בפינה קטנה ובה כורסה אחת, דרגש החתלה ופח.

 

עיצוב וניקיון: המקום נראה כמו כוך. אין פה שום מחשבה על נוחות או על צרכי האם והתינוק.

 

מיקום: בקומה השנייה, ליד יטבתה בעיר.

 

טעון שיפור: זה לא חדר הנקה, זו פינה מעליבה.

 

בשורה התחתונה: איכס!

 

  

קניון הזהב, ראשון לציון

 (צילום: עינת שגיא אלפסה) (צילום: עינת שגיא אלפסה)
(צילום: עינת שגיא אלפסה)

 

תיאור: הקניון הוותיק בראשון לציון הוא אחד הגדולים בארץ, במיוחד לאחר שנבנה לו אגף חדש. באגף החדש יש מתחם של חנויות המיועדות למוצרי תינוקות ומתחם משחקים מיוחד, אבל בכל הקניון הענק והצפוף אין אף לא חדר הנקה אחד קטן. מאכזב מאוד.

 

מיקום: בכמה מחדרי השרותים יש דרגשי החתלה. לא בכולם.

 

טעון שיפור: הכל.

 

בשורה התחתונה: תתביישו לכם!

 

איך חדרי ההנקה בקניון שליד ביתכם? טקבקו לנו

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sutterstock
כל חדר הנקה צריך כורסה נוחה
צילום: sutterstock
מומלצים