שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  תרומת דם הצילה חתול ביצות שנדרס
  חתול ביצות צעיר שנדרס בטבע וסבל משברים רבים בגופו, הובא לניתוח חירום בביה"ח הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בבית דגן. בעקבות מצבו הקשה, בספארי בר"ג שאבו מנת דם מ"טל", חתול ביצות בגן החיות ובזכותה שרד קרוב משפחתו את הניתוח. בקרוב צפוי החתול הפצוע לשוב לטבע

  לא בכל יום מגיע חתול ביצות לטיפול חירום בבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים. לאחרונה הובא לטיפול פרט צעיר שנדרס כשחצה את הכביש בצפון הארץ ונמצא על ידי פקח רשות הטבע והגנים, כשהוא סובל משברים ברגליו האחוריות ובאגן.

   

  צפו: איך מנשימים גור טפיר?

  רגע בטבע: דלק על עץ ויעלים בדרום

  מדליה מלכותית לפעיל למען חיות בר מישראל

   

  בבית החולים לחיות בר להעניק לו טיפול ראשוני. צילומי הרנטגן לא בישרו טובות. צוות הרופאים בבית החולים בראשותו של ד"ר יגאל הורוביץ, החליטו להעביר את החתול לניתוח מורכב בבית החולים הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בבית דגן.

   

  תרם דם. טל, חתול ביצות בן שלוש שנים בספארי ר"ג (צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג) (צילום: טיבור יגר, ספארי ר
  תרם דם. טל, חתול ביצות בן שלוש שנים בספארי ר"ג(צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג)

   

  תורם דם בביה"ח לחיות בר בספארי בר"ג (צילום: ביה"ח לחיות בר) (צילום: ביה
  תורם דם בביה"ח לחיות בר בספארי בר"ג(צילום: ביה"ח לחיות בר)

   

  חשש להישרדותו במהלך הניתוח

  "הפציעות היו אופייניות לתאונת דרכים והוא הגיע אלינו מטושטש. בצילומי הרנטגן ניתן היה לראות בבירור שהוא סבל מפריקה של מפרק הירך, שברים באגן ובשוקיים", מספר ל-ynet ד"ר ג'וש מילגרם, מומחה בינלאומי לכירורגיה בחיות מחמד בבית החולים הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בבית דגן. 

   

  לדבריו, מצבו של החתול והעובדה כי היה בגופו אחוז נמוך של תאי דם אדומים, היווה חשש ליכולתו לשרוד את הניתוח בשלום. "בניתוח החיה מאבדת דם ויש קו אדום שאותו לא מומלץ לחצות. למזלנו, היתה אפשרות להשיג תרומת דם מחתול ביצות שעשתה את כל ההבדל".

   

  תרומת דם מחתול ביצות בספארי

  בזמן שצוות המנתחים בבית דגן הרדים את החתול הפצוע והחל להתקדם בתיקון השברים, במקביל הוציאו את "טל", חתול ביצות בן שלוש שנים שחי בתצוגה יחד עם אחיו "אביעד" בספארי בר"ג. השניים שהגיעו לפני מספר חודשים מגן החיות הזואולוגי בתל-אביב נחשבים לדיירים חדשים בגן החיות.

   

  נותח במשך ארבע שעות (צילום: בית החולים הווטרינרי של האוני' העברית בבית דגן) (צילום: בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי ) (צילום: בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי )
  נותח במשך ארבע שעות (צילום: בית החולים הווטרינרי של האוני' העברית בבית דגן)
   

   

  צוות בית החולים לחיות בר, שאב מנת דם מהחתול בחדר הטיפולים בבית החולים והיא הובאה במהירות לחדר הניתוח בבית-דגן.

   

  "הניתוח ארך ארבע שעות עד לתפר האחרון ומסמרנו את השברים עם פינים. כשמנת הדם הגיעה אלינו, בדקנו שהיא מתאימה ושהגוף לא יידחה אותה", מוסיף ד"ר מילגרם. "בלעדיה החתול לא היה שורד את הניתוח".

   

  לאחר הניתוח המורכב, חתול הביצות בילה את הלילה כשהוא זוכה למשככי כאבים. למחרת כבר התאושש ואף עמד על רגליו. הוא הושב בחזרה לשיקום בבית

  החולים לחיות בר, בתקווה כי יוכל לשוב לטבע בתקופה הקרובה. אל בית החולים לחיות בר מגיעות מדי שנה אלפי חיות בר פצועות, ביניהן יונקים גדולים, עופות דורסים, ציפורי שיר וזוחלים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
  טל, חתול הביצות שתרם דם
  צילום: טיבור יגר, ספארי ר"ג
  צילום: בית החולים הוטרינרי של האוניברסיטה העברית בבית דגן
  ניתוח ממושך.
  צילום: בית החולים הוטרינרי של האוניברסיטה העברית בבית דגן
  מומלצים