שתף קטע נבחר

נחנך מרכז חלל בטייבה: לא נקרא ע"ש אילן רמון

ח"כ אחמד טיבי טען שהאסטרונאוט הישראלי הראשון "השתתף בהפצצות על אוכלוסייה אזרחית בלבנון" ולכן התנגד שמרכז המדע שנחנך בטייבה ייקרא על שמו. בסופו של דבר שמו של רמון הוצנע. טיבי היום: "יש להתחשב בחברה הערבית-פלסטינית"

מרכז החלל בטייבה לא ייקרא על שמו של האסטרונאוט הישראלי הראשון:  מרכז המדע שנפתח היום (ג') בעיר טייבה לא נקרא על שמו של האסטרונאוט אילן רמון ז"ל. ביוני האחרון נחשף ב-ynet כי ח"כ אחמד טיבי (רע"ם-תע"ל) פנה לשר המדע דניאל הרשקוביץ בבקשה שלא לקרוא למרכז החדש על שמו של רמון בטענה שרמון "השתתף בהפצצות על אוכלוסייה אזרחית במלחמת לבנון הראשונה". בסופו של דבר הוחלט להצניע את שמו של רמון ונקבע כי המרכז ייקרא "'מרכז חלל טייבה' להנצחת זכר האסטרונאוט אילן רמון".

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet

 

בטקס החנוכה שהתקיים היום הכחיש השר הרשקוביץ כי חל שינוי בשם המרכז ואמר כי "חשוב לציין שאילן רמון היה האסטרונאוט היחידי בישראל, והמרכז הוקם להנצחת אילן רמון. לפי דעתי מרכז כזה יכול להגביר את שיתוף הפעולה והאחווה בין העמים ויתרום לקידום נושא השלום במדינת ישראל. פתחנו בטייבה מרכז שיכול להרים את נושא החלל לכל הצעירים ולמבוגרים שיכולים גם ליהנות ממנו".

 

"מרכז חלל טייבה". הנצחת רמון הוצנעה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
"מרכז חלל טייבה". הנצחת רמון הוצנעה(צילום: חסן שעלאן)

 

בפנייה שהעביר טיבי לפני ארבעה חודשים לשר הרשקוביץ נכתב: "נדהמתי לדעת שמרכז החלל בטייבה ייקרא על שמו של הטייס אילן רמון. למרות הטרגדיה הקשה שעברה על משפחת רמון ופעילותו בתחום החלל, הרי מדובר בטייס קרבי שהשתתף בהפצצות על אוכלוסייה אזרחית במלחמת לבנון ובתקיפות במדינות ערביות נוספות. חנוכת מרכז על שמו ביישוב ערבי היא מהלך סר טעם שאין לו הצדקה". טיבי הציע אז לקרוא למקום "מרכז החלל טייבה" – השם שבסופו של דבר התקבל.

 

"נשמח שאחינו היהודים ישתתפו בפרויקט". טייבה, היום (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
"נשמח שאחינו היהודים ישתתפו בפרויקט". טייבה, היום(צילום: חסן שעלאן)

 

השר הרשקוביץ מצדו תקף אז את טיבי ואמר כי "ח"כ טיבי חצה קו אדום בפנייתו המקוממת. הוא גורם נזק אדיר לציבור שהוא מייצג בפרט, ולחברה הישראלית בכלל. כל מרכזי החלל קרואים על שמו של אילן רמון, ואם בטייבה לא ירצו מרכז חלל על שם אילן רמון - לא יהיה להם מרכז חלל בכלל. אי אפשר ליהנות מכספי המדינה ולבזות את אחד מגיבוריה, האסטרונאוט הישראלי הראשון, דמות מופת שנלחם במסירות נפש בטרור האיסלאמי, בישראל ומחוצה לה".

 

ח"כ טיבי, שלא נכח בחנוכת המרכז החדש, אמר היום

 כי "מרכז המדע בטייבה נפתח על שם 'מרכז החלל טייבה'. בגלל התרומה של 'קרן אילן רמון' בסכום של 50 אלף שקל, ייאמר גם שהמרכז מנציח את האסטרונאוט אילן רמון. בזמנו, גייסתי תרומה בסך 350 אלף שקל ממשרד המדע עבור המרכז לאחר שהנהלת המרכז פנתה אליי. אני מכבד את הגברת רמון, רוחש לה אמפתיה והיא תתקבל ברצון בטייבה, אבל יש להתחשב גם בעמדות תושבי טייבה והחברה הערבית-פלסטינית בישראל".

 

ראש הוועדה הקרואה של עיריית טייבה, פאיק עודה, אמר בעקבות פתיחת המרכז: "אני חושב שזה פרויקט ענק לתושבי טייבה והוא משרת את תושבי המשולש. נשמח שגם האחים שלנו היהודים שמתגוררים בכוכב יאיר ישתתפו איתנו בפרויקט. היו לנו קשיים בהתחלה, אבל התגברנו עליהם".

 

ממשרד המדע והטכנולוגיה נמסר בתגובה כי "המשרד הוציא לפני כשנה קול קורא לרשויות הערביות להגשת הצעות להקמת מרכז חלל להנצחת האסטרונאוט הישראלי הראשון אילן רמון ולרווחת התושבים. מבין חמש הרשויות הערביות שניגשו, זכתה טייבה בזכות להקים את המרכז והמשרד הקצה לכך 200 אלף שקל מקרן רמון הממשלתית. למרות פנייתו של ח"כ טיבי להסיר את שמו של רמון לחלוטין, הבהיר שר המדע והטכנולוגיה כי שמו חייב להיות מונצח במרכז כתנאי להקמתו ולקבלת התקציב. בסופו של דבר הוקם המרכז על פי התכנון המקורי וללא שינוי בשם".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר הרשקוביץ חונך את המרכז החדש, היום
צילום: חסן שעלאן
"אני מכבד את הגברת רמון". ח"כ טיבי
צילום: אביהו שפירא
מומלצים