שתף קטע נבחר

2 פצועים קשה במתקפת רקטות ופצמ"רים בדרום

עוד הסלמה בדרום: שני עובדים זרים נפצעו קשה ועובד זר נוסף נפצע קל מפגיעת רקטות שנורו מהרצועה לעבר לולים באזור אשכול. מספר בתים ספגו פגיעה ישירה. משעות הלילה נורו לעבר יישובי עוטף עזה עשרות רקטות ופצצות מרגמה. חיל האוויר תקף מספר פעמים ופגע בחוליה ששיגרה רקטה בדרום הרצועה

מתקפה של עשרות רקטות ופצצות מרגמה. שלושה פועלים זרים נפצעו הבוקר (יום ד') ליד לולים באחד היישובים במועצה האזורית אשכול במתקפת הרקטות ופצצות המרגמה. שניים מהפועלים הזרים נפצעו קשה ואחד באורח קל. שלושת הפצועים פונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע. בנוסף, אשה שמתגוררת במועצה האזורית חוף אשקלון נפצעה קל לאחר שרצה למרחב המוגן. היא פונתה על ידי מד"א לבית החולים ברזילי באשקלון.

 

סגן מנהל המרכז הרפואי סורוקה, פרופ' יוחנן פייזר, סיפר שהפצועים הגיעו במסוק והרופאים נאבקים על חייהם: "אחד מהם עם פגיעת ראש קשה והשני עם פגיעה בגפיים. שניהם עברו הערכה ראשונית של מצבם בחדר המיון ואחר כך הוכנסו לחדר הניתוח בניסיון להציל את חייהם".

 

תחת מתקפה: אין לימודים ביישובים רבים בדרום  

כיפת ברזל יירטה שבע רקטות באזור אשקלון

 

במהלך הלילה והבוקר שוגרו יותר מ-50 רקטות ופצצות מרגמה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב, שדות נגב וחוף אשקלון. חמישה בתים ספגו פגיעה ישירה. מערכת "כיפת ברזל" יירטה שבע רקטות שנורו לעבר המועצה האזורית חוף אשקלון.

 

תושבי האזורים המותקפים מוזמנים לשלוח קטעי וידאו ותמונות לאימייל האדום או ב-SMS למספר 5335

 

הפינוי לסורוקה  (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
הפינוי לסורוקה (צילום: הרצל יוסף)

 

פגיעה ישירה. אחד הפצועים מובא לבית החולים סורוקה, הבוקר (צילום: הרצל יוסף) (צילום: הרצל יוסף)
פגיעה ישירה. אחד הפצועים מובא לבית החולים סורוקה, הבוקר(צילום: הרצל יוסף)

 

שלומי, תושב היישוב שבו נפצעו העובדים הזרים, סיפר כי "הרקטה פגעה ממש בנקודה שבה העובדים עמדו בזמן שהם ניקו את הלול. עוד רקטה נפלה ליד משרדי הלול, אחרת ליד הרפת ועוד אחת ליד לול נוסף. כל הזמן היו פה התרעות, המשק ימשיך לעבוד כרגיל, אבל הנזקים גדולים מאוד".

 

בעקבות הירי הוחלט שלא לקיים הבוקר את הלימודים בתחומי המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב והתושבים הונחו להישאר במרחבים המוגנים. מדובר בצעד חריג יחסית, שכן גם בתקופות של הסלמה התקיימו הלימודים כסדרם. גם במכללה האקדמית ספיר הסמוכה לשדרות לא יתקיימו היום לימודים.

 

פגיעה ישירה בבית בעוטף עזה, הבוקר (צילום: יואל פלדמן) (צילום: יואל פלדמן)
פגיעה ישירה בבית בעוטף עזה, הבוקר(צילום: יואל פלדמן)

 

בתים ספגו פגיעה ישירה  (צילום: חיים הורנשטיין, "ידיעות אחרונות" ) (צילום: חיים הורנשטיין,
בתים ספגו פגיעה ישירה (צילום: חיים הורנשטיין, "ידיעות אחרונות" )

 

"נזק חמור". פגיעה ישירה באשכול, הבוקר (צילום: יוכי קופלר) (צילום: יוכי קופלר)
"נזק חמור". פגיעה ישירה באשכול, הבוקר(צילום: יוכי קופלר)

  

נועם, תושב המועצה האזורית אשכול, סיפר כי "ספגנו פגיעה ישירה בבית. כמובן שבכל הבתים מסביב החלונות התפוצצו. זה בא במקביל להתראת צבע אדום. עם הרבה מזל בעלת הבית פשוט ישנה בחדר ליד. חדר אחד נחרב לגמרי. היא יצאה מצולקת נפשית ובריאה גופנית. הבתים שלנו ללא מיגון. יש לנו 5 עד 10 שניות. אין לנו מה לעשות, רק לשבת צמוד לפינה בקיר ולחכות. אין לנו הרבה ברירות. זה לא זמן שאתה יכול ללכת למקלט או למבנה ציבורי כזה או אחר".

 

שלומי, תושב אחד היישובים באשכול, סיפר כי "אנחנו בתרגולת הרגילה. אנשים נכנסים לחדרי הביטחון וכל התקשורת בינינו נעשית כעת על ידי הודעות בטלפונים הניידים. אני לא חושש. אני מאלה". אחת מהרקטות שנורו מהרצועה פגעה בעמוד חשמל סמוך ליישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. בעקבות הפגיעה נותק זרם החשמל באזור.

 

יענקל'ה, תושב המועצה האזורית שער הנגב, קיבל הבוקר הודעה על פגיעה ישירה בבית שבו מתגוררת בתו. "היה מטח של רקטות והבן שלי ראה שמהבית של הבת עולה עשן, הוא קרא לי ונכנסנו לראות. הבית היה הרוס כולו והבת שלי הספיקה להיכנס עם הנכדות לממ"ד. למזלנו אין פגיעה בנפש, אבל הבית ממש נפגע. המצב הזה פשוט נמאס, אנחנו חיים כבר 10 שנים במצב הנורא הזה. אי אפשר לחיות ככה, מישהו חייב לשים לזה סוף". 

 

ההסלמה נמשכת. פגיעה ישירה בשער הנגב, הבוקר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
ההסלמה נמשכת. פגיעה ישירה בשער הנגב, הבוקר(צילום: רועי עידן)

 

ליד הבית שנפגע  (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
ליד הבית שנפגע (צילום: רויטרס)

חבלני משטרה ליד הבית שנפגע (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
חבלני משטרה ליד הבית שנפגע(צילום: רויטרס)

הילדים נותרו בבית  (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הילדים נותרו בבית (צילום: AFP)

 

נשיא המדינה, שמעון פרס, התייחס הבוקר לאירועים ואמר כי "המצב בדרום אינו נסבל. לא יתכן שירו עלינו ואנחנו נשב בחיבוק ידיים. אנו נשמח אם עזה תיבנה ותשגשג, אין לנו שום שאיפה להרע לתושביה, אבל על מנהיגיה לבחור בין עיר של בניה לעיר של טרור, או שבונים או שיורים". לדברי פרס, שביקר את משפחת החייל המנוח מג'די חלבי, "מגיע לכל תושבי הדרום לישון בלילה בשקט כמו כל תושב אחר במדינת ישראל". 

 

בעקבות ההסלמה בדרום עשוי השר להגנת העורף אבי דיכטר לקטוע את ביקורו באילת במסגרת תרגיל "נקודת מפנה 6" ולהגיע להערכת מצב בזירות הנפילות בעוטף עזה. חיל האוויר תקף מאז אמש בעזה ארבע פעמים. סמוך לשעה 6:00 מסר דובר צה"ל כי כלי טיס תקף חוליית מחבלים בדרום רצועת עזה מיד לאחר ששיגרה רקטה. זוהתה פגיעה.

 

הירי המאסיבי מעזה התחדש בשעה 4:45. מטח של שש רקטות נורה לעבר המועצה האזורית אשכול והמועצה האזורית שדות נגב. עוד קודם לכן שוגרו שלוש רקטות מרצועת עזה, שהתפוצצו בשטחים פתוחים במועצות האזורית שדות נגב ושער נגב. סמוך לשעה 6:30 נורה מטח שלישי של ארבע רקטות, שהתפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול, ואחר כך נורה מטח נוסף של 15 רקטות ופצצות מרגמה.

 

בסביבות חצות תקף חיל האוויר בצפון הרצועה וסיכל ירי רקטות. הפלסטינים מסרו כי בתקיפה זו נהרגו שני בני אדם, ואחרים נפצעו. שעתיים לפני כן תקפו כלי טיס של חיל האוויר חוליית מחבלים שעסקה בהכנות לשיגור רקטות מאזור בית להיא לעבר שטח ישראל. מקורות פלסטיניים מסרו שבתקיפה זו נהרג אדם אחד ושלושה נפצעו - אחד באורח קשה ושניים בינוני. ההרוג הוא פעיל בגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס.

 

אתמול אירעה תקרית קשה בגבול הרצועה. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפז במצב בינוני-קשה סרן זיו שילון, מפקד פלוגה בגבעתי, שנפגע בפיצוץ מטען על גדר המערכת. הוא עדיין מאושפז במחלקה לטיפול נמרץ כשהוא מונשם ומורדם.

 

התחקיר הראשוני של האירוע העלה כי שילון נפגע כשפתח את אחד השערים בגזרה ואז התרחש הפיצוץ. שר הביטחון, אהוד ברק, התייחס לתקרית ואמר כי "אנחנו רואים את המקרה בחומרה. צה"ל יגיב בעיתוי הנכון. אף אדם או קבוצה שפגעו בישראל לא יישארו נקיים". גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר שישראל תגיב בחומרה.

 

ההסלמה הזו מתרחשת לאחר ביקורו ההיסטורי של שליט קטאר, חאמד בן חליפה אל-ת'אני, ברצועת עזה. היה זה הביקור הראשון של מנהיג ערבי מאז ההפיכה של חמאס ועלייתו לשלטון, והוא עורר מחלוקת משום שיש בו מתן לגיטימציה לשלטון החמאס בעזה.

 

בהכנת הכתבה השתתפו יואב זיתון, אליאור לוי וכרמית ראובן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחד מהפצועים מובא לסורוקה, הבוקר
צילום: הרצל יוסף
חבלני משטרה ליד מקום נפילת רקטה
צילום: אדר יהלום
מומלצים