שתף קטע נבחר

4 חודשי עבודות שירות לשגריר של ליברמן

זאב בן אריה שהיה שגריר בבלרוס דיווח לפטרונו, עוד לפני שהיה שר החוץ, על פרטים הנוגעים לחקירתו. הוא הורשע במסגרת עסקת טיעון, לאחר שהושעה מתפקידו והורחק משירות המדינה

ארבעה חודשי עבודות שירות נגזרו הבוקר (יום א') על שגריר ישראל לשעבר בבלרוס זאב בן אריה, שהורשע במסגרת עסקת טיעון במסירת מידע לאדם שאינו מוסמך, בגילוי הפרת חובה ובשיבוש הליכי משפט. בן אריה דיווח לשר החוץ אביגדור ליברמן בעת שכיהן כח"כ על מידע שנגע לחקירתו.

 

דיווחי חדשות נוספים ב-ynet:

שרים בליכוד נגד האיחוד; נתניהו יתערב ברשימה

רעש אדמה אדיר לחופי קנדה, גלי צונאמי קטנים

 

שופטת בית המשפט השלום בירושלים חגית מאק-קלמנוביץ' גזרה את דינו של בן אריה, אחרי שהפרקליטות ביקשה להטיל עליו חצי שנת עבודות שירות.

 

היא ציינה כי בן אריה היה עובד בכיר בשירות החוץ הישראלי ועמד להתמנות לתפקיד שגריר נוסף וגם ציינה כי מדובר באדם מוכשר. אך מנגד קבעה: "אין מחלוקת גם על כך שהנאשם ביצע מעשה חמור של מסירת מידע רגיש שהגיע אליו במילוי תפקידו, שהמידע נמסר למי שהיה נשוא החקירה ובכך עלול היה להביא לסיכול החקירה". השופטת הוסיפה כי החומרה שמעשים כאלה "ברורה לכל, וברור לא פחות כי חומרה גוברת שבעתיים נוכח מעמדו הבכיר ותפקידו הרשמי של הנאשם".

 

בן אריה. הושעה והורחק משירות המדינה (צילום: עטא עוויסאת) (צילום: עטא עוויסאת)
בן אריה. הושעה והורחק משירות המדינה(צילום: עטא עוויסאת)
 

היא פסקה כי עונש עבודות השירות ראוי והולם, כשהוא מבטא מצד אחד את חומרת המעשים ומנגד את העובדה שמדובר באירוע חד פעמי שבן אריה התוודה וקיבל עליו אחריות. לדבריה, העונש מביא בחשבון גם את הפגיעה "האנושה שנגרמה לנאשם כתוצאה ממעשיו את הנפילה מאיגרא רמא לבירא עמיקתה", והוא מתווסף לכך שבן אריה הושעה והורחק משירות המדינה.

 

העביר מסמך דיסקרטי לליברמן

פרשת השגריר הייתה ספיח לפרשה הגדולה שבמסגרתה נחשד ליברמן עצמו בעבירות מרמה והפרת אמונים. היועץ המשפטי לממשלה הודיע על כוונה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע, אך במשך יותר משנה לא מסר החלטה סופית.

 

בתקופה שליברמן היה חבר כנסת ובן אריה כיהן כשגריר בבלרוס, קיבל בן אריה ממשרד המשפטים בירושלים בקשה להעביר מסמך באופן דיסקרטי וישיר לרשויות בבלרוס על חקירתו של ליברמן. מדובר במסמך של משטרת ישראל, ובו בקשה לסיוע משפטי לרשויות המוסמכות בבלרוס. המסמך הכיל פרטים מהותיים על אודות החקירה, לרבות נושאים שלגביהם נדרש אותו הסיוע. במשטרה טענו כי ליברמן עודכן בידי בן אריה על אודות תוכן המסמכים במעטפה באוקטובר 2008.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זאב בן אריה. מעטפה פתוחה?
צילום: אלכסנדרה טולוצ'קו, בלטה
ליברמן. עדיין מחכה להחלטה
צילום: EPA
מומלצים