שתף קטע נבחר

יו"ר חברת החשמל: "תעריף החשמל חייב לעלות"

לטענת יפתח רון טל, הפתרון לחוב של חברת החשמל הוא רפורמה שתטפל ביציבות הפיננסית שלה - ולכן על המדינה להזרים הון. לדבריו, כחלק מהרפורמה חברת החשמל תמכור נכסים בתיאום עם העובדים. יו"ר ועד העובדים: יש הסכם חתום בין המדינה והעובדים - אבל אין בעל בית שיסכם את הדברים"

"חברת החשמל נמצאת במשבר פיננסי איום ונורא. יש לנו 67 מיליארד שקל חוב, מתוכו 53 מיליארד שקל למוסדות פיננסים ולבנקים". כך אמר הבוקר (ב') יו"ר חברת החשמל, אלוף (מיל.) יפתח רון טל, במסגרת ועידת העסקים והאנרגיה שמתקיימת ברמת גן.

 

 

לדבריו, "יש לנו פער תזרימי שלא קשור אלינו בגלל היעדר גז מצרי. תכננו עלויות דלקים השנה של 13 מיליארד שקל. בפועל זה מגיע ל-24 מיליארד שקל. נסיים את השנה עם גיוס של 10 מיליארד שקל, חלקו בכלל הלך לרכישת סולר".

 

עוד אמר רן טל כי "חברת החשמל היא ספק שירות חיוני והיא לא שולטת בהכנסותיה - לכן קשה להתמודד עם הפיתוח. אפשרות אחת היא לפטר אנשים ואפשרות שנייה היא לקחת הלוואות. מה שקורה הוא שאנחנו בפיגור של שני מיליארד שקל בשנה, כי יש חלקים בחברה שאנחנו לא נוגעים בהם".

 

הוא הדגיש כי "האזרח לא מרגיש כלום כי הוא רואה את החשבון - אבל אין פתרון אחר אלא באמצעות רפורמה, כאשר החלק העיקרי הוא טיפול ביציבות הפיננסית שלה. לכן, תעריף החשמל חייב לעלות - והמדינה חייבת להזרים הון בעלים".

 

רון טל הזכיר שמשק החשמל נמצא כבר 16 שנה לאחר חקיקת חוק משק החשמל - והרפורמה בחברה לא יצאה לדרך. לדבריו, "כחלק מהרפורמה, חברת החשמל תמכור נכסים בתיאום עם העובדים. אבל אם לא נעשה את זה בחבילה אחת - זה לא יקרה. "יש מזכר הבנות מול העובדים וההסתדרות, משרדי האוצר והאנרגיה ורשות החשמל - כולם בעניין. מכיוון שכולם מבינים שזה חייב להיעשות מהר ככל האפשר דווקא היום, אפשר לסיים את הרפורמה תוך 8 חודשים מהיום".

 

 (צילום: יוסי וייס) (צילום: יוסי וייס)
(צילום: יוסי וייס)

 

"אין בעל בית"

יו"ר ועד חברת החשמל, מיקו צרפתי, התייחס לדבריו של רון טל. "אני מסכים שהדרך להצלת משק החשמל היא על ידי הגעה להסכם בין ההסתדרות, הנהלת החברה ועובדיה והמדינה", אמר. "מרגע היבחרי, אנחנו נלחמים על קיום רפורמה בחברת החשמל ולטובת השינוי. החוב של חברת החשמל הוא כ-70 מיליארד שקל - והוא יכול להגיע ל-140 מיליארד שקל".

 

עוד אמר צרפתי כי "אני יכול לומר שיש הסכם חתום ומוסכם בין המדינה לעובדים. אבל אין בעל הבית שיסכם את הדברים איתנו. לא לחינם נציגי האוצר לא נמצאים - כי כל פעם שרוצים להתקדם, רגולטור אחר תוקע את התהליך ולוקח אותו לכיוון שלו. הביאו את סגן שר האוצר איציק כהן לנהל את זה - אבל אני לא בטוח שיש לו שליטה על התהליך".

 

ראש אגף הסדרה ברשות החשמל, עודד אגמון, אמר שלא צריך לפחד מחוב של חברת החשמל, אולם לא תמיד צריך לגשת לפתרון הכי קל ולהפיל הכל על הצרכנים באמצעות התעריפים. "זה הכי קל לבוא לציבור ולבקש ממנו לכסות את זה. אנחנו לא מרגישים שנכון לשפוך כסף לתוך הדלי הזה שנקרא חברת החשמל כאשר יש בו חור. עד שזה לא ייפתר ברפורמה רוחבית, המצב יימשך והמשבר שם גדול", אמר.

 

לדבריו, החברה עדיין שולטת בייצור, בהולכה ובחלוקה - ורק התכנסות של כל משרדי הממשלה יכול לתת פתרון לבעיה בחברת החשמל. "אני לא יודע אם זה ייסגר לפני הבחירות, ולא בטוח שהרפורמה תושלם בתוך כחודשיים, אבל הכיוון שהמדינה מנסה להוביל אליו נכון", סיכם.

 

ראש מינהל החשמל במשרד האנרגיה, יהודה ניב, הפתיע את הנוכחים וטען שתעריפי החשמל הנוכחיים אינם משקפים את עלויות החברה. "תעריפי ההולכה והאספקה אינם מעודכנים, ואולי יצטרכו להעלות אותם", אמר. "אנחנו במצב בו מערכות הפחם מספקות חשמל - ואנחנו לא נסגור אותם גם כאשר יגיע הגז, כדי שבכל רגע נתון אפשר יהיה לחזור לייצור בפחם".

 

לדבריו, "כך גם מתוכננת תחנת הכוח החדשה באשקלון שאולי תוקם בסוף העשור. לפיכך, יכולת הייצור של חברת החשמל עד 2027 תשאר על כ-50% פחם, גם אם לא נשתמש בה בפועל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
חשבון חשמל. התעריף יעלה?
צילום: shutterstock
יפתח רון טל. "המדינה חייבת להזרים הון"
מומלצים