שתף קטע נבחר

צילום: AFP

כאב הראש של אובמה: הוריקן בזמן מסע בחירות

הוריקן "סנדי", שצפוי להכות הלילה בחוף המזרחי, אילץ את נשיא ארה"ב לבטל אירועי בחירות חשובים ב"מדינות מתנדנדות" ולהתרכז בניהול ההתמודדות עם הסופה מהבית הלבן. תגובה כושלת שלו או תחושה שהוא משקיע יותר בפוליטיקה על חשבון בטיחות הציבור עלולות לעלות לו בקולות רבים ואף במשרתו

נשיא ארצות הברית ברק אובמה בילה את החודשים האחרונים בניסיון לאזן בין הקמפיין לבחירתו מחדש לבין ניהול הממשל בוושינגטון. כעת, דווקא כשמטה הבחירות שלו זקוק לו ביותר, קצת יותר משבוע לפני הבחירות לנשיאות, הוא נקרא לעבודה.

 

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

 

המרוץ לבית הלבן - כתבות אחרונות:

פרשן CNN ל-ynet: "אחרי המיליארדים, ההוריקן עוד יכריע בבחירות"

ג'וס ווידון: "אל תצביעו לרומני, הזומבים יבואו"

אובמה ל-MTV: "ניגוד עצום ביני לבין רומני"

קרב במיטה: היא תומכת באובמה, בעלה ברומני

 

גם המועמד הרפובליקני לנשיאות, מיט רומני, ניצב בפני שאלות הרות גורל מבחינתו ברמה הפוליטית, בהן איך לנהל את מסע הבחירות שלו בעוד הוריקן "סנדי" עושה את דרכו לחוף המזרחי של ארה"ב וצפוי להכות בו קשות. אך בניגוד לרומני, אובמה הוא זה שצריך לפקח על ההיערכות וההכנות של הממשל הפדרלי לסופה הגדולה והוא זה שיצטרך לקחת אחריות לכל טעויות שייעשו.

 

 (צילום: MCT, shutterstock) (צילום: MCT, shutterstock)
(צילום: MCT, shutterstock)

 

הנשיא האמריקני מודע למצב הרגיש שבו הוא נמצא וכבר ביטל כמה כנסי בחירות שהיו אמורים להיערך אתמול והיום (יום ב') בכמה "מדינות מתנדנדות" שעשויות להכריע את הכף בבחירות ב-6 בנובמבר. היום הוא צפוי לחזור לבית הלבן כדי לפקח משם על מסלול התקדמות הסופה ועל תגובת הממשל.

 

"הדבר שנמצא בראש סדר העדיפויות שלי הוא לוודא שכולם נמצאים במקומותיהם" לעזור לאנשים שיושפעו מהסערה, אמר אובמה אתמול לעובדי מטה הבחירות שלו באורלנדו, פלורידה.

הוא אמר כי בשל ההוריקן, הוא "לא יוכל לנהל מסע בחירות בימים הקרובים". מבחינה אסטרטגית, כל שינוי בלוח הזמנים של הנשיא הוא דבר שבמטה הבחירות של הנשיא בשיקגו לא היו מוכנים לו אלא אם הדבר הכרחי ביותר.

 

במרוץ הצמוד לבית הלבן, למועמדים לנשיאות יש מעט הזדמנויות לבצע בליץ של ביקורים במדינות החשובות ביותר כדי לנסות ליצור מומנטום בקרב המצביעים המתלבטים. הטיפול של אובמה בהוריקן "סנדי" עשוי להשפיע על מצביעים אלה. אם אובמה ייתפש כמנהיג חזק שמפגין שליטה במשבר, חלק מהמצביעים המתנדנדים עשויים לנטות להצביע לו בקלפי.


יפגין מנהיגות? אובמה בחדר המצב בוושינגטון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
יפגין מנהיגות? אובמה בחדר המצב בוושינגטון(צילום: AFP)

 

אולם, תגובה כושלת של הנשיא או תחושה שהוא משקיע בפוליטיקה על חשבון ביטחון הציבור עשויה להחליט את התמיכה בו בנקודת זמן במרוץ שבה יש מעט מאוד סיכוי לתיקונים.

 

מקיין: התנהגות אובמה תשפיע על הבוחרים

"אני חושב שנשיא ארה"ב הוא המפקד העליון. העם האמריקני מביט בו ואני בטוח שהוא ימלא את תפקידו כמנהיג בצורה טובה. אז אני יכול לנחש שזה עשוי לעזור לו מעט", אמר הסנאטור מאריזונה ג'ון מקיין, שהפסיד בשנת 2008 לאובמה במרוץ לנשיאות. "אבל אני בטוח שזה ישפיע על בוחרים", אמר מקיין לתוכנית "פגוש את האומה" של רשת CBS.

 

יועציו של אובמה אמרו שהם למדו את הלקח מהביקורת שספג הנשיא לשעבר ג'ורג' בוש הבן בגין הטיפול הכושל בהוריקן "קתרינה" במדינת לואיזיאנה ב-2005. בוש נתפש באותו משבר כמנהיג לא יעיל ומנותק והתדמית שלו כנשיא לא התאוששה מאז ההוריקן שבו נספו יותר מ-1,800 בני אדם. מסיבה זאת, הצוות הקרוב של אובמה נמנע מלשדר במהלך השנה האחרונה את הרושם שהנשיא משתמט מהתחייבויותיו, אפילו בעת שהקמפיין החל להתחמם.


גם הוא ביטל כמה כנסי בחירות. רומני בסלינה, אוהיו (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גם הוא ביטל כמה כנסי בחירות. רומני בסלינה, אוהיו(צילום: AFP)

 

כאשר כמה משברים נפרדים היכו בקיץ האחרון בקולורדו - דליקות ענק וירי המוני בבית קולנוע במהלך הקרנת הסרט החדש של באטמן - מיהר אובמה לפגוש את נפגעי האסונות ומשפחותיהם. כשסופת הוריקן עשתה את דרכה מכיוון מפרץ מכסיקו לעבר צפון קרוליינה, שם נערכו הכנות אחרונות לוועידה הדמוקרטית, ביצע הנשיא עצירה בניו אורלינס.

 

החלטה כבדת משקל

אולם, החלטות אלה היו הרבה יותר קלות מזו שעמה מתמודד מטהו של אובמה כעת. באותה עת היה זמן להוסיף נסיעות ללוח הזמנים או לערוך אותו מחדש, אך עכשיו, 9 ימים לפני הבחירות, הזמן הוא מצרך יקר והמשמעות של ביטול נסיעות היא שלא יהיה ניתן לפצות עליו.

 

ביום ראשון שעבר "סנדי" הייתה הוריקן קטגוריה 1, עם רוחות במהירות 120 קמ"ש. היא צפויה לעלות מהים ליבשה הערב, או בשעות הבוקר המוקדמות של יום שלישי, ככל הנראה באזור ניו ג'רזי. מה שיהפוך אותה לסופה יוצאת דופן בעוצמתה, היא התלכדותה עם סופה חורפית מהמערב ואוויר ארקטי קר.

 

החזאים חוששים מגאות שעלולה להיות קטלנית. חוף ים בווירג'יניה (צילום: AP) (צילום: AP)
החזאים חוששים מגאות שעלולה להיות קטלנית. חוף ים בווירג'יניה(צילום: AP)

המטרייה תעזור לה? תושבות מנהטן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המטרייה תעזור לה? תושבות מנהטן(צילום: AFP)

פשיטה המונית על מדפי החנויות. מנהטן (צילום: אוּרי כץ) (צילום: אוּרי כץ)
פשיטה המונית על מדפי החנויות. מנהטן(צילום: אוּרי כץ)

אוטמים את הבתים לפני בוא הסערה. קונטיקט (צילום:  רויטרס) (צילום:  רויטרס)
אוטמים את הבתים לפני בוא הסערה. קונטיקט(צילום: רויטרס)

בורחים מניו יורק. בוסטון (צילום:  EPA) (צילום:  EPA)
בורחים מניו יורק. בוסטון(צילום: EPA)

מדינה חשובה לנשיא. וירג'יניה (צילום: MCT) (צילום: MCT)
מדינה חשובה לנשיא. וירג'יניה(צילום: MCT)

 

החזאים צופים שהשילוב המפלצתי יביא לירידת 30 ס"מ של גשם, גאות שעלולה להיות קטלנית ורוחות שיתפרשו מאות קילומטרים ממוקד הסופה. בנוסף לכך, כ-60 ס"מ שלג צפויים לרדת בקנטקי, צפון קרוליינה ווירג'יניה המערבית.

 

4 "מדינות מתנדנדות" בעין הסערה

לפחות ארבע "מדינות מתנדנדות" צפויות לספוג מכה מהוריקן "סנדי": ניו המפשייר, צפון קרוליינה, אוהיו ווירג'יניה. אובמה תכנן לבלות כל יום שנותר עד 6 בנובמבר בדרכים במדינות אלה ובאחרות, אך המצב הנוכחי אילץ אותו לשנות את לוח הזמנים שלו ולשוב לוושינגטון לכמה לילות. אך עדיין, במטה הבחירות של הנשיא עבדו קשה כדי להבטיח שהוא יוכל להמשיך ככל האפשר בניהול מסע הבחירות בטרם יזדקקו לו בוושינגטון.

 

למשל, השתתפותו של אובמה בכנס בפלורידה ביחד עם הנשיא לשעבר ביל קלינטון הועברה מהיום בבוקר (שעון מקומי) לאתמול בערב כדי להבטיח שהנשיא יפגין נוכחות באזור אורלנדו, החשוב לו מאוד מבחינה אלקטורלית. עם זאת, מטהו של אובמה ביטל את השתתפותו בשני כנסים אחרים, בווירג'יניה ובאוהיו. בעצרת באוהיו יחליף סגן הנשיא ג'ו ביידן את אובמה ויופיע לצדו של קלינטון. מחר היה צפוי אובמה להשתתף בכנס בחירות בוויסקונסין, אך השתתפותו מוטלת בספק.

 

רומני עצמו ביטל אתמול שלושה אירועי בחירות בווירג'יניה ותכנן לבלות את היום הזה בכנס באוהיו לצד שותפו למרוץ פול ראיין. אם מזג אוויר גרוע ימנע מאנשים ב"מדינות המתנדנדות" ללכת לקלפי, דבר זה עלול לחבל במאמצי שני מטות הבחירות לעודד הצבעה בקרב האזרחים.

 

ג'ניפר פסאקי, דוברת במטה אובמה, אמרה שמטהו של הנשיא קרא לאנשים להצביע מוקדם אם ביכולתם לעשות כן, בייחוד אם זה יסייע להם להגיע לקלפיות לפני בוא הסופה. "הבטיחות מעל הכול", אמרה פסאקי. "וזה נוגע גם להצבעה המוקדמת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נקרא לעבודה. אובמה
צילום: MCT
צילום: AFP
בניגוד לנשיא, הוא לא צריך לנהל את האירוע. רומני
צילום: AFP
הוריקן "סנדי"
צילום: AP
נערכים לגרוע מכול. לונג ביץ', ניו יורק
צילום: AFP
מומלצים