שתף קטע נבחר

"ראש ה-CIA לסודנים: לא ידענו מראש על תקיפה"

עיתון סודני טען כי בצעד חריג ראש ה-CIA התקשר לבכיר במדינה האפריקנית ואמר כי לארה"ב לא היה כל קשר לפיצוץ במפעל הנשק. הוא הכחיש כי ארה"ב ידעה על ההכנות והעניקה סיוע לוגיסטי, וביקש מסודן לערוב לחיי האמריקנים בחרטום

סגירת שגרירות ארצות-הברית בחרטום, זמן קצר לאחר הפיצוץ במפעל הנשק, העלתה את הסברה כי האמריקנים ידעו מראש על התקיפה במדינה האפריקנית - אבל לטענת עיתון סודני ראש ה-CIA התקשר בצעד חריג לבכיר במודיעין הסודני והכחיש זאת בתוקף.

 

התקיפה בסודן - כותרות אחרונות ב-ynet:

היעד בסודן: משלוח של תחמושת ונשק חדישים

האם ישראל סיכלה בסודן ייצור מל"ט איראני?

סודן: ישראל תקפה את מפעל הנשק בשל הבחירות

 

בכיר בסודן מסר לעיתון המקומי "אינתיבאה" כי דיוויד פטריוס שוחח עם סגן ראש מנגנון המודיעין הסודני, סלאח א-טייב, והבהיר כי לארצות הברית לא היה כל קשר לפעולה שיוחסה לישראל.

 

לפי הדיווח, ארצות-הברית ניסתה ליצור קשר עם הסודנים מיד לאחר שהם האשימו את ישראל בתקיפת מפעל הנשק "אל-ירמוק" בחרטום והכחישה את הדיווחים כי ידעה על ההכנות למבצע או שהעניקה לישראל סיוע לוגיסטי. הבכיר הסודני אמר לעיתון כי פטריוס העביר מסר לפיו האמריקנים חוששים לביטחונם ולשלומם של האזרחים והדיפלומטים האמריקנים בחרטום. 


האזור שהופצץ בחרטום (צילום: AP) (צילום: AP)
האזור שהופצץ בחרטום(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הגורם אמר לעיתון כי הבכיר האמריקני דאג להעביר לצד הסודני מסר שלפיו קיים חשש אמריקני לביטחונם ולשלומם של הנתינים האמריקנים, ביניהם הדיפלומטים בחרטום. הוא ביקש לערוב לכך שלא תישקף סכנה לחייהם בעקבות תגובות עממיות זועמות.

 

המקור הוסיף כי הבכיר הסודני הבהיר לפטריוס את עמדתה של סודן, שלפיה היא נושאת באחריות להגנה על הנתינים הזרים בתחומה. עם זאת, הוא הסביר כי למרות ההכחשה של ארה"ב בדבר קשר ישיר לתקיפה, ביכולתה להפעיל לחץ על ישראל ולהניאה מצעדים דומים.

 

הפיצוץ במחסן הנשק בסודן אירע בשבוע שעבר. מייד לאחריו טען שר סודני כי הפיצוץ הוא תוצאה של התקפה אווירית ישראלית, כשארבעה מטוסים התקיפו את המקום. הפיצוץ זרע בהלה בקרב התושבים. חלקי תחמושת ופסולת עפו באוויר ועשן סמיך עלה מהמפעל שעלה באש. 

 

"איום חמור על ישראל"

המפעל, "ירמוק", הוא חלק ממתחם צבאי בדרום בירת סודן. בניינים בסמוך אליו נפגעו וניזוקו, גגותיהם הועפו באוויר וחלונותיהם נופצו. כמה בני אדם נפגעו משאיפת עשן. 

 

פרשננו רון בן ישי הסביר, כי לפי כל הסימנים מה שהופצץ בסודן לא היה "מפעל לייצור נשק", אלא משלוח ענק של נשק וחימושים חדישים שהיה בדרכו מאיראן לגורמי טרור ברצועת עזה. מקור מערבי מהימן ביותר אמר שאילו הגיע חלק קטן ממערכות נשק אלה ליעדן בעזה, הן היו עלולות להוות איום חמור על ישראל ועל צה"ל. עם זאת, נראה שלא מדובר בנשק כימי או במל"טים, כפי שפורסם בתקשורת העולמית.

 

לדבריו, סביר להעריך במידה רבה של ודאות כי לפחות חלק מהנשק, בעיקר מערכות החימוש המיוחדות והחדישות, יוצר באיראן ונועד לג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני בעזה ולארגונים נוספים ברצועה הנהנים כעת מחסות ומימון איראניים. קרוב לוודאי שהוא הגיע מוסווה כמטען אזרחי באוניות סוחר בנתיב הידוע: מהמפרץ הפרסי דרך האוקיינוס ההודי ומשם לאחד מנמלי החוף הסודני של הים האדום. המטען נפרק והוסע במשאיות לחרטום.
 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש ה-CIA, דיוויד פטריוס
צילום: רויטרס
המכולות שהופצצו
צילום: AP
מומלצים