שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

אובמה מזהיר מ"סנדי": ההוריקן ישפיע על מיליונים

נשיא ארה"ב קטע את קמפיין הבחירות לקראת הסופה הגדולה ביותר שידע החוף המזרחי, ומסר הצהרה לאומה: "אנחנו מוכנים להוריקן, אך הטיפול בנזקיו יימשך זמן רב. הישמעו להוראות". הבורסות בניו-יורק נסגרו, כעשרת אלפים טיסות בוטלו

בהצהרה מיוחדת לאומה האמריקנית מהבית הלבן על רקע סופת ההוריקן "סנדי" הדוהרת לעבר החוף המזרחי, קרא הערב (יום ב') נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לאזרחים להישמע להוראות ולהתכונן לסערה שנזקיה ימשיכו לתת את אותותיהם זמן רב אחרי שתעזוב את היבשה. הוא אמר כי הסופה תשפיע על מיליוני אמריקנים. הצהרתו של אובמה הועברה בשידור חי ב-ynet. 

 

הסוּפּר-סופה מתקרבת לארה"ב - כתבות אחרונות:

 

עקבו אחרי הסופה במפת הלווין:

 

הסופה אמורה להיות הגדולה ביותר שהיכתה באזור אי-פעם, ומצב חירום הוכרז בלא פחות מתשע מדינות, שבהן מתגוררים כ-50 מיליון בני אדם. בשעות האחרונות כבר ניכרים סימני הסופה המתקרבת בחוף המזרחי, וגשם כבד יורד באזורים שונים בו.

 

בהצהרתו לאומה אמר אובמה כי הוריקן סנדי עומדת להיות סופה גדולה וחזקה, וכי מוקד הסופה צפוי להכות כבר בערב שעון ארה"ב, כלומר בלילה שעון ישראל. הנשיא קרא לאמריקנים להתפנות אם ניתנה או תינתן להם ההוראה לעשות זאת, והביע ביטחון בכך שהכול ערוך ומוכן לתוצאות הסופה. אובמה אמר כי התחבורה תהיה מגובלת זמן רב אחרי הסופה, וכי צוותי החירום לא יוכלו להחזיר את החשמל במשך כמה ימים.

 

גם אובמה נרטב בגשם של וושינגטון (צילום: AP) (צילום: AP)
גם אובמה נרטב בגשם של וושינגטון(צילום: AP)

המים השוצפים במסצ'וסטס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המים השוצפים במסצ'וסטס(צילום: רויטרס)

וכך נראית התקרבות הסופה בקונטיקט (צילום: AP) (צילום: AP)
וכך נראית התקרבות הסופה בקונטיקט(צילום: AP)

אובמה עולה למטוס במרילנד בדרכו לבית הלבן (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אובמה עולה למטוס במרילנד בדרכו לבית הלבן(צילום: MCT)

 

שקי חול למניעת הצפות בניו-יורק (צילום: גילי שרמן) (צילום: גילי שרמן)
שקי חול למניעת הצפות בניו-יורק(צילום: גילי שרמן)

 

נשיא ארה"ב אמר כי הציבור האמריקני צריך להכין את עצמו לעובדה שהטיפול בנזקי הסופה יימשך זמן רב אחרי שתסתיים. "התחבורה עומדת להיות מוגבלת לזמן רב", אמר אובמה, "וההשפעה המשמעותית מכול עבור אנשים רבים, בנוסף להצפות, תהיה כנראה כל מה שקשור להשבת זרם החשמל. אנחנו צופים שהרבה עצים יקרסו, ושיהיו הרבה מים... הולכות להיות הרבה הפסקות חשמל, וייתכן שיעבור זמן עד שהחשמל יחזור".

 

אובמה אמר כי הוא אינו מודאג מההשפעה שתהיה להוריקן סנדי על הבחירות לנשיאות שייערכו ביום שלישי הבא: "הדבר הכי חשוב הוא לוודא שאנחנו מצילים חיים". אובמה טען כי מדינות החוף המזרחי התכוננו כראוי לקראת סנדי, והודה על שיתוף הפעולה של מושלי המדינות. הוא הבהיר כי הממשל הפדרלי העמיד צוותי חירום, עם ציוד, מים ומזון כדי לסייע לנזקקים.

 

רק אתמול עוד שקד אובמה על קמפיין הבחירות שלו לנשיאות, לקראת ההליכה לקלפיות ביום שלישי הבא, אולם כעת הופך הוריקן סנדי למבחן בחירות משמעותי במיוחד עבורו. היום בצהריים קטע אובמה את הקמפיין שלו וחזר לבית הלבן כדי לפקח משם על הטיפול בסופה, כשלכולם ברור שזו עשויה להפוך למפגן מנהיגות רציני מבחינתו - או לחלופין אסון תדמיתי אם יתגלו ליקויים משמעותיים כפי שקרה בהוריקן קתרינה שהיכתה בניו-אורלינס בעת כהונתו של ג'ורג' בוש הבן.


למקרה שהמים יגיעו גם לכאן (צילום: עתליה כ"ץ   ) (צילום: עתליה כ
למקרה שהמים יגיעו גם לכאן(צילום: עתליה כ"ץ )

 

ויש מי שרואים בכל הסיפור הזה חוויה אחת גדולה (צילום: עתליה כ"ץ   ) (צילום: עתליה כ
ויש מי שרואים בכל הסיפור הזה חוויה אחת גדולה(צילום: עתליה כ"ץ )

 

אחר הצהריים (שעון ישראל) נחת אובמה בבסיס חיל האוויר בפרברי וושינגטון הבירה תחת גשם כבד. לאחר מכן נסעה

שיירתו לבית הלבן, שם נקבעה לו ישיבה דחופה בנוגע לסופה. לישיבה הזומנו ראשי המשרדים הממשלתיים והסוכנויות האמונים על טיפול בפגעי מזג האוויר.

 

דובר הבית הלבן, ג'יי קרני, הבהיר שמסע הבחירות של אובמה הושעה כיוון ש"זה לא הזמן לדבר על פוליטיקה". "בנסיבות כאלה, עם סופה כל-כך חמורה שההשלכות שלה ללא ספק יהיו אדירות, הנשיא מתמקד בצורך להבטיח שהממשל הפדרלי יגיב כשורה וכל הרשויות המקומיות יקבלו את מה שהן צריכות", הדגיש דובר הבית הלבן.

 

גם המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב, מיט רומני, ביטל את כל אירועי הבחירות שבהם אמור היה להשתתף היום, "מתוך כבוד למיליוני אמריקנים" המתכוננים לקראת ההוריקן. "רומני מאמין שזהו זמן שבו צריכה האומה להתלכד, ועל מנהיגיה לסייע לאלה שנשקף להם איום", מסרה הדוברת של מושל מסצ'וסטס לשעבר.

 

הרכבת התחתית בניו-יורק (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הרכבת התחתית בניו-יורק(צילום: EPA)

 

סנדי עצמה עוד לא הגיעה, אבל הגשם כן - ועצים קורסים (צילום: חיים אטיאס ) (צילום: חיים אטיאס )
סנדי עצמה עוד לא הגיעה, אבל הגשם כן - ועצים קורסים(צילום: חיים אטיאס )

גם מנהרות בניו-יורק ייסגרו לקראת בוא הסופה (צילום: עתליה כ"ץ   ) (צילום: עתליה כ
גם מנהרות בניו-יורק ייסגרו לקראת בוא הסופה(צילום: עתליה כ"ץ )

גשם כבד עומד ליפול. מנהטן (צילום: AP) (צילום: AP)
גשם כבד עומד ליפול. מנהטן(צילום: AP)

 

ההוריקן כבר הוביל לביטול כמעט 10,000 טיסות במזרח ארה"ב וייתכן שתנועת המטוסים באזור תשותק כמעט לחלוטין למשך יומיים. גם חברת אל-על נאלצה לבטל שלוש טיסות לניו יורק - טיסות 001 ו-027 שהיו אמורות להמריא הלילה וטיסה 007 שהייתה אמורה לצאת מחר בבוקר. גם טיסות החזור מניו יורק בוטלו. מהחברה נמסר כי "נוסעים בטיסות המבוטלות המעוניינים לשנות את מועד טיסתם יוכלו לעשות זאת ללא תשלום דמי שינוי".

 

נמלי התעופה במטרופולין ניו-יורק סיטי פתוחים, אולם חברות התעופה אינן פועלות. רשות נמלי התעופה של ניו-יורק וניו-ג'רזי מסרה כי לנוסעים אין בכלל סיבה להגיע לנמלי התעוהפ קנדי, ניוארק, לה גארדיה וסטיוארט.

 

תשע מדינות בחוף המזרחי של ארה"ב הכריזו על מצב חירום לקראת הגעת הסופה, ובניו יורק בוטלו הלימודים, הופסקה התחבורה הציבורית ונסגרו הבורסות. כ-400 אלף בני אדם פונו מבתיהם שנמצאים באזורים נמוכים אשר עלולים להיפגע על-ידי הסופה. אחר הצהריים הורה מושל ניו-יורק לסגור את מנהרת הולנד ומנהרה נוספת מברוקלין לדרום מנהטן החל מהשעה 14:00 בצהריים לפי השעון המקומי. לעת עתה, גשרים יישארו פתוחים. הוריקן סנדי אמורה לפגוע גם בבוסטון, פילדלפיה ו-וושינגטון. גם בית המשפט העליון האמריקני הודיע כי לא יתכנס היום, וכל התיקים העומדים לפתחו נדחו עד ליום חמישי.

 

יש מי שמראש נמנעים מלקחת סיכון (צילום: MCT) (צילום: MCT)
יש מי שמראש נמנעים מלקחת סיכון(צילום: MCT)

הספינה באונטי, ששניים מאנשיה נעדרים בים (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הספינה באונטי, ששניים מאנשיה נעדרים בים(צילום: AFP)

העיר כולה שקים-שקים. בקריביים הרגה סנדי 66 בני אדם (צילום: AP) (צילום: AP)
העיר כולה שקים-שקים. בקריביים הרגה סנדי 66 בני אדם(צילום: AP)

 

סנדי היכתה כבר בשבוע שעבר באיים הקריביים וגרמה למותם של 66 בני אדם. היא צפויה לעלות מהים ליבשה בארה"ב הערב, או מחר בשעות הבוקר המוקדמות, ככל הנראה באזור אטלנטיק סיטי בניו ג'רזי. מה שיהפוך אותה לסופה יוצאת דופן בעוצמתה, הוא התלכדותה עם סופה חורפית מהמערב ואוויר ארקטי קר. החזאים צופים שהשילוב המפלצתי יביא לירידת 30 ס"מ של גשם, גאות שעלולה להיות קטלנית ורוחות שיתפרשו מאות קילומטרים ממוקד הסופה. בנוסף לכך, כ-60 ס"מ שלג צפויים לרדת בקנטקי, צפון קרוליינה ווירג'יניה המערבית.

 

הבוקר נטשו 16 בני אדם ספינה שהייתה בנתיבה של הסופה האימתנית מול חופי צפון קרוליינה. הקבוצה לבשה חליפות הצלה ואנשיה נמלטו מהספינה בשתי סירות קטנות. משמר החופים האמריקני הציל 14 מאנשי הצוות, אולם אנשי ההצלה

ממשיכים לחפש אחרי שניים נוספים הנעדרים לפי שעה. שני מסוקים סייעו לחלץ את הניצולים בשעת בוקר לפי שעון ארה"ב. הספינה, בעלת מראה עתיק, נבנתה לרגל צילומי הסרט "המרד על הבאונטי" בשנת 1962. חילוצם של הניצולים נעשה תוך מאבק בגלים בגובה 5.5 מטרים.

 

אחר הצהריים נודע גם כי שבעה בני אדם נעדרים בקריביים בעקבות הוריקן סנדי, ולדברי גורמים רשמיים בצרפת - לפחות שישה מהם אזרחים צרפתים. בהמשך נמסר שכולם אותרו בריאים ושלמים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אובמה מקבל תדריך על הוריקן סנדי
צילום: MCT
גלי ענק במרילנד
צילום: רויטרס
בסופרמרקטים בניו-יורק המזון נחטף
צילום: אוּרי כץ
אשה נלחמת ברוח של מנהטן
צילום: AFP
מומלצים