שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

סנדי מכה בארה"ב: 13 נהרגו, מיליונים בלי חשמל

היא כבר לא הוריקן, אבל מסבה נזקים חמורים: סמוך לשעה 2:00 שעון ישראל היכתה הסופה הגדולה בחוף המזרחי. בניו ג'רזי ובניו יורק נהרגו שלושה מקריסת עצים על מכונית ובית. כ-5 מיליון איש מנותקים מחשמל. מים בגובה 3 מטר במנהטן, נהר ההדסון בשיא חדש - 3.5 מטרים

הסופה הגדולה שאפילו זקני ניו יורק לא זוכרים - הגיעה ליבשה: הסופה סנדי הגיעה הלילה (יום ג') לחוף המזרחי של ארצות-הברית. היא אמנם כבר לא מוגדרת כהוריקן, אבל רוחות בעוצמה של הוריקן עדיין מנשבות במזרח ארצות-הברית ומסבות נזקים חמורים. בניו-ג'רזי נהרגו שני בני-אדם בקריסת עץ על מכונית, ברובע קווינס בניו יורק נהרג גבר כבן 30, לאחר שעץ קרס על ביתו. 10 בני אדם נוספים נהרגו במדינות מרילנד, פנסילבניה, קוניטקט ומערב וירג'יניה. בנוסף, נהרגה גם תושבת טורונטו שבקנדה.

 

צילמתם סרטונים ותמונות מהסופה הגדולה? שלחו לנו במייל האדום או ב-SMS ל-5335

 

הסופה היכתה בניו ג'רזי, אבל גרמה לנזקים כבדים גם בניו יורק ובמדינות נוספות בחוף המזרחי. כ-5 מיליון בני-אדם ב-11 מדינות נותקו מזרם החשמל. הסופה צפויה לשבש את חייהם של עשרות מיליונים. מנהטן הוצפה - המים באזור פארק באטרי הגיעו ל-4 מטרים לפני שירדו מעט לגובה של 3 מטרים. באזור וול סטריט המים בגובה של כמטר ועל-פי רשת CNN קיים חשש שהמסחר לא יתקיים בימים הקרובים. בנוסף, מים חדרו למנהרה המקשרת בין ברוקלין לאי מנהטן וכך גם לכמה תחנות ברכבת התחתית בעיר.

 

מים נכנסים לרכבת התחתית (צילום: AP) (צילום: AP)
מים נכנסים לרכבת התחתית(צילום: AP)

 

בתוך המים. אטלנטיק סיטי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בתוך המים. אטלנטיק סיטי(צילום: AFP)

 

גשר ברוקלין, הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
גשר ברוקלין, הלילה(צילום: AP)

 

בשדרה השמינית בניו יורק ברובע צ'לסי במנהטן קרס מבנה בן שש קומות. למרבה המזל איש לא נפגע. מהירות הרוח של הסופה הגיעה לעד 150 קמ"ש. במקביל, דווח כי 19 בני אדם נלכדו בתחנת כוח ברובע מנהטן בניו יורק, לאחר שזו הוצפה. אחד מאנשי כוחות ההצלה סיפר כי נשמע פיצוץ בתוך תחנת הכוח ומצבם של הלכודים במקום אינו ידוע.

 

סמוך לשעה 2:00 (שעון ישראל) היכתה הסופה סנדי לאורך חופי מדינת ניו-ג'רזי סמוך לאטלנטיק סיטי. מרכז ההוריקן הלאומי בארצות הברית דיווח כי הסופה מלווה ברוחות עזות ובגשמים.

 

רשת CNN דיווחה במהלך הלילה כי הסופה, שמלווה ברוחות המגיעות למהירות של 130 קמ"ש, כבר אינה מוגדרת כהוריקן. מושל קונטיקט, דן מלוי, אמר כי "זהו האירוע הכי קטסטרופלי שהתמודדנו איתו אי פעם". תושבים באזורים שבהם מכה הסופה התבקשו להישאר במקומות מוגנים.

 

עיר בעלטה. ניו יורק הלילה (צילום: AP) (צילום: AP)
עיר בעלטה. ניו יורק הלילה(צילום: AP)

 

כלי רכב במנהרה ברובע העסקים בני יורק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כלי רכב במנהרה ברובע העסקים בני יורק(צילום: AFP)

 

ניו יורק בסופה (צילום: AP) (צילום: AP)
ניו יורק בסופה(צילום: AP)

 

"נהר" באמצע העיר 

 

אטלנטיק סיטי, זמן קצר לאחר שהסופה פגעה ביבשה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אטלנטיק סיטי, זמן קצר לאחר שהסופה פגעה ביבשה(צילום: AFP)

גובה המים ממשיך לעלות. ניו ג'רזי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גובה המים ממשיך לעלות. ניו ג'רזי(צילום: AFP)

 

אמיצים שיצאו לטיימס סקוור בניו יורק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אמיצים שיצאו לטיימס סקוור בניו יורק(צילום: רויטרס)

 

גבר משתעשע בטיימס סקוור (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
גבר משתעשע בטיימס סקוור(צילום: רויטרס)

 

בחלק הדרומי של מנהטן הוצפו רחובות וזרם החשמל נותק כדי למנוע נזקים נוספים בסופה. תושבים סיפרו כי הם רואים מכוניות צפות בוול סטריט, שם הגיע גובה המים ליותר ממטר, על-פי רשת CNN. רחובות הוצפו גם בברוקלין. מפלס המים בהדסון סביב אזור דאונטאון מנהטן הגיע לשיא חדש - 3.5 מטרים - בכ-20 ס"מ יותר מאשר ב-1960, אז היכה ההוריקן דונה בעיר. על-פי התחזיות גובה המים עלול לעבור את רף ה-4 מטרים.

 

כמה שעות לפני שהסערה היכתה בחוף המזרחי קרס מנוף בבניין יוקרתי בן 65 קומות בעיר ניו-יורק, ובתמונות בטלוויזיה הוא נראה תלוי באופן מאיים באוויר. לא דווח על נפגעים, אולם בחלוף זמן מה הורו אנשי הרשויות לפנות את הקומות העליונות בכמה בניינים הסמוכים למקום. האירוע החל בסביבות השעה 20:30 בערב שעון ישראל, ובאותה העת נישבו במנהטן רוחות במהירות של כ-32 קמ"ש.  

 

גלים בגובה כמה מטרים

 

כוחות הצלה בבניין שקרס בניו יורק (צילום: AP) (צילום: AP)
כוחות הצלה בבניין שקרס בניו יורק(צילום: AP)

זו לא ונציה, זה אטלנטיק סיטי (צילום: AP) (צילום: AP)
זו לא ונציה, זה אטלנטיק סיטי(צילום: AP)

סירות בחוף המזרחי (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
סירות בחוף המזרחי(צילום: רויטרס)

צופים לעבר מנהטן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
צופים לעבר מנהטן(צילום: רויטרס)

 

הסוּפּר-סופה בארה"ב - כתבות אחרונות:

 

הבירה וושינגטון הפכה לעיר רפאים. שירותי המטרו הופסקו, עובדי הממשלה נשארו בבית ומעט מאוד מכוניות פרטיות נראו בדרכים. החשש הוא מפני נפילת עצים על הכבישים ועל מסילות הברזל והפסקות חשמל שישתקו את הרכבות בתוך המנהרות. נהר הפוטומק כבר עולה על גדותיו, ומאיים על העיר אלכסנדריה שמדרום לוושינגטון.

 

התקדמות הסופה, מעט לפני חצות (מפה: WNYC) (מפה: WNYC)
התקדמות הסופה, מעט לפני חצות(מפה: WNYC)

וושינגטון לפני הסערה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
וושינגטון לפני הסערה(צילום: AFP)

המנוף שקרס במנהטן (צילום: AP) (צילום: AP)
המנוף שקרס במנהטן(צילום: AP)

ניו יורק בעין הסערה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ניו יורק בעין הסערה(צילום: AFP)

גלי ענק במסצ'וסטס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גלי ענק במסצ'וסטס(צילום: AFP)

מתגוננים בניו יורק (צילום: אלי חמרי ) (צילום: אלי חמרי )
מתגוננים בניו יורק(צילום: אלי חמרי )

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה נשא אמש בתום ישיבת חירום בוושינגטון הצהרה מיוחדת לאומה האמריקנית, וקרא לאזרחים להישמע להוראות הרשויות. אובמה אמר כי סנדי עומדת להיות סופה גדולה וחזקה, וכי מוקד הסופה צפוי להכות כבר בערב שעון ארה"ב, כלומר בלילה שעון ישראל. הנשיא קרא לאמריקנים להתפנות אם ניתנה או תינתן להם ההוראה לעשות זאת, והביע ביטחון בכך שהכול ערוך ומוכן לתוצאות הסופה. אובמה אמר כי התחבורה תהיה מוגבלת זמן רב אחרי הסופה, וכי צוותי החירום לא יוכלו להחזיר את החשמל במשך כמה ימים.

 

אמש גרמה הסופה לסערה פוליטית אחרת. מושל ניו ג'רזי האשים את ראש עיריית אטלנטיק סיטי כי בניגוד לאזהרת המושל לתושבים שם להתפנות, הורה להם ראש העירייה להישאר במחסות ציבוריים ובבתיהם. "מסיבה כלשהי הוא האיץ בתושבים להישאר במקלטים בעיר. בניגוד להוראתי להסתלק, הוא איפשר להם להישאר. עכשיו מאוחר מדי לפנותם. לאלה שהתעלמו מהאזהרה שלי אני אומר - עכשיו זו האחריות שלכם".

 

ההוריקן כבר הוביל לביטול של כמעט 10,000 טיסות במזרח ארה"ב וייתכן שתנועת המטוסים באזור תשותק כמעט לחלוטין למשך יומיים. גם חברת אל-על נאלצה לבטל שלוש טיסות לניו יורק - טיסות 001 ו-027 שהיו אמורות להמריא הלילה וטיסה 007 שהייתה אמורה לצאת בבוקר.

 

תשע מדינות בחוף המזרחי של ארה"ב הכריזו על מצב חירום לקראת הגעת הסופה, ובניו יורק בוטלו הלימודים, הופסקה

התחבורה הציבורית ונסגרו הבורסות. כ-400 אלף בני אדם פונו מבתיהם שנמצאים באזורים נמוכים אשר עלולים להיפגע על-ידי הסופה.

 

סנדי היכתה כבר בשבוע שעבר באיים הקריביים וגרמה למותם של 69 בני אדם. מה שיהפוך אותה לסופה יוצאת דופן בעוצמתה, הוא התלכדותה עם סופה חורפית מהמערב ואוויר ארקטי קר. החזאים צופים שהשילוב המפלצתי יביא לירידת 30 ס"מ של גשם, גאות שעלולה להיות קטלנית ורוחות שיתפרשו מאות קילומטרים ממוקד הסופה.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טיימס סקוור בניו-יורק, הלילה
צילום: רויטרס
אתר הבנייה בגראונד זירו
צילום: AP
הבית שקרס בניו יורק
צילום: AFP
נזקים במדינת ניו יורק
צילום: רויטרס
לפני הסערה במנהטן
צילום: AP
צילום: רויטרס
סוער במסצ'וסטס
צילום: רויטרס
צילום: אמיר רובינשטיין
שיטפונות באזור ניו-יורק
צילום: אמיר רובינשטיין
מומלצים