שתף קטע נבחר

הלכות "סנדי": מה מברכים על הוריקן?

בעוד "סנדי" משתוללת - נדרשו הפוסקים בשכונות החרדיות בארה"ב להלכות סופה. בין היתר, פסק הבד"צ שאין להתפלל במניין ויש לצום, ואף סיפק הסבר לקטסטרופה: "להראות לישראל שהקב"ה לא עזבם... ולחזק את לבם שלא יתייאשו מן הגאולה"

ברחוב החרדי בישראל מתבדחים על כך שהרבנים אסרו כביכול על יהודי ארה"ב לצאת מן הבתים כשסנדי מתפשטת ברחובות - מטעמי צניעות, כמובן - אף שהיא ידועה כמי שרק "עושה רוח". אבל בניו-יורק הבינו הלילה שהסופה הקטלנית המשתוללת במדינה כבר איננה בדיחה, ובמקום "פסקי ההלכה" היתוליים, נדרשים הרבנים לשאלות רציניות יותר, כמו האם לוותר על תפילה בבית הכנסת - ומה מברכים למראה הוריקן.

 

<<היכנסו לעמוד הפייסבוק של ynet יהדות>>

 

 

רבני הבד"צ (בית דין צדק) של שכונת קראון-הייטס בברוקלין, מרכזה של חסידות חב"ד, פרסמו מודעות ובהן "הלכה למעשה לשעת החירום העת הסופה ל"ע ול"ע (לא עליכם ולא עלינו)". באופן כללי קבעו חברי בית הדין, כי יש מצווה דתית להישמר מכל מכשול שיש בו סכנת נפשות, וכי "אסור לעבור בנחל שמימיו רודפים, אם המים מגיעים למעלה ממותניים".

 

לצום על "סנדי"

בהתייחסות פרטנית ל"סנדי" הבהירו הרבנים כי "חובה לציית להוראות הממונים בכל הקשור לסופה", ואם אלה הודיעו שאין לצאת מהבתים – יש לוותר אף על תפילה בבית הכנסת, במניין, ולהתפלל בבית, ביחידות, גם אם הדבר יגרום לביטול הקריאה בתורה.

 


קטע מהאיגרת ההלכתית. לקריאה של המודעה המלאה - לחצו על התמונה

 

בבד"צ הזכירו את הברכות הנאמרות נוכח תופעות טבע בלתי שגרתיות, מחשש שהציבור, הטרוד בסכנה, ישכח אותן: "על הרוח שנשב בזעף, והוא רוח סערה חזקה ביותר, צריך לברך 'ברוך את ה' אלוקינו מלך העולם עושה מעשה בראשית', ואם רוצה יאמר 'ברוך אתה ה' אלוקינו מלך העולם שכחו וגבורתו מלא עולם'".

 

הכל בשביל הגאולה. "סנדי" מכה בניו-יורק (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הכל בשביל הגאולה. "סנדי" מכה בניו-יורק(צילום: AFP)

 

בגלל מחלוקת פוסקים מהי הגדרת "רוח שנשב בזעף" קבעו הרבנים כי יש לומר את הברכה ללא הזכרת שם ה'. ומתי בדיוק? "כשנשמע הרוח, ועל כל פנים כשניכרת פעולתו". עוד כתבו כי יש להתענות (לצום) "על הרעש ועל הרוחות שהם מפילים הבניין".

 

רבני חב"ד מצטטים מפסקי מייסד חסידות זו, "האדמו"ר הזקן", ב"הלכות מציאה ופיקדון", לפיהן "הרואה

מים באים לשטוף שדה חברו או להשחית בניינו – חייב לגדור בפניהם למנעם... וכן כל כיוצא בזה, אם אפשר לו להציל חברו מהפסד – חייב הוא לטרוח בכל כוחו להצילו". עם זאת הבהירו כי אין חובה להשקיע בכך ממון, אלא אם ברור שהחבר ישלם על כך.

 

מכתב הבד"צ נחתם במסר מעודד לציבור: "בגמרא אמרו בנוגע לזוועות, שבשעה שהקב"ה זוכר את בנו ששרויים בצער בין אומות העולם, מוריד שתי דמעות לים הגדול וקולו נשמע מסוף העולם ועד סופו. ובפירוש רבנו חננאל שם: 'כולו להראות לישראל שהקב"ה לא עזבם ולא שכחם ולא נטשם וכי עתיד להחזירן – כל זה לחזק את לבם שלא יתייאשו מן הגאולה'".

 

 • הרב אפרתי: "אירופה מוסלמית עדיפה על אירופה נוצרית"
 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כנראה שלא תהיה תפילה במניין. "סנדי"
  צילום: AP
  מומלצים