שתף קטע נבחר

סובייטי בחוץ, חדיש בפנים. כך נראה פוטין-מוֹבּיל

הלימוזינות של העידן הסובייטי עושות קאמבק. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין יסייר בקרוב בכבישי ארצו במכונית פאר מתוצרת חברת "זיל", שדומה שתי טיפות מים לזו ששימשה את קודמיו בתפקיד לפני 30 שנה. אל דאגה, מתחת למכסה המנוע ובחלל הרכב יותקנו כל השכלולים האחרונים.

 

בחירות 2013 - כל הכתבות ב-ynet

בחירות בארה"ב 2012 - לכל הכתבות של CNN ו-ynet בעמוד מיוחד

 

"ניסינו לשמר את המאפיינים ההיסטוריים של מה שהייתה פעם המכונית מספר 1 של רוסיה", ציינה דוברת החברה. הדגם החדש הוזמן על ידי הנשיא עוד בכהונתו הקודמת, כשניסה לעודד את התעשייה המקומית, והוא נמצא בפיתוח כבר שש שנים.

 

מבחוץ הרכב אמנם שומר על מראה נוסטלגי, אך בתוכו ייהנה פוטין ממושבי עור, ממסך טלוויזיה שטוח ומשולחן עבודה. הטלוויזיה אף תחובר למצלמת וידאו שתותקן מחוץ למכונית, כדי שהוא יוכל לראות מה קורה סביבו מבלי לצאת מהרכב.

 

מכונית "זיל" שחורה הייתה סימן ההיכר של כל היושבים בקרמלין, מלאוניד ברז'נייב ועד בוריס ילצין. מיכאיל גורבצ'וב, מנהיגה האחרון של ברית המועצות, אף היה ידוע בכך ששלח את ה"זיל" שלו במטוס לארצות הברית כדי שיוכל לנסוע בה במהלך ביקורו ההיסטורי בוושינגטון.

 

עוד בערוץ החדשות:

אחרי סנדי, ניו יורק נערכת ל"גיהנום בתחבורה"

חוזר לקופר: למה נפתח מחדש תיק רצח הנשים?

 

אולם עם ירידת קרנה של תעשיית הרכב הרוסית, השלטונות במוסקבה פנו לגרמנים וכך קרה שכשהחל פוטין את כהונתו הראשונה בשנת 2000, הוא קיבל עם כניסתו לתפקיד את המפתחות למכונית "מרצדס" חדשה.

 

בכיר בחברה, שהציג את הדגם החדש בפני אחד מערוצי הטלוויזיה, התגאה ואמר: "אם להסתכל על מכונית הקדילק שברק אובמה נוהג בה, זוהי צוללת מפחידה. אין בה שום דבר אסתטי, נורא להסתכל עליה". לעומתה, כך טוען הבכיר, הרכב החדש של פוטין הינו בעל סטייל ייחודי.

 

עם זאת, ספק אם גם הציבור הרחב יבחר לאמץ את הרכב. מכוניות "זיל" היו בעבר ידועות לשמצה בגודלן ובנטייתן לנסוע בשיירה שחסמה את הכביש כולו ויצרה פקקי ענק - הכול כדי ללוות בבטחה בכיר סובייטי כלשהו.

 

הנשיא פוטין התייחס באחרונה לבעיה במהלך ראיון והבטיח כי הוא שוקד על מציאת פתרון לבעיית הפקקים. עם זאת, הוא הודה שאין בכוונתו לוותר על השיירה או לעצור ברמזורים אדומים כפי שנוהגים כיום מנהיגי מדינות המערב, משום שזה יהיה לדבריו "כניעה לפופוליזם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הלימוזינה הסובייטית. "ניסינו לשמר את המאפיינים ההיסטוריים"
מומלצים