שתף קטע נבחר

החברה לישראל: כיל במגעים למיזוג עם פוטאש

החברה שבשליטת עידן עופר אישרה כי ענקית האשלג הקנדית מנהלת מגעים עם מדינת ישראל בקשר לבחינת אפשרות למיזוג עם כיל. הבוקר נחשף כי מנכ"ל פוטאש ויו"ר החברה לישראל נפגשו עם נתניהו כדי לקדם את הנושא

החברה לישראל אישרה הבוקר (ד') את חשיפת "כלכליסט" כי ישנם מגעים למיזוג פוטאש הקנדית וכיל. בהודעת החברה, שבשליטת עידן עופר, נכתב כי "החברה מאשרת כי ידוע לה שפוטש הקנדית נמצאת במגעים עם רשויות ממשלה שונות, ובין היתר אף התקיימה פגישה עם ראש ממשלת ישראל בקשר לבחינת אפשרות למיזוגה של כיל עם פוטאש".

 

עוד הוסיפה החברה כי "טרם גובשה עסקה וטרם נעשתה פניה עסקית מצד פוטאש לחברה או לכיל".

  

הבוקר נחשף ב"כלכליסט" כי חברת הכרייה הקנדית מנהלת בימים אלה מגעים עם מדינת ישראל כדי שתאשר לה לרכוש 100% ממניות חברת כימיקלים לישראל - כיל - שבשליטת משפחת עופר באמצעות החברה לישראל.

 

ביל דויל, מנכ"ל פוטאש, הגיע לאחרונה לארץ ונפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לקדם את מיזוג כיל לתוך פוטאש. בפגישה נכחו גם מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר ויו"ר החברה לישראל אמיר אלשטיין. לאחר הפגישה הורה נתניהו לפקידי משרדו ולמשרד האוצר לבחון את היבטי העסקה, כך נודע ל"כלכליסט". 

 

מתווה המיזוג בין החברות הוא בעסקת מניות, ומחזיקי המניות של כיל יקבלו מניות של פוטאש. כיל נסחרת כיום בשווי 60 מיליארד שקל (15 מיליארד דולר) בבורסה בתל אביב, ואילו פוטאש נסחרת בשווי 35 מיליארד דולר. האחזקה של החברה לישראל בכיל (52.3%) שווה 31 מיליארד שקל, ובמקומה תקבל החברה לישראל מניות פוטאש בבורסה האמריקאית בהיקף דומה. אם כי ייתכן שפוטאש תציע לבעלי המניות של כיל פיצוי בדמות פרמיה מסוימת על מחיר השוק. פוטאש טרם ערכה מו"מ פורמלי עם החברה לישראל, וזה יחל רק אחרי קבלת ההסכמה מהמדינה.

 

החלטה על המיזוג כנראה רק אחרי הבחירות היתרון לכיל במיזוג עם פוטאש הוא שבהתחשב בכך שהזיכיון של כי"ל על ים המלח מסתיים ב-2030, מיזוג בעת הנוכחית נראה שיקול כלכלי ביותר, כותב יונתן קרייזמן מכלל פיננסים ברוקראז'. 

 

היתרון לפוטאש הוא שהמהלך יוביל להוזלה של עלות ייצור האשלג המצרפית של פוטאש. עלות הייצור המשוערת של פוטאש היא 200 דולר לטון מול עלות של 130 דולר לטון של כיל, מוסיף קרייזמן.

 

לדבריו, יתרון נוסף של המיזוג הוא הקצאה גיאוגרפית יעילה יותר של מכירות האשלג (כיל תמכור יותר לסין והודו ופוטאש תמכור את חלקה של כיל בשוק הברזילאי).

 

קרייזמן מוסיף כי קשה להאמין שהחלטת ממשלה בנושא תתקבל עד לאחר הבחירות, וכן כי פוטאש תציע מחיר לפני שתקבל אישור עקרוני על העסקה. הוא מעלה גם את השאלה אם הממשלה אכן תאשר את העסקה, מה יכללו ההתניות שתציב המדינה? (למשל הישארות החברה לישראל כבעלת מניות מרכזית על מנת לדאוג לאינטרס של המדינה).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עידן עופר
צילום: ירון ברנר
מומלצים