שתף קטע נבחר

בשולי הכיפה: נוער דתי בסיכון מוצא בית

נוער דתי שנזרק לרחוב, מוצא בית במוסד ייחודי על שפת ים המלח: "המקום הזה הראה לי שאתה לא חייב בגרות כדי להצליח בחיים. פה מצאתי את הכיוון שלי" . צפו במוסד שיש בו אמונה

קוראים להם "בני טובים" - נערים ממשפחות נורמטיביות, דתיות-לאומיות, מוכרות ומכובדות בקהילותיהן. אבל בשלב כלשהו בילדותם, הם מצאו עצמם תחת ההגדרה של "נוער שוליים": נפלטו מכל מסגרת, הסתובבו חסרי מעש ברחוב - וגם המשפחות, לא פעם, ניתקו קשר. בדרך אבדה גם הכיפה - אבל לא האמונה.

 

 

כבר עשר שנים ש"יפתח" - מוסד על שפת ים המלח, המשקם נערים דתיים בסיכון - אוסף את הילדים הללו מהכיכרות, הרחובות וחופי הים - מכנרת ועד אילת. בשבוע שעבר חגג המוסד עשור להיווסדו. הרבה התרגשות הייתה שם. גם הרבה בוגרים, ודמעות. "למדתי במסגרות דתיות גם לפני זה, אך היו לי המון מריבות עם ההורים", מספר דוד פליישמן, בוגר "יפתח". "הגעתי לכאן וזה היה המקלט שלי. גם דתיים הם בני אדם שעוברים משברים וקשיים, וצריכים מקום כזה שמספק להם פתרונות".

 

חוזרים לתפקוד

אריאל סוקולוב, מנהל המוסד החינוכי והשיקומי, מספר על "מפגש לא טוב עם המערכת הפורמלית... נער כזה מתחיל לאט-לאט לצאת ממקום של אי-עשייה ותפקוד, למרחבי יצירה, עבודה ואמונה בעצמו". הוא מדגיש עוד כי הנערים אף פעם לא עזבו את הדת, אלא הוצאו ממנה.

 

הנערים שנמצאים על סף ניתוק מהחברה הנורמטיבית, עוברים תהליך שיכול להימשך שנים, ולא פעם מותאם ייחודית לצרכיו של הנער. מרביתם מסיימים בגרות ומסלול צבאי מורחב, וחוזרים להשתלב בחברה. "עברתי המון בתי ספר בחיי", מעיד גם איתמר כהן, בוגר נוסף של "יפתח". "כל מקום דחה אותי. כשהגעתי לכאן, לא היה אכפת להם מה הייתי - אלא מה אני יכול להיות. המקום הזה הראה לי שאתה לא חייב תעודת בגרות כדי להצליח בחיים. פה מצאתי את הכיוון שלי".

 

ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית" מזמינים אתכם למפגש מרגש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורות
"זה היה המקלט שלי"
צילום: אורות
מומלצים