שתף קטע נבחר

צילום: עופר עמרם, אוהד צויגנברג, חיים צח, עידו ארז

כחלון: "אני בשל נפשית להקים מפלגה"

כשברקע הסקרים המנבאים למפלגה חברתית בראשותו 20 מנדטים ויותר, החל כחלון כבר לחזר אחר ח"כים ושרים מהמפלגה שבכוונתו לעזוב, ואמר למקורביו: "אני רוצה לראות שזה מהלך פוליטי נכון, אך אני שלם עם ההחלטה"

שבועיים בלבד לאחר שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים: משה כחלון נערך להקמת מפלגה חברתית חדשה: רק בתחילת השבוע עמד ראש הממשלה בנימין נתניהו על הבמה בגני התערוכה, ומול מאות פעילים ממפלגתו חיבק את השר משה כחלון, ואמר לו: "משה, אתה נולדת בליכוד, אתה נשאר בליכוד, אתה תמיד תהיה בליכוד ואתה תעזור לליכוד לנצח בבחירות". על לידתו של משה כחלון בליכוד כאישיות פוליטית בכירה אין עוררין, אך כעת נראה כי שאר קביעותיו של נתניהו לא תואמות את המציאות, למורת רוחו.

 

משה כחלון ובנימין נתניהו לאחר אישור הסכם האיחוד  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
משה כחלון ובנימין נתניהו לאחר אישור הסכם האיחוד (צילום: מוטי קמחי)

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים בחדשות ynet

 

לפני כשבועיים הטיל כחלון פצצה פוליטית, והכריז על פרישתו מהחיים הפוליטיים. הוא סירב לנמק את המניעים להחלטתו, וטען רק כי בכוונתו לחזור הביתה לאחר שנים ארוכות של עשייה ציבורית אינטסיבית, וכי הוא עדיין תומך בליכוד ומאמין כי בנימין נתניהו צריך להרכיב את הממשלה הבאה. גם נתניהו, מצדו, דאג להזכיר בכל הזדמנות כי כחלון הוא בשר מבשרו של הליכוד, ככל הנראה בעיקר כדי להקל ולו במעט את המכה שגרמה לליכוד עזיבתו של הכוח החברתי המוביל שלה, ויהיו שיאמרו היחיד. 

 

והנה, כעבור שבועיים בלבד, נראה כי כחלון נמצא על ספו של קאמבק לחיים הפוליטיים, לכנסת ואולי אף לממשלה, אך לא במסגרת המפלגה שאותה עזב. סקר שהזמינו מקורביו של שר הרווחה והתקשורת היוצא ובוצע על-ידי הסוקר רפי סמית, ניבא כי מפלגה חברתית חדשה בראשות כחלון תוכל לגרוף לא פחות מ-20 מנדטים בבחירות, ולהותיר את הרשימה המאוחדת הליכוד־ביתנו עם 28 מנדטים בלבד. אפשרות נוספת שנבחנה בסקר היא ריצה של כחלון כמספר 2 במפלגה חדשה תחת הנהגתה של ציפי לבני. במקרה כזה זוכים השניים ללא פחות מ-26 מנדטים, כאשר הליכוד־ביתנו נותרים עם 28. וכך, גם בעקבות הסקר המחמיא, הבהיר אתמול כחלון בשיחות סגורות כי בימים הקרובים יקבל החלטה אם לחזור לפוליטיקה. לעת עתה, למרות הסקר המחמיא, הוא נוטה שלא לרוץ כמספר 2 של מועמד בכיר אחר.

 

כחלון מודיע על פרישה (ארכיון) (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
כחלון מודיע על פרישה (ארכיון)(צילום: אוהד צויגנברג)
 

מקורביו וחבריו של כחלון סיפרו אמש כי אם סקרים נוספים יעניקו לו יותר מ-10-12 מנדטים, הוא יוציא את המיזם הפוליטי אל הפועל. אחד מאותם מקורבים שאל את שר הרווחה והתקשורת אם הוא עדיין מתלבט בנוגע לשאלה אם לעזוב את הליכוד ולהקים מפלגה חברתית חדשה, וזה הפתיע אותו בתשובתו. "אין לי התלבטות", הוא אמר. "אני שלם עם ההחלטה הזו, אם אצא לדרך חדשה. אני רק רוצה לראות שזה יהיה מהלך פוליטי שנכון לעשות". כחלון נשאל עוד אם אין לו בעיה נפשית לעזוב את מפלגת הבית שלו, הליכוד, והשיב: "אני בשל נפשית לקבל את ההחלטה להקים מפלגה חברתית".

 

בינתיים, ממשיך שר הרווחה והתקשורת בגישושים. בימים האחרונים התייעץ עם שלושה מהמקורבים לו ביותר: המשנה לראש עיריית תל-אביב ארנון גלעדי, ראש המועצה האזורית חבל מודיעין שמעון סוסן והיועץ האסטרטגי הירושלמי איל אריאל, וכן ניהל שיחות ארוכות עם פעילי ליכוד, ראשי סניפים ואף ח"כים ושרים מטעם המפלגה. גם גלעדי העריך כי כחלון יקבל את ההחלטה הסופית בימים הקרובים: "אני מאמין שזה יקרה אחרי שהוא יקבל סקר עומק", הסביר, "שיאשש את המגמות של הסקרים האחרונים".

 

במקביל, עשרות פעילי ליכוד מרכזיים פנו אל כחלון מאז פרסום הסקר וקראו לו להתמודד לכנסת בבחירות הקרובות. "אתה היחיד שיכול להיות שובר שוויון בבחירות הקרובות", אמר אחד הפעילים, ורמז כי הוא יכול לשתף פעולה גם עם מועמד אחר לראשות הממשלה. כחלון עצמו העריך בשיחות סגורות כי אם יקים מפלגה חברתית שתתמודד בבחירות מול הליכוד, הוא ימצא שותפים לדרך משורות המפלגה שנטש. "הליכוד הוא כבר לא תנועה חברתית", סיפר אחד ממקורביו, "נתניהו מנהל את המפלגה הזאת כאילו היא נולדה בשבילו. אחרי הוועידה האחרונה השרים יצאו מהאולם עם הראש באדמה".

 

בינתיים, יש לפחות בכיר אחד בליכוד שלא שוחח עם כחלון בימים האחרונים: יו"ר המפלגה נתניהו. מקורביו של ראש הממשלה, עם זאת, תקפו את השר הפופולרי במלים חריפות. "ההתנהלות שלו בימים האחרונים היא ממש הונאה", הם אמרו, "הוא מנהל את ישיבות מרכז הליכוד, אבל פועל בתוך המפלגה כמו גיס חמישי". נתניהו עצמו התייחס לנושא באופן עקיף בלבד, בעת ביקורו אצל נשיא צרפת פרנסואה הולנד בארמון האליזה. "משה כחלון אמר בצורה מפורשת שהוא נשאר בליכוד", אמר ראש הממשלה בלקוניות, "ואני מאמין שהוא יישאר בליכוד". 

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כחלון בימים אחרים עם נתניהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים