שתף קטע נבחר

הולך הביתה: האלוף גדי שמני פורש מצה"ל

מי שכיהן בשלוש השנים האחרונות כנספח צה"ל בוושינגטון והיה מועמד להחליף את אשכנזי בתפקיד הרמטכ"ל, הודיע על פרישתו. בכך מצטמצמת רשימת המועמדים לסגן הרמטכ"ל. בעת שכיהן כמפקד פיקוד המרכז התעמת שמני עם המתנחלים

תולה את הדרגות: אלוף גדי שמני שמסיים בימים אלו את תפקידו כנספח צה"ל בוושינגטון החליט לפרוש מהצבא. את שמני מחליף בארה"ב אלוף יעקב אייש, שעל מינויו הכריז הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ לפני חצי שנה. שמני נחשב לפני כשנתיים כאחד המועמדים להחליף את הרמטכ"ל לשעבר, רב-אלוף במיל' גבי אשכנזי. הרמטכ"ל הנוכחי גנץ כיבד את בקשתו של שמני והודה לו על שירות של 35 שנה בצה"ל.

 

בחירות 2013 - כל הדיווחים ב-ynet

 

ההודעה של שמני מורידה מהפרק את התמודדותו לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא במקומו של אלוף יאיר נוה. בחודש הבא צפויה ליפול הכרעה בנושא ולא מן הנמנע ששמני פרש לאחר שהבין כי סיכוייו להתמנות לסגן הרמטכ"ל נמוכים. נכון לעכשיו המועמד המוביל לתפקיד הוא אלוף גדי אייזנקוט שלא נושא כעת תפקיד רשמי בצבא. אייזנקוט הוא אחד המועמדים המועדפים ביותר על הרמטכ"ל גנץ.

 

מועמדים אחרים לתפקיד סגן הרמטכ"ל הם מפקד פיקוד הצפון, אלוף יאיר גולן, ומפקד פיקוד מרכז הקודם, אלוף אבי מזרחי. תפקיד סגן הרמטכ"ל, מעבר לבכירותו בצבא, מעניק מקפצה ויתרון משמעותי בכל מרוץ עתידי לרשת את הרמטכ"ל המכהן. אחת השאלות המסקרנות בהתמודדות הנוכחית על תפקיד סגן הרמטכ"ל היא כיצד יגיב שר הביטחון להמלצה של גנץ למנות את אייזנקוט לסגנו, אם זו אכן תוגש. שמו של אייזנקוט הוזכר בדו"ח הסופי של מבקר המדינה בפרשת הרפז כאחד הגורמים שנחשפו למסמך המזויף, אולם הדו"ח שטרם פורסם, לא פוסל אותו מלהתמנות לתפקיד.

 

שמני התגייס לצה"ל בשנת 1977 ולאחר ששימש כמפקד פלוגה בחטיבת הצנחנים, הוא יצא לארה"ב להשתלמות בצבא האמריקני. בהמשך הוא מונה למפקד סיירת צנחנים

ומעט לפני סיום תפקידו כמפקד גדוד 890 בשנת 1990, הוא נפצע קשה כשהג'יפ שבו נסע התהפך סמוך לגבול לבנון. ב-2001 שמני מונה לקצין חיל רגלים וצנחנים ראשי ולאחר מכן הוא שימש כמזכיר הצבאי של ראשי הממשלה לשעבר אריאל שרון ואהוד אולמרט.

 

במאי 2007 מונה שמני למפקד פיקוד המרכז. במהלך כהונתו בתפקיד נרשמו עימותים רבים בינו לבין המתנחלים ביהודה ושומרון. שמני קיבל מכתבי נאצות על רקע מאבקו נגד הימין הקיצוני. "נגיע אליך למען ילדיך יראו מיהו אביהם השטן", צוין באחד ממכתבי הנאצה ששמני קיבל. במכתב אחר שקיבל נאמר כי "אתה נגוע באנטישמיות ושנאת יהודים אמיתיים, נדע להגיע גם אליך. הערבים הם אהוביך, בני השטן הללו ומי שתומך בהם הוא שטן בן שטן וזה אתה". מ-2009 שימש שמני כנספח צה"ל בוושינגטון.

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פורש. אלוף שמני
צילום: עופר עמרם
נסללה הדרך לתפקיד סגן הרמטכ"ל? אלוף אייזנקוט
צילום: עופר עמרם
מומלצים