שתף קטע נבחר

הרב עמאר: ירקות עלים "ללא תולעים" - מסוכנים

הרב הראשי לישראל בהחלטה מהפכנית: מזהיר מפני אכילת ירקות עלים "ללא חרקים", וקובע כי אכילתם מסכנת באופן ודאי את בריאות הציבור, בשל שימוש מוגבר בחומרי הדברה אסורים. ההמלצה: לרכוש ירקות רגילים ולנקותם "כמו פעם"

הרב הראשי לישראל, שלמה עמאר , קובע כי יש סכנה בריאותית באכילת ירקות עלים המגודלים בשיטות מיוחדות נגד הידבקות חרקים, זאת בגלל שימוש מופרז בחומרי הדברה. בפסק הלכה שפרסם הרב, בעקבות בדיקות מעבדה שביצעו חוקרים בגידולים אלו, הוא ממליץ לציבור לרכוש ירקות עלים רגילים, ולנקותם מחרקים - "כמו פעם".

 

<<היכנסו לעמוד הפייסבוק של ynet יהדות>>

 

 • דתיים רעבים לאהבה: טיפול מיני זו לא מילה גסה

   

  לפסיקתו של הרב הראשי עשויות להיות השלכות דרמטית במיוחד, שכן היא עלולה להמיט אסון על אחד מהפיתוחים המשמעותיים של הדור האחרון בתחום הכשרות. החידוש החקלאי-הלכתי שנולד בחממות גוש קטיף, חולל שינוי של ממש במטבח הכשר, כאשר ייתר כמעט לחלוטין את ניקוי הירק מחרקים – עבודה הנחשבת לקשה ומתסכלת במיוחד.

   

  "על בעלי הירקות מוטלת חובת ההוכחה להוכיח בבירור גמור את צדקת טענתם", כותב הרב, "ואין שום הצדקה שאנשים שנזהרים מאיסור תולעים וחרקים, משלמים על זה במיטב כספם, ואף מיעוטי יכולת מקמצים מעיסתם וחוסכים מאכל מפיהם ומפי עולליהם, כדי להינצל מאיסורים חמורים, ויפלו בסכנות שהם חמורות יותר מן האיסורים".

   

  פסק ההלכה של הרב עמאר מתפרס על פני עשרות עמודים, ונכתב במשך כמה חודשים. תכליתו העיקרית היא

  להפריך את הטענה הרווחת כי לא ניתן לנקות ירקות עלים לחלוטין מהחרקים שבהם, וכי מאז שהומצאה שיטת הגידול המיוחדת יש חובה הלכתית לדבוק בה. לדבריו, מיגור הנגעים אפשרי גם לאחר גידולם של הירקות, וכך עשו יהודים בכל הדורות.

   

  לטענת הרב עמאר, המגובה בממצאים מדעיים, חקלאים רבים עושים שימוש בחומרי הדברה אסורים, או לחלופין מרססים במינון הגבוה בהרבה מן המותר, באופן המסכן באופן ודאי את בריאות הציבור. לדבריו, אין שום הצדקה לכך שצרכנים הנזהרים מאיסור תולעים וחרקים ישלמו על כך במיטב כספם, ולעיתים אף על חשבון הוצאות מזון בסיסיות אחרות, ואז "ויפלו בסכנות שהם חמורות יותר מן האיסורים".

   


 •  

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  עדיף לשטוף, כמו פעם
  צילום: ירון ברנר
  הרב עמאר
  צילום: אלכס קולומויסקי
  מומלצים