שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "אני אשב בכלא לפני שאשלם מזונות"

  "בגדת? יקחו לך את הילדים"; "אתה מרוויח משכורת מינימום? לא תשלם מזונות". נשמע מוכר, אך אלו הם רק חלק מהמיתוסים המתקשרים לעולם הגירושים, ותאמינו או לא, אך אין כל קשר בינם ובין האמת המשפטית בפועל

  כולם יודעים הכל על גירושין. בגדת? ייקחו לך את הילדים. אתה מרוויח משכורת מינימום? לא תשלם מזונות. תפסת אותה בוגדת? רוץ לבית הדין הרבני. נשמע מוכר, אך אלו פשוט חלק מהמיתוסים הכי שכיחים שיש, ולמען האמת, אין כל קשר בינן לבין אמת משפטית. באותה מידה, איומים במסגרת ההליך הינם חסרי בסיס, ומטרתם הפחדת הצד שכנגד על מנת למנוע ממנו לנקוט צעדים לשמירת זכויותיו או מניעת עזיבתו. הגיע הזמן לעשות קצת סדר באי סדר.

   

  עוד בנושא:

  נגעלת מבעלך? ניתן לכפות עליו גירושים

  לצאת מזוגיות לחירות או עילות לגירושים

  טובים השניים או תובעים השניים? הומור גירושים

   

  אם בעלך תפס אותך בוגדת – ייקחו לך את הילדים

  לא כל כך מהר לוקחים ילדים מאימם, גם אם היא בגדה באביהם. ההחלטה בעניין משמורת ילדים נקבעת על פי טובת הילדים ולא על פי רמת פגיעתו של בן או בת הזוג עקב בגידה. רומן שניהלה אימו או שניהל אביו של הילד, אינו קשור ליכולת ההורית של האם או של האב, ולכן אין קשר בין בגידת בן הזוג לבין שאלת המשמורת על הילדים.

   

  אם בעלך תפס אותך בוגדת – תצאי בלי כלום

  מערכת המשפט הישראלית לא בודקת מי בגד או במי האשם לפירוק הנישואין והגירושין, ואינה מטילה עונשים על בן הזוג הבוגד. בגידה אינה מהווה עילה לנישול אשה מרכושה, כפי שבגידת הגבר אינה מהווה עילה לנישולו מרכושו. יחד עם זאת, אשה שבגדה מאבדת את זכותה למזונות אשה ולכתובה.

   

  את כן תאבדי את הזכות למזונות אשה, אך לא ינשלו אותך מרכושך (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  את כן תאבדי את הזכות למזונות אשה, אך לא ינשלו אותך מרכושך(צילום: shutterstock)

   

  אם אתה גבר – רוץ לפתוח תיק גירושין ברבנות

  קודם כל, ברבנות מתחתנים ובבית הדין הרבני מתגרשים. הגשת תביעת גירושין בבית הדין הרבני הינה כלי טאקטי, וככזה יש לנהוג בו בזהירות ובמיומנות. בנוסף – פתיחת תיק גירושין בבית הדין הרבני בדרך כלל, אינה מספיקה לשם רכישת סמכות לבית הדין הרבני. אם רוצים שבית הדין הרבני ירכוש סמכות, יש להגיש תביעת גירושין ולכרוך אליה את כל העניינים בהם מבקשים שבית הדין הרבני ידון. חשוב להיזהר בכך, שכן הגשת תביעת גירושין ללא עילה עלולה לחשוף אותך לחיוב בכתובה.

   

  אם אתה מרוויח משכורת מינימום לא תשלם מזונות ילדים

  חיוב במזונות ילדים הינו חיוב אבסולוטי. חיוב אב במזונות ילדים נקבע לא רק על סמך השתכרותו בפועל אלא גם על סמך פוטנציאל השתכרותו, על סמך הכנסה נוספת שבית המשפט מייחס לו ועל סמך נכסים רכוש וממון הרשומים על שמו. לכן, גם אדם שמשתכר משכורת מינימום יחויב בתשלום מזונות עבור ילדיו.

   

  אם אשתך מרוויחה הרבה יותר ממך – לא תשלם מזונות ילדים

  כמו שכבר נאמר, חיוב במזונות ילדים הינו אבסולוטי ועל כן גם אם האם משתכרת יותר מהאב, עדיין יהיה האב חייב בתשלום מזונות לילדיו. יחד עם זאת, ככל שהפער בין ההורים גדול יותר יהיה סכום מזונות הילדים קרוב יותר למינימום תשלום המזונות ההכרחי.

   

  היא הבטיחה לך שהיא משתמשת בגלולות ונכנסה להריון – אתה לא חייב כלום לילד

  גם ילד שנולד כתוצאה מ'גניבת זרע' הינו ילד לכל דבר ועניין, ואביו יחויב לשלם עבורו מזונות גם אם אינו מוכן להכיר בו. הקריטריונים לתשלום מזונות לילד שנולד מחוץ למסגרת הנישואין או כתוצאה מ'גניבת זרע' זהים לאלו שחלים לגבי מזונות עבור ילדים שנולדו במסגרת הנישואין והוריהם מתגרשים.

   

  הוריך נתנו את כל הכסף עבור הדירה – הדירה תישאר שלך לאחר הגירושין

  אם רשמתם את הדירה על שם שניכם, הדירה תימכר ותמורתה תחולק בין שניכם בלי קשר לשאלה כמה תרם כל אחד מכם לקנייתה, אלא אם ערכתם הסכם ממון שקובע אחרת.

   

  לא ערכתם הסכם ממון? הדירה תחולק בין שניכם (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  לא ערכתם הסכם ממון? הדירה תחולק בין שניכם(צילום: shutterstock)

   

  נישאנו בקפריסין – אנחנו לא צריכים להתגרש בבית הדין הרבני

  אם שניכם יהודים, תצטרכו להתגרש בבית הדין הרבני גם אם נישאתם בנישואין אזרחיים בחו"ל. יחד עם זאת, הליכי גירושין כאשר הנישואין לא נערכו כדת משה וישראל יכולים להיות קלים הרבה יותר בכל מה שנוגע להתנהלות בבית הדין הרבני.

   

  לכתובה אין שום משמעות – זה רק 'על הנייר'

  במצבים מסוימים ניתן לחייב גבר לשלם לאשתו את סכום כתובתה, ועל כן לא מדובר במסמך ריק מתוכן אלא במסמך משפטי שעלול לחייב את הבעל שחתם על הכתובה בתשלום סכום הכתובה לאשתו. כך למשל, כאשר הגבר מבקש להתגרש ללא עילת גירושין תקפה על פי ההלכה היהודית, הוא מסתכן בחיוב בכתובה.

   

   

  שים לב לסכום שאתה כותב שם. כתובה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  שים לב לסכום שאתה כותב שם. כתובה(צילום: shutterstock)

   

  עכשיו, אחרי שהפרכנו את המיתוסים הרווחים, מגיעים למרבה הצער, האיומים. איומים אלו, משיגים בדרך כלל את מטרתם – הפחדת הצד שכנגד כדי למנוע ממנו לנקוט צעדים לשמירת זכויותיו או הפחדת הצד שכנגד כדי למנוע ממנו לעזוב. מרבית האיומים, גם כאלה שנראים לכאורה מבוססים, חסרי בסיס משפטי.

   

  אני אספר בבית המשפט שאת/ה חולה נפש ולא תקבל/י משמורת

  מטרתו של איום זה להכות בבטן הרכה של מרביתנו – הילדים. בדרך כלל, מדובר באיום חסר בסיס שנאמר על ידי זה שסיכוייו לקבל משמורת ילדים או להסדרי ראיה נמוכים יותר. בדרך כלל, לאיומים אלו אין כל קשר לטובת הילדים ומטרתם להפחיד ולרפות את ידיו של הצד שכנגד במהלך הליך גירושין.

   

  בתי המשפט לענייני משפחה ובתי הדין הרבניים בדרך כלל לא מתחשבים בטענות אלו. יתר על כן, טיפול פסיכולוגי או נטילת כדורי נוגדי דיכאון מסוגים שונים אינם מהווים עילה לשלילת משמורת או הסדרי ראיה.

   

  אני אשב בכלא לפני שאשלם מזונות

  קיימות דרכים שונות לאכוף תשלום מזונות ילדים או בחיוב תשלום מזונות אשה, החל מפניה למוסד לביטוח לאומי וכלה בהטלת עיקולים באמצעות לשכת ההוצאה לפועל. אם מישהו באמת אינו מוכן לשלם מזונות, ניתן לעצרו, אך רוב 'הגיבורים' ש'מתנדבים' לשבת בכלא בגין אי תשלום מזונות, ממהרים לשלם את חובם למזונות עם הוצאת פקודת המעצר הראשונה. בואו נודה בזה, אף אחד לא אוהב לבלות לילה באבו-כביר.

   

  איומים איומים, אין סיכוי שהוא באמת יממש אותם וייכנס לכלא (צילום: shutetrstock) (צילום: shutetrstock)
  איומים איומים, אין סיכוי שהוא באמת יממש אותם וייכנס לכלא(צילום: shutetrstock)

   

  אני אתפטר מהעבודה ואהיה מובטל ובית המשפט לא יחייב אותי לשלם מזונות

  בתי המשפט לענייני משפחה ובית הדין הרבני מכירים את האיום הוותיק, ועל כן בעת הגשת תביעת מזונות וכתב הגנה בתביעת מזונות יש לצרף 12 תלושי שכר אחרונים. יתר על כן, תשלום המזונות נקבע בהתאם לפוטנציאל ההשתכרות ובהתאם להיקף הרכוש. כאשר מושמע איום שכזה, יש לפנות בדחיפות לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בענייני משפחה ולשקול בכובד ראש הגשת תביעת מזונות. כמו כן, רצוי לנסות לתעד את האיום.

  .

  מחר בבוקר אני הולך/ת לבית הדין הרבני

  ברגע שאיום כזה מושמע רצוי לפנות לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בדיני משפחה. בחירת הערכאה המתאימה הינה שלב קריטי בהליך הגירושין. אם בן/בת הזוג שלכם מאיימים לפנות ל'רבנות', יתכן שיקדימו אתכם ויגישו תביעה בבית הדין הרבני. לעיתים צעד כזה דווקא ישרת את האינטרסים שלכם, אך לעיתים רבות מומלץ להקדים ולמנוע את הצעד לפני שהוא מתבצע.

   

  אם במקרה אתם בצד המאיים, וגם אם אתם הצד הגברי של המטבע, זכרו – אין לפתוח תיק גירושין ללא קבלת יעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בדיני משפחה מוקדם. צעד כזה עלול לשרת את האינטרסים של הצד השני בהליך הגירושין.

   

  בחיים לא תקבל/י גט

  מדובר באחד מהאיומים השכיחים ביותר בהליך גירושין, אך אסור לתת לאיום כזה להותירכם במערכת נישואין כושלת. מרבית תיקי הגירושין מסתיימים בהסכם גירושין כולל. יחד עם זאת, לעיתים יש לנקוט בצעדים משפטיים שמטרתם יצירת לחץ על הצד שכנגד על מנת להתגרש ולתת גט.

   

  מצידי ננהל הליכים משפטיים עוד הרבה שנים, לי יש כסף

  בני זוג רבים מאיימים כי 'ימשכו' את ההליך המשפטי בבית משפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני לנצח, מתוך תקווה שהאמצעים הכלכליים של הצד שכנגד יגמרו והוא ייכנע לתכתיביהם. עורך דין טוב בענייני משפחה ידע לזהות ניסיונות 'משיכה' של הליך גירושין, ולהפעיל כנגדם אמצעים משפטיים שינטרלו אותם. יחד עם זאת, יש לזכור שניהול הליך משפטי בענייני משפחה מתחילתו ועד סופו עלול להמשך זמן לא מועט.

   

   

  אני אפנה למשטרה ואומר שאיימת/פגעת/הכית/ אנסת אותי

  מדובר באיום שלמרבה הצער הפך להיות שכיח מאוד בתיקי גירושין. משטרת ישראל ואף בתי המשפט לענייני משפחה מתייחסים בכובד ראש לכל תלונה בדבר איומים או אלימות, ומרחיקים את בן הזוג מביתו בקלות רבה ובמעמד צד אחד.

   

  ברגע שנשמע איום ראשון בסגנון זה, יש לפנות בדחיפות לייעוץ משפטי אצל עורך דין המתמחה בענייני משפחה על מנת לקבל כלים להגנה מפני האשמות שווא מעין אלו.

   

  בהצלחה!

   

  לכל הכתבות והעדכונים - כנסו לעמוד הפייסבוק של ערוץ יחסים  

   

  הכותבת היא מומחית לדיני משפחה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  הכלא עדיף על תשלום מזונות?
  צילום: shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים